Nowa Chmielna opóźniona, ale już zielona. Zaniedbana ulica w centrum Warszawy zmienia się w elegancki deptak

2024-07-03 7:45

Nowa Chmielna jest coraz bliżej. Przebudowa ul. Chmielnej i Brackiej w Warszawie złapała kilkumiesięczne opóźnienie, ale zmierza już wielkimi krokami do końca. Trwa sadzenie drzew i niskiej zieleni, a także wymiana nawierzchni. Jak zmieni się ta część Śródmieścia w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy?

Spis treści

  1. Nowa Chmielna w Warszawie niemal gotowa. Jaka będzie po remoncie?
  2. Chmielna przyjazna pieszym i rowerzystom
  3. Kiedy Warszawa będzie miała nową Chmielną?

Nowa Chmielna w Warszawie niemal gotowa. Jaka będzie po remoncie?

8 listopada 2023 r. rozpoczęła się przebudowa ul. Chmielnej w Warszawie. Jak podaje UM Warszawa, prace wykonuje firma Balzola, która ma już na koncie podobną przebudowę fragmentu ul. Marszałkowskiej pomiędzy placem Bankowym a ul. Królewską (w ramach projektu Zielona Marszałkowska). Prace miały zakończyć się przed wakacjami 2024, jednak termin przesunięto na jesień 2024 r.

Na nowej ulicy Chmielnej pojawi się szpaler drzew. Projekt zakłada posadzenie ponad 130 drzew, w tym 95 w ciągu samej ulicy Chmielnej i 38 wzdłuż ul. Brackiej. Będą one pasowały do tych, które pojawiły się na tzw. Placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Brackiej i Kruczej. Pomiędzy drzewami planuje się miejsca do wypoczynku i małe ogródki. Zieleń dominująca będzie również na skwerze przy kinie Atlantic. Będzie tu fontanna oraz poidełko. Z Chmielnej zniknie też betonowa nawierzchnia z kostki. W jej miejscu mają się pojawić granitowe płyty (100x50 cm).

Zmieni się też plac przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem.

Te wszystkie plany na nową Chmielną to zwycięska koncepcja biura RS Architektura Krajobrazu, wybrana w konkursie architektonicznym w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Obejmuje on m.in. takie działania rewitalizacyjne w ścisłym centrum stolicy jak wspomniany Plac Pięciu Rogów czy przebudowa fragmentu placu Defilad na zielony plac Centralny.

Przy inwestycji na ulicy Chmielnej kluczowa była zgoda Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Układ Chmielnej na odcinku Nowy Świat – pasaż Wiecha jest wpisany do rejestru zabytków. Wcześniej miał on wątpliwości co do zasadzenia drzew, jednak ostatecznie wydał zgodę na zazielenienie ulicy.

– Jestem przekonany, że remont Chmielnej kompletnie odmieni nie tylko wygląd tej ulicy, ale również całego centrum, na którym tak bardzo nam zależy. Zazielenimy tę ulicę i oddamy ją mieszkańcom – zapowiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – Po zakończeniu wszystkich prac Chmielna stanie się kolejnym reprezentacyjnym miejscem stolicy. Jednocześnie wraz z wyremontowanym już Placem Pięciu Rogów i przygotowywanym do rewitalizacji Placem Centralnym – wpisze się w projekt Nowego Centrum Warszawy. W ten sposób połączymy tzw. śródmiejskie wyspy aktywności w jeden scalony organizm, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy i turyści.

Chmielna przyjazna pieszym i rowerzystom

Na ul. Chmielnej zmieni się oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe, ledowe. Skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, która wpływa na negatywny sposób postrzegania tej przestrzeni. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha. Nastąpią też zmiany zachęcające do spacerów Chmielną i spędzania tu czasu.

– Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (...) oraz słupki wygrodzeniowe. Łącznie Chmielna zyska 64 szt. różnego rodzaju elementów „umeblowania” – krzeseł miejskich, ławek i ław wielkoprzestrzennych – podaje UM Warszawa.

Kiedy Warszawa będzie miała nową Chmielną?

Nowa Chmielna już na starcie miała opóźnienie. Wykonawca modernizacji miał być wyłoniony na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. Niestety, tak się nie stało. Wszystkie oferty wykonawców okazały się za drogie i przetarg anulowano.

Drugi przetarg na modernizację Chmielnej Zarząd Terenów Publicznych rozstrzygnął 15 września. Tym razem najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Balzola Polska i PHU Brukstar. Opiewa ona na 21,6 mln złotych. To znów trochę więcej niż szacował ratusz. Na realizację zarezerwowano bowiem 20,5 mln złotych. Miasto dołożyło jednak brakujące pieniądze i podpisano umowę z wykonawcą. Prace ziemne ruszyły 8 listopada 2023 r.

Jak podaje miasto, inwestycja zakończy się jesienią 2024 r. Pierwotnie planowano, że nastąpi to przed wakacjami 2024.

chmielna
Autor: ZTM Warszawa Widok ze środkowej ulicy Brackiej w kierunku Placu Pięciu Rogów

Źródło: ZTM Warszawa, UM Warszawa

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej