Czy mimo cięć na inwestycje stolica będzie miała nowe centrum? Warszawa Śródmieście zmieni się już w 2020 roku

2020-09-24 10:23 Marzena Sarniewicz
Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawy tzw. "Uśmiech Warszawy" objęty projektem modernizacji

Nowe centrum Warszawa - to plan inwestycji rozpisany na najbliższe lata. W centrum stolicy zajdą duże zmiany. Planowane są modernizacje, nowe budowy, które w efekcie mają sprawić, ze przestrzeń w śródmieściu będzie reprezentacyjna, przyjazna dla wszystkich i pełna zieleni. To jedna z inwestycji priorytetowych, która będzie kontynuowana mimo trudnej sytuacji finansowej miasta, ale nie z takim rozmachem jak planowano. Przesunięta została m.in. budowa Teatru Rozmaitości. Zobacz jak będzie wyglądać nowe centrum Warszawa.

Jeżeli chodzi o nowe centrum Warszawy nie jest na razie zagrożona realizacja m.in. placu Centralnego, placu Pięciu Rogów czy ronda Czterdziestolatka. dowiedz się więcej.

Transformacja centrum Warszawy rusza od 2020 roku

Pierwsze zmiany w centrum Warszawy zajdą w bezpośrednim otoczeniu Dworca Centralnego, w rejonie Pałacu Kultury i Nauki oraz przy ul. Marszałkowskiej. Dotychczas oderwane od siebie fragmenty przestrzeni mają zostać połączone w spójną całość. Nowe centrum Warszawa wypełnione zostanie usługami, sklepami, restauracjami, kawiarniami i zielenią. Poniżej prezentujemy wybrane wizualizacje miejsc w centrum Warszawy, które zmienią się do 2023 roku oraz inwestycji, które ruszą po 2023 roku.

Warto dodać, że tym spektakularnym inwestycjom w centrum Warszawy będą towarzyszyć także drobniejsze, realizowane równolegle, m.in. zazielenianie ulic, nowe ławki, stopniowe zwiększanie przestrzeni dla pieszych oraz tworzenie nowych ogródków kawiarnianych.

Pełna prezentacja nowego centrum Warszawy

Tęsknimy za miejscem wielkomiejskim, reprezentacyjnym, eleganckim, spójnym, a przy tym przyjaznym, bezpiecznym, zielonym i pełnym życia, odpowiadającym na potrzeby i styl życia warszawianek i warszawiaków. Nowe, żywe centrum to też usługi zlokalizowane w parterach budynków, sklepy, kawiarnie czy restauracje z ogródkami. I wreszcie ograniczanie wpływu zmian klimatycznych na miasto, nad czym intensywnie pracujemy. Czyste powietrze, cień latem, dużo zieleni – to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia nas wszystkich. Dlatego przedstawiam projekt Nowego Centrum Warszawy, który będziemy realizować w kilku etapach – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - przejście przez Chałubińskiego przy Nowogrodzkiej (zakończenie modernizacji w 2020)

Centrum Warszawa - Rondo Dmowskiego

W ramach projektu w 2020 roku przy rondzie Dmowskiego zostaną zbudowane przejścia naziemne. W pierwszej kolejności powstaną dwa – na ul. Marszałkowskiej na wysokości ul. Widok i ul. Nowogrodzkiej, kolejne w Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Poznańskiej. Termin wytyczenia przejść przez Aleje Jerozolimskie uzależniony jest od daty rozpoczęcia remontu linii średnicowej przez PKP PLK.

Wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie również wytyczona wyczekiwana droga rowerowa, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości Placu Defilad. Inwestycja będzie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Zmiany na Al. Jana Pawła II i rondzie Czterdziestolatka

W 2020 roku zmieni się również al. Jana Pawła II. Mają powstać równe jezdnie, szerokie chodniki, nowe drogi dla rowerów, przejścia dla pieszych, więcej drzew i miejsc postojowych. Inwestycja obejmie odcinek al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego, pomiędzy rondem ONZ, a ul. Nowogrodzką.

Również przejścia dla pieszych przy rondzie Czterdziestolatka zostaną wytyczone przez północne i zachodnie ramię skrzyżowania, a także przez ul. Chałubińskiego na osi Nowogrodzkiej. Działania te pozwolą wyprowadzić część ruchu pieszego z przejścia podziemnego, co poprawi komfort przemieszczania się. Zlikwidowane zostaną też istniejące bariery architektoniczne (uskoki, krawężniki), pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Przybędzie też ławek.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - pl. Pięciu Rogów (zakończenie modernizacji w 2020)

Rok 2020 to również zmiany na tzw. Placu Pięciu Rogów przy skrzyżowaniu Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej. Aktualnie większość powierzchni placu zajmują jezdnie i miejsca postojowe. W przyszłym roku ma się to zmienić. Na Placu Pięciu Rogów powstanie przyjazna, otwarta i zielona przestrzeń, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany w ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej, ale priorytetem będzie tu ruch pieszy.

Centrum Warszawy - „Uśmiech Warszawy”

Także w 2020 roku zostaną rozpoczęte inwestycje na ulicach i placach tzw. Uśmiechu Warszawy, który jest wytyczony od ul. Mokotowskiej przez plac Trzech Krzyży, Bracką, Plac Pięciu Rogów, Szpitalną, Plac Powstańców Warszawy aż do ul. Świętokrzyskiej. Prace rozpoczną się od połączenia dwóch części czyli wytyczenia przejścia dla pieszych przez Al. Jerozolimskie na wysokości „Smyka”, które połączy dwa fragmenty ul. Brackiej.

Projekt Nowego Centrum Warszawy rozpisaliśmy na kolejne lata, ale zaczynamy już w 2020 roku. Rozciągnięcie zmian w czasie jest niezbędne z wielu powodów. Każda inwestycja budowlana oznacza czasowe utrudnienia, dlatego nie można ich wprowadzać na raz. Jednocześnie musimy pamiętać o sytuacji budżetowej naszego miasta. Rząd przenosi na samorządy coraz większe zobowiązania. Z tych względów wiele projektów musi dłużej poczekać na realizację. Musimy też uwzględniać harmonogramy innych podmiotów, na które mamy ograniczony wpływ – najlepszym przykładem jest przebudowa linii średnicowej realizowana przez PKP PLK - mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Centrum Warszawa - zmiany do 2023 roku

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Plac Centralny (modernizacja placu zakończy się w 2023 roku)

Plac Centralny w Centrum Stolicy

Zgodnie z zapowiedziami już 2023 roku stolica zyska nowy plac - tzw. plac Centralny. Dokładnie chodzi o część Placu Defilad od ul. Marszałkowskiej. Przestrzeń zostanie zmodernizowana zgodnie z projektem zespołu A-A Collective. Architekci zadbali o to, aby Warszawiacy odnaleźli w okolicy Pałacu Kultury i Nauki ślady historii Warszawy, ale też zaplanowali nasadzenie zieleni oraz jeziorko. Na placu przed Pałacem Kultury i Nauki oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej, odbywać się mają różne imprezy społeczne.

Równolegle powstanie przejście dla pieszych w okolicy Placu Defilad, na osi ul. Złotej. Dzięki niemu mieszkańcy wygodnie będą przemieszczać od Pałacu Kultury i Nauki w kierunku Krakowskiego Przedmieścia bez konieczności korzystania z przejść podziemnych.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Muzeum Sztuki Nowoczesnej (budowa potrwa do 2023 roku)

Centrum Warszawa - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Już w 2023 roku czeka nas otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Roboty budowlane już trwają. Jest to najbardziej wyczekiwana kulturalna inwestycja Warszawy, projektu Thomasa Phifera. Nowy gmach ma odmienić otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Ma być kulturalną wizytówką stolicy, która przyciągnie mieszkańców i turystów.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Plac Powstańców Warszawy (zakończenie modernizacji do 2023 roku)

Za trzy lata odmieni się również Oś Saska i rejon Hali Mirowskiej. Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do hal i powiązać je z Ogrodem Saskim, w tej osi zostanie zbudowane nowe przejście dla pieszych przez ul. Marszałkowską.

Zmiany w centrum Warszawy po 2023 roku?

Po 2023 roku miała ruszyć budowa Teatru TR, który ma być dopełnieniem zmian na Placu Defilad. Niestety zła sytuacja finansowa miasta spowodowała, że na razie ta inwestycja została wstrzymana.

W przyszłości awangardowy projekt obiektu z otwieranymi wrotami umożliwi organizowanie przedstawień nie tylko we wewnątrz, ale również na zewnątrz teatru.

Po 2023, kiedy planowane jest zakończenie remontu linii średnicowej przez PKP PLK, zmieni się również skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Zamiast ronda ma powstać skrzyżowanie. Planuje się też budowę naziemnych przejść dla pieszych oraz drogi rowerowej w osi głównych ulic.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Teatr TR (budowa zakońvzy się w 2023 roku)

Rondo Dmowskiego zamieni się w skrzyżowanie

Po 2023, kiedy planowane jest zakończenie remontu linii średnicowej przez PKP PLK, zmieni się również skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Zamiast ronda ma powstać skrzyżowanie. Planuje się też budowę naziemnych przejść dla pieszych oraz drogi rowerowej w osi głównych ulic.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawy - Teatr TR i Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Likwidacja ronda i budowa skrzyżowania to potężna inwestycja. Musimy z nią zaczekać do zakończenia inwestycji kolejowej. Warszawa wykazałaby się skrajną niegospodarnością, gdybyśmy wprowadzali zmiany już teraz, tylko po to, żeby po kilku latach wszystko zostało rozebrane – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Emilia przy PKiN (2023 rok)

Również po 2023 roku w pobliżu Placu Defilad wybudowana zostanie Nowa Emilia. Zachowany pawilon otrzyma nowe życie, jako oranżeria zlokalizowana przed północnym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, która pozwoli na ożywienie Parku Świętokrzyskiego. W tym samym czasie planowana jest również modernizacja rejonu ul. Zielnej, gdzie powstanie nowa pierzeja po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej.

Prezentacja nowego centrum Warszawy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej