Plac Pięciu Rogów. Sześć firm chce przebudować Plac Pięciu Rogów

2020-09-10 10:51 Marta Balcerowska
plac pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów - wizualizacja. Tak będzie wyglądać przestrzeń miejska u zbiegu warszawskich ulic: Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej

Plac Pięciu Rogów to nieoficjalna nazwa placu znajdującego się u zbiegu ulic Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej w Warszawie. Projekt Placu Pięciu Rogów jest już po konsultacjach społecznych. Wybrano też koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Dodatkowe pieniądze z budżetu miasta mają przyspieszyć przebudowę miejsca. Wszystkie oferty zgłoszone w przetargu mieszczą się w założonym budżecie. Jak będzie wyglądał tzw. Plac Pięciu Rogów?

Projekt Placu Pięciu Rogów

Warszawa zyska nową przyjazną przestrzeń z deptakiem, nazywaną nieformalnie Placem Pięciu Rogów. Pomysł na zagospodarowanie skrzyżowania Chmielnej ze Szpitalną, Bracką, Kruczą oraz Zgody i zlikwidowanie w tym miejscu ruchu dla samochodów powstał już pięć lat temu. To jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia.

plac pięciu rogów Warszawa
Autor: ZDM Warszawski Plac Pięciu Rogów

Zaprojektowane przez firmę WXCA rozwiązanie zakłada uporządkowanie układu drogowego i likwidację miejsc postojowych dla samochodów. Plac Pięciu Rogów ma stać się miejscem dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, z zielenią i efektownym oświetleniem po zmroku. W projekcie znalazło się miejsce na elementy małej architektury z siedziskami włącznie.

plac pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów będzie gotowy w 2021

Plac Pięciu Rogów coraz bliżej realizacji

Usunięcie parkingu pośrodku skrzyżowania na rzecz deptaku obiecywała była już prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecny prezydent Rafał Trzaskowski wpisał to miejsce do swojego projektu "Uśmiech Warszawy", który zakłada m.in. "zwrócenie" centrum mieszkańcom. Zgodnie z założeniem projektu centrum Warszawy powinno wyglądać inaczej, powinno tworzyć spójną całość, która będzie przede wszystkim realizować potrzeby mieszkańców.

projekt placu pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów ma tętnić życiem. Będzie wyłożony płytami granitowymi i ozdobiony szpalerem drzew

Zarząd Dróg Miejskich dysponuje już kompletem pozwoleń na przebudowę placu. Na drodze do realizacji inwestycji stoją jednak pieniądze, dlatego też prezydent Rafał Trzaskowski złożył autopoprawkę do zmian w budżecie miasta. Jeśli zostanie przegłosowana, roboty budowlane na Placu Pięciu Rogów mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Koszty inwestycji szacowany jest na 16,27 mln zł. Lada moment ZDM ma ogłosić przetarg na wykonawcę prac. Plac Pięciu Rogów ma być gotowy do końca 2021 r.

plac pięciu rogów
Autor: ZDM Według założeń prace budowlane na Placu Pięciu Rogów mają się rozpocząć jesienią tego roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej