Plac Pięciu Rogów. Rozpoczęła się przebudowa Placu Pięciu Rogów w centrum Warszawy

2021-03-02 17:08
plac pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów - wizualizacja. Tak będzie wyglądać przestrzeń miejska u zbiegu warszawskich ulic: Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej

Plac Pięciu Rogów to nieoficjalna nazwa placu znajdującego się u zbiegu ulic Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej w Warszawie. Przebudowa Placu Pięciu Rogów miała się rozpocząć w 2020 r., jednak przez problemy z wykonawcą inwestycja nieco się opóźniła. Jak będzie wyglądał tzw. Plac Pięciu Rogów?

Spis treści

  1. Projekt Placu Pięciu Rogów
  2. Plac Pięciu Rogów z opóźnieniem
  3. Plac Pięciu Rogów - historia inwestycji
  4. Jak dojechać do Placu Pięciu Rogów?
Armagedon w centrum Warszawy. Rozkopują plac Pięciu Rogów. Zaskoczeni kierowcy w kolejce po mandaty!

Projekt Placu Pięciu Rogów

Warszawa zyska nową przyjazną przestrzeń z deptakiem, nazywaną nieformalnie Placem Pięciu Rogów. Pomysł na zagospodarowanie skrzyżowania Chmielnej ze Szpitalną, Bracką, Kruczą oraz Zgody i zlikwidowanie w tym miejscu ruchu dla samochodów powstał już pięć lat temu. To jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia.

plac pięciu rogów Warszawa
Autor: ZDM Warszawski Plac Pięciu Rogów

Zaprojektowane przez firmę WXCA rozwiązanie zakłada uporządkowanie układu drogowego i likwidację miejsc postojowych dla samochodów. Plac Pięciu Rogów ma stać się miejscem dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, z zielenią i efektownym oświetleniem po zmroku. W projekcie znalazło się miejsce na elementy małej architektury z siedziskami włącznie.

plac pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów będzie gotowy w 2021

Plac Pięciu Rogów z opóźnieniem

Prezydent Rafał Trzaskowski wpisał to miejsce do swojego projektu "Uśmiech Warszawy", który zakłada m.in. "zwrócenie" centrum mieszkańcom. Zgodnie z założeniem projektu Nowe Centrum Warszawy powinno wyglądać inaczej, powinno tworzyć spójną całość, która będzie przede wszystkim realizować potrzeby mieszkańców.

projekt placu pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów ma tętnić życiem. Będzie wyłożony płytami granitowymi i ozdobiony szpalerem drzew
plac pięciu rogów
Autor: ZDM Prace budowlane na Placu Pięciu Rogów rozpoczęły się na początku 2021

Plac Pięciu Rogów - historia inwestycji

Początkowo Plac Pięciu Rogów miał być gotowy do końca 2021, ale te plany raczej się nie potwierdzą. Latem 2020 Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Do przetargu stanęło sześciu chętnych. Wątpliwości wzbudził jednak wykonawca (firma Wodkan) z najtańszą ofertą (12,7 mln zł) i został wyeliminowany z przetargu z powodu właśnie rażąco niskiej ceny i wątpliwości urzędników co do referencji. Firma złożyła zażalenie w tej sprawie do Krajowej Izby Odwoławczej, co opóźniło inwestycję.

Drugą w kolejności przetargowej firmą był Strabag z ofertą 14,7 mln zł. I to on zajął się przebudową Placu Pięciu Rogów. Prace właśnie się zaczęły.

przebudowa Placiu Pięciu Rogów
Autor: UMW Rozpoczęła się przebudowa Placu Pięciu Rogów

Jak dojechać do Placu Pięciu Rogów?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej