Przed Pawilonem ZODIAK powstanie zielony plac. Kolejne „rozpłytowanie” w ramach Nowego Centrum Warszawy

2024-07-05 14:03

Pozbawiony zieleni plac przed Pawilonem ZODIAK w Warszawie przejdzie przemianę. W ramach trwającego projektu Nowego Centrum Warszawy kolejny fragment Śródmieścia zostanie „rozpłytowany”. Zobacz, jak zmienią się okolice Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK przy pasażu Wiecha.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Przed Pawilonem ZODIAK w Warszawie wyrośnie „zieleń o charakterze leśnym”
  2. Jak zmieni się plac przed Pawilonem ZODIAK?
  3. Zielonych zmian w Śródmieściu będzie więcej. Te inwestycje już trwają lub wkrótce ruszą

Przed Pawilonem ZODIAK w Warszawie wyrośnie „zieleń o charakterze leśnym”

W ramach realizowanego od kilku lat projektu Nowego Centrum Warszawy miasto dokonuje przebudowy licznych ulic i placów w Śródmieściu. Kolejnym obszarem wytypowanym do przejścia zielonej metamorfozy jest nieduży plac przed Warszawskim Pawilonem Architektury ZODIAK, położonym nieopodal pasażu Wiecha. Dziś jest to przestrzeń pozbawiona zieleni, jednak jeszcze w tym roku się to zmieni. Późną jesienią 2024 r. zobaczymy plac już w nowej odsłonie. Według projektu pracowni RS Architektura Krajobrazu pojawią się tu „grupy zieleni o charakterze leśnym”.

– Już wkrótce plac przed Zodiakiem zmieni się nie poznania. Przed pawilonem posadzimy 34 nowe drzewa, m.in. brzozy i graby, a wszystkie elementy dotychczasowego zagospodarowania, zostaną użyte ponownie – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jak zmieni się plac przed Pawilonem ZODIAK?

„Rozpłytowanie” placu przed Pawilonem ZODIAK rozpocznie się w ciągu kilku miesięcy. Aktualnie w tym miejscu trwają prace remontowe części podziemnych – zaraz po ich zakończeniu miasto płynnie przejdzie do etapu wprowadzania zieleni na plac. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy, a inwestycja ma się zakończyć późną jesienią. Przewidziano:

  • budowę podziemnego zbiornika retencyjnego na deszczówkę,
  • wprowadzenie na plac wysp zieleni zwiększających retencję wody opadowej,
  • posadzenie na wyspach zieleni drzew (m.in. graby, brzozy) oraz krzewów,
  • ustawienie nowych miejsc do siedzenia oraz stojaków na rowery,
  • pozostawienie przestrzeni na stoliki kawiarniane oraz wystawy,
  • ustawienie tablic informujących o zastosowanych rozwiązaniach proekologicznych.

Jak zapowiada miasto, na placu zachowane zostaną wszystkie jego dotychczasowe funkcje, tj. wystawiennicza, komunikacyjna i rekreacyjna.

– Odnowa placu przed Zodiakiem będzie korespondowała z zielonym deptakiem na Chmielnej – podkreśla Urząd Miasta.

Zielonych zmian w Śródmieściu będzie więcej. Te inwestycje już trwają lub wkrótce ruszą

Warto przypomnieć, że projekt Nowego Centrum Warszawy obejmuje wiele inwestycji w różnych stadiach realizacji. Wśród tych zakończonych warto wymienić choćby zazielenienie okolic ronda Dmowskiego wraz z budową nowych przejść dla pieszych, a także budowę placu Pięciu Rogów. Inwestycje aktualnie realizowane to m.in. budowa zielonego placu Centralnego oraz przebudowa ul. Chmielnej i ul. Brackiej. Z kolei inwestycje, które niebawem wejdą w fazę realizacji to m.in. przebudowa ul. Kruczej, przebudowa ul. Złotej i Zgoda oraz budowa parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy.

– Realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, który polega na przekształcaniu ulic i placów na lepsze przestrzenie miejskie, bardziej zielone, bezpieczniejsze i wygodne dla pieszych oraz rowerzystów – podkreśla Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej