Plac Pięciu Rogów. Rozpoczęcie przebudowy Placu Pięciu Rogów jednak w przyszłym roku

plac pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów - wizualizacja. Tak będzie wyglądać przestrzeń miejska u zbiegu warszawskich ulic: Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej

Plac Pięciu Rogów to nieoficjalna nazwa placu znajdującego się u zbiegu ulic Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej w Warszawie. Przebudowa Placu Pięciu Rogów miała się rozpocząć jeszcze w tym roku, jednak przez problemy z wykonawcą inwestycja ruszy w 2021. Jak będzie wyglądał tzw. Plac Pięciu Rogów?

Projekt Placu Pięciu Rogów

Warszawa zyska nową przyjazną przestrzeń z deptakiem, nazywaną nieformalnie Placem Pięciu Rogów. Pomysł na zagospodarowanie skrzyżowania Chmielnej ze Szpitalną, Bracką, Kruczą oraz Zgody i zlikwidowanie w tym miejscu ruchu dla samochodów powstał już pięć lat temu. To jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia.

plac pięciu rogów Warszawa
Autor: ZDM Warszawski Plac Pięciu Rogów

Zaprojektowane przez firmę WXCA rozwiązanie zakłada uporządkowanie układu drogowego i likwidację miejsc postojowych dla samochodów. Plac Pięciu Rogów ma stać się miejscem dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, z zielenią i efektownym oświetleniem po zmroku. W projekcie znalazło się miejsce na elementy małej architektury z siedziskami włącznie.

plac pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów będzie gotowy w 2021

Plac Pięciu Rogów coraz bliżej realizacji...

Usunięcie parkingu pośrodku skrzyżowania na rzecz deptaku obiecywała była już prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecny prezydent Rafał Trzaskowski wpisał to miejsce do swojego projektu "Uśmiech Warszawy", który zakłada m.in. "zwrócenie" centrum mieszkańcom. Zgodnie z założeniem projektu centrum Warszawy powinno wyglądać inaczej, powinno tworzyć spójną całość, która będzie przede wszystkim realizować potrzeby mieszkańców.

projekt placu pięciu rogów
Autor: ZDM Plac Pięciu Rogów ma tętnić życiem. Będzie wyłożony płytami granitowymi i ozdobiony szpalerem drzew

...jednak nie w 2021

Przewidywania, że Plac Pięciu Rogów będzie gotowy do końca 2021 r. raczej się nie potwierdzą. Latem Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Do przetargu stanęło sześciu chętnych. Wątpliwości wzbudził jednak wykonawca (firma Wodkan) z najtańszą ofertą (12,7 mln zł) i został wyeliminowany z przetargu z powodu właśnie rażąco niskiej ceny i wątpliwości urzędników co do referencji. Firma złożyła zażalenie w tej sprawie do Krajowej Izby Odwoławczej i czeka na werdykt, co opóźnia rozpoczęcie inwestycji.

Drugą w kolejności przetargowej firmą jest Strabag z ofertą 14,7 mln zł. I to ona prawdopodobnie zajmie się przebudową Placu Pięciu Rogów. W tym roku uda się może tylko podpisać umowę z tym wykonawcą, a prace ruszą już w 2021.

plac pięciu rogów
Autor: ZDM Według założeń prace budowlane na Placu Pięciu Rogów mają się rozpocząć jesienią tego roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej