Koniec budowy osiedla Nowy Nikiszowiec Mieszkanie Plus w Katowicach. Kto zamieszkał na osiedlu?

2022-02-11 15:28
Nowy Nikiszowiec Mieszkanie Plus
Autor: PFR Nieruchomości Katowickie osiedle Nowy Nikiszowiec składa się z 513 mieszkań

Nowy Nikiszowiec to osiedle, które powstało w ramach programu Mieszkanie Plus Katowice, przy ul. Górniczego Dorobku, w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki. Przypomnijmy, że 11 stycznia 2021 został uruchomiony program do rekrutacji najemców osiedla Nowy Nikiszowiec, dziś osiedle jest już niemal w pełni zamieszkane. Dowiedz się kto zamieszkał na osiedlu Nowy Nikiszowiec.

Spis treści

  1. Kto zamieszkał na osiedlu Nowy Nikiszowiec?
  2. Jakie były warunki naboru do mieszkań Nowy Nikiszowiec?
  3. Kto mógł ubiegać się o mieszkanie Plus w Katowicach?
  4. Mieszkanie Plus Katowice. Jaki jest Nowy Nikiszowiec?
  5. Galeria zdjęć osiedla Nowy Nikiszowiec
  6. Prefabrykacja na budowie Mieszkania Plus w Katowicach
  7. Jak dojechać do osiedla Nowy Nikiszowiec w Katowicach?
  8. Pozostałe inwestycje Mieszkanie Plus w budowie

Kto zamieszkał na osiedlu Nowy Nikiszowiec?

Mieszkania na Nowym Nikiszowcu wybrali przede wszystkim ludzie młodzi. Najemcy do 35 roku życia stanowią niemal 65 % wszystkich mieszkańców osiedla, z czego ponad połowa tej grupy to dwudziestoparolatkowie.

Ponad 90% najemców to Ślązacy, z czego 60% to mieszkańcy Katowic, którzy w dużej części wcześniej mieszkali w dzielnicy Janów – Nikiszowiec lub dzielnicach bezpośrednio sąsiadujących z tą częścią miasta. Ponad 30% katowiczan na osiedle przeprowadziło się ze ścisłego centrum i jego okolic.

Ponad jedna trzecia najemców to osoby, które zamieszkiwały na terenie województwa śląskiego. Najwięcej z nich przeprowadziło się z Mysłowic i Sosnowca, ale w tym gronie znajdują się także rodziny z Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Bytomia. Mikołowa czy Siemianowic Śląskich. Nowy Nikiszowiec przyciągnął również najemców z Warszawy, Lublina, Olsztyna czy Przemyśla.

Jakie były warunki naboru do mieszkań Nowy Nikiszowiec?

Przypomnijmy, że 11 stycznia ruszył nabór do 513 mieszkań na Nowym Nikiszowcu. To pierwszy etap, podczas którego zbierane były zgłoszenia potencjalnych najemców. Rekrutacja odbywała się online za pośrednictwem specjalnego generatora dostępnego na stronach internetowych www.katowice.eu i www.katowice.mdr.pl. Kolejnym krokiem była konieczność dostarczenia oryginałów dokumentów, potwierdzających dane np. dotyczące dochodów. Zainteresowanie mieszkaniami było bardzo duże.

Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania było złożenie wniosku do końca stycznia 2021 roku oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów do końca lutego 2021 roku. Następnie samorząd przeprowadził weryfikację i przygotował listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów.

Kto mógł ubiegać się o mieszkanie Plus w Katowicach?

Przyszli najemcy byli rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej.

Zgodnie z uchwałą, przyjętą przez Radę Miasta Katowice, na najwięcej punktów będą mogły liczyć:

  • rodziny wielodzietne (10 punktów za każde dziecko w gospodarstwie domowym)
  • rozliczający PIT w Katowicach (10 punktów)
  • osoby nieposiadające tytułu własności do mieszkania czy domu (6 punktów)
  • osoby, które nie ukończyły 35. roku życia
  • osoby powyżej 65. roku życia

Każdy złożony wniosek otrzymał odpowiednią liczbę punktów i na tej podstawie powstała lista pierwszeństwa do mieszkań. Kolejnym krokiem była ocena zdolności czynszowej przyszłego najemcy oraz weryfikacja w BIG InfoMonitorze i to one zadecydowały o przyznaniu mieszkania. Jednak trzeba dodać, że o mieszkanie na Nowym Nikiszowcu mógł się ubiegać każdy, nawet osoby, które nie spełniały żadnego spośród tzw. kryteriów społecznych.

Mieszkanie Plus Katowice. Jaki jest Nowy Nikiszowiec?

Katowicki Nikiszowiec uchodzi za jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w mieście. Niespełna dwa kilometry od jej granic, przy ul. Górniczego Dorobku powstało osiedle w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Generalnym wykonawcą robót budowlanych była firma IDS – BUD. Projekt stworzyła warszawska pracownia 22Architekci. Na osiedlu powstało 513 mieszkań o metrażach od 36 do 94,5 m² oraz 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 do ponad 220 m².

Architektura osiedla nawiązuje wyglądem do zabytkowej zabudowy katowickiego Nikiszowca. Architekci zaproponowali ceglasty kolor elewacji, a także niską zabudowę, z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami.

Dodajmy, że na zlecenie Urzędu Miasta Katowice pracownia architektoniczna Konior Studio opracowała wstępną koncepcję zagospodarowania działki na budownictwo w ramach Mieszkanie Plus. Zwycięski projekt musiał wpisywać się w historię i tradycję tej wyjątkowej lokalizacji. Projekt nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami.

Osiedle Nowy Nikiszowiec zrealizował MDR Katowice sp. z o.o. złożony z katowickiego TBS i PFR Nieruchomości S.A. – spółki odpowiedzialnej za rynkową część rządowego programu mieszkaniowego.

Galeria zdjęć osiedla Nowy Nikiszowiec

Naszym celem było wyłonienie najlepszej pod względem użytkowym, funkcjonalnym, wizualnym i ekonomicznym koncepcji przestrzennej zespołu budynków wielorodzinnych. Projekt Pracowni 22Architekci został przez sąd konkursowy wybrany jednogłośnie – poinformował Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości. Konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty w lipcu 2017.

Prefabrykacja na budowie Mieszkania Plus w Katowicach

Pracowania 22Architekci zaproponowała budowę osiedla z wykorzystaniem rozwiązań w postaci prefabrykowanych, żelbetowych ścian konstrukcyjnych (beton klasy C30/37), w układzie podłużnym, o rozstawie w osiach co 650 cm. Usztywnienie układu konstrukcyjnego poprzez prefabrykowane, żelbetowe trzony komunikacji pionowej oraz ściany poprzeczne żelbetowe prefabrykowane lub murowane, na module zmiennym, w zależności od typu mieszkań, 370, 710, 870 i 1080 cm.

Prefabrykowanie ścian, spoczników i biegów schodowych w klatkach schodowych umożliwia ograniczenie do minimum kosztów wykończenia, przy zachowaniu wysokiej estetyki i trwałości wnętrza (wysoka, bliska betonowi architektonicznemu estetyka prefabrykatów pozwala na pozostawienie ich bez tynkowania).

W projekcie przyjęto zastosowanie stropów prefabrykowanych – zakłada się jednak możliwość doboru technologii optymalnej pod względem kosztowym na etapie realizacji inwestycji. Założono możliwość zastosowania stropu prefabrykowanego, tj. płyt kanałowych lub systemu prefabrykowanego częściowo typu filigran lub strop gęstożebrowy.

Balkony zaprojektowano jako prefabrykowane, mocowane za pomocą bezmostkowych łączników termoizolacyjnych do belki wieńcowej lub prefabrykowanej płyty stropowej (w zależności od preferowanej przez inwestora i wykonawcę technologii wykonania stropów). Dzięki takiemu rozwiązaniu uniknięto konieczności izolowania termicznego płyty oraz nietrwałych elementów wykończenia balkonu jak gres. Przewidziano jedynie impregnację całej płyty oraz wykończenie górnej powierzchni żywicą epoksydową.Budynki nie mają podpiwniczenia. Projekt zakłada posadowienie na ławach fundamentowych, ściany fundamentowe żelbetowe, wylewane.

Jak dojechać do osiedla Nowy Nikiszowiec w Katowicach?

Na osiedle Nowy Nikiszowiec najlepiej dojechać ulicą Zakopiańską lub II obwodnicą. Nowy Nikiszowiec jest doskonale skomunikowany z głównymi arteriami: do wjazdu na Drogę Krajową nr 79 jest zaledwie 2 km, a do autostrady A4 i drogi ekspresowej S86 – 6 km.

Pozostałe inwestycje Mieszkanie Plus w budowie

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w budowie w takich lokalizacjach jak:

Czytaj więcej