Nowe Jeziorki Warszawa – tanie mieszkania na Ursynowie. Kiedy powstaną?

2019-02-12 14:29 Marzena Sarniewicz
Osiedle mieszkaniowe Nowe Jezorki AMC Chołdzyński
Autor: AMC Andrzej Chołdzyński Projekt osiedla Nowe Jeziorki pracowni AMC- Andrzej Chołdzyński to koncepcja miasta-ogrodu

Osiedle Nowe Jeziorki zostanie wybudowane na blisko 15-hektarowej działce położonej na granicy Warszawy i gminy Lesznowola. To pierwsze warszawskie osiedle, które powstaje w ramach rządowego programu Mieszkanie plus. Według zapowiedzi na osiedlu Nowe Jeziorki powstanie 2,7 tysięcy tanich mieszkań, które będzie można wynajmować od państwa, a po 30 latach dostać na własność. Kiedy zakończy się budowa osiedla Nowe Jeziorki?

Na miejsce budowy osiedla Nowe Jeziorki BGK Nieruchomości wybrał działkę przy ulicy Karczunkowskiej, w południowo-zachodniej części warszawskiego Ursynowa, a więc tuż przy przystanku kolejowym Warszawa Jeziorki. W odróżnieniu od innych warszawskich inwestycji powstających na peryferiach stolicy, Nowe Jeziorki mają być funkcjonalne, z pełną infrastrukturą.

Nowe Jeziorki Warszawa. Kiedy powstaną mieszkania w ramach rządowego programu?

Budowa osiedla Nowe Jeziorki ma ruszyć już wiosną 2019 roku. Zgodnie z zapowiedziami, potrwa około 4 lat. Przypomnijmy, rządowy program zakłada, że każdy może ubiegać się o takie mieszkanie, szczególnie młode rodziny. Wszyscy, którym przyznane zostanie mieszkanie, przez 30 lat mają płacić czynsz, a potem dostaną je na własność. Koszt całej inwestycji to około 800 mln zł

Państwowa spółka PFR Nieruchomości zapowiada, że w sumie w Warszawie powstanie ponad 4 tysiące Mieszkań plus.

Układ urbanistyczny Nowych Jeziorek

Spółka BGK Nieruchomości, która zarządza komercyjną częścią rządowego programu Mieszkanie Plus od samego początku założyła, że Nowe Jeziorki będą osiedlem znacznie różniącym się od przeciętnych inwestycji deweloperskich. Dlatego BGK Nieruchomości zorganizowała konkurs na „idealne” osiedle, który wygrały ex aequo dwie pracownie architektoniczne – 22Architekci i AMC Andrzej Chołdzyński.

Zawarta pomiędzy BGK Nieruchomości a projektantami umowa dotyczy wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla osiedla Nowe Jeziorki, czyli m.in. opracowania projektu budowlanego i projektu wykonawczego, a także świadczenia nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji.

– Ta umowa przybliża nas do realizacji tej kluczowej dla programu Mieszkanie Plus inwestycji – zaznaczył Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości. – To projekt szczególnie dla nas ważny nie tylko ze względu na to, że to pierwsza stołeczna lokalizacja, ale także tak duże i kompleksowe osiedle, które pozytywnie wpłynie na rozwój tej części miasta.

Czytaj też: Witold Zandfos paryski architekt polskiego pochodzenia o programie Mieszkanie Plus>>

W projekcie pracowni 22Architekci została doceniona przejrzysta kompozycja urbanistyczna. Architekci oprócz 19 budynków mieszkalnych zaprojektowali dużo przestrzeni o charakterze publicznym i handlowym oraz miejski plac z parkiem centralnym, który ma służyć społecznej integracji mieszkańców osiedla.

Z kolei projekt Nowych Jeziorek, który powstał w pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński to koncepcja miasta-ogrodu. W projekcie ważną rolę odgrywają tereny zielone m.in. skwery i parki. Ponadto, podobnie jak w koncepcji pracowni 22Architekci, projektanci przewidują budowę żłobka, przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, przychodni lekarskiej i miejsc lokalnej aktywności.

Maciej Kowalczyk z pracowni 22Architekci podkreśla, że wielkim atutem tej lokalizacji jest bliskość stacji kolejowej.

– Dzięki temu, Nowe Jeziorki mogą działać w sposób podobny do osiedli w granicach aglomeracji Wiednia czy Berlina – przekonuje ten architekt. Dodajmy, że na osiedlu Nowe Jeziorki zamieszka ok. 2,7 tys. rodzin.

Władze Warszawy wesprą Nowe Jeziorki

– Nie będziemy stawiać płotów, by odgradzać się od otoczenia. Ruszamy z konsultacjami, by nowe osiedle opowiadało także na potrzeby jego sąsiadów i pozytywnie wpłynęło na całą okolicę – zapewnia Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości. I wyjaśnia, że efektem konsultacji przeprowadzanych przez Fundację Skwer Sportów Miejskich będą wytyczne dotyczące projektowania przestrzeni wspólnych osiedla Nowe Jeziorki.

Uwaga! Zobacz koncepcję osiedla Nowe Jeziorki

Nowe Jeziorki teren przyszłej budowy
Autor: Google Earth Pro Na tym terenie powstanie osiedle Nowe Jeziorki. Zamieszka tu ok. 10 tys. osób.

Inwestor może liczyć na współpracę z warszawskim samorządem, który wspiera realizację inwestycji.

– Ten projekt jest w pełni spójny ze strategia rozwoju Warszawy i miejską polityką mieszkaniową. W zrównoważonym rozwoju miasta stawiamy na zapewnienie wszystkich niezbędnych podstawowych funkcji w zasięgu pieszego dojścia – zaznacza Piotr Sawicki, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. – Miasto jest zaangażowane w ten projekt zarówno koncepcyjnie, jak i w zakresie wsparcia realizacji inwestycji.

W ramach konsultacji mają być zorganizowane dwa otwarte spotkania dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców i potencjalnych interesariuszy powstającej inwestycji. Na podstawie spotkań, warsztatów i wywiadów zostaną wypracowane wytyczne, które będą przekazane pracowniom projektującym osiedle oraz zaprezentowane mieszkańcom.

Dodajmy, że przyspieszenie procedur poprzedzających uzyskiwanie pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych zakłada specustawa mieszkaniowa. Kontrowersje budzą jednak przepisy, na podstawie których mają wydawane zgody na lokalizacje inwestycji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej