Nowy Nikiszowiec Mieszkanie Plus Katowice. Trwa nabór wniosków! Dla kogo Mieszkanie Plus?

2021-02-05 9:37
Nowy Nikiszowiec Mieszkanie Plus Katowice
Autor: PFR Nieruchomości Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje MDR Katowice złożona z katowickiego TBS i PFR Nieruchomości

Nowy Nikiszowiec to osiedle, które powstaje w ramach programu Mieszkanie Plus Katowice, przy ul. Górniczego Dorobku, w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki. 11 stycznia 2021 został uruchomiony program do rekrutacji najemców osiedla Nowy Nikiszowiec. W artykule szczegółowe informacje na temat jego przebiegu, warunków, zasad. Dowiedz się kiedy i jak złożyć wniosek oraz czy masz szanse na mieszkanie na osiedlu Nowy Nikiszowiec.

Spis treści

 1. Warunki naboru do mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec
 2. Dla kogo mieszkanie Plus w Katowicach?
 3. Mieszkanie Plus Katowice. Jaki będzie Nowy Nikiszowiec?
 4. Galeria zdjęć osiedla Nowy Nikiszowiec
 5. Aktualności z budowy osiedla Nowy Nikiszowiec
 6. Prefabrykacja na budowie Mieszkania Plus w Katowicach
 7. Jak dojechać do osiedla Nowy Nikiszowiec w Katowicach?
 8. Pozostałe inwestycje Mieszkanie Plus w budowie

Warunki naboru do mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec

11 stycznia ruszył nabór do 513 mieszkań na Nowym Nikiszowcu. To pierwszy etap, podczas którego zbierane są zgłoszenia potencjalnych najemców. Rekrutacja odbywa się online za pośrednictwem specjalnego generatora dostępnego na stronach internetowych www.katowice.eu i www.katowice.mdr.pl. Kolejnym krokiem będzie konieczność dostarczenia oryginałów dokumentów, potwierdzających dane np. dotyczące dochodów. Zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże, dlatego zapewnienie bezpiecznych warunków zarówno dla wnioskujących, jak i pracowników obsługi jest priorytetem.

Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku do końca stycznia 2021 roku oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów do końca lutego 2021 roku. Następnie samorząd przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. 

Następnie katowicki samorząd przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. Zgodnie z kryteriami pierwszeństwa, przyjętymi przez Radę Miasta Katowice.

Dla kogo mieszkanie Plus w Katowicach?

Przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej.

Zgodnie z uchwałą, przyjętą przez Radę Miasta Katowice, na najwięcej punktów będą mogły liczyć:

 • rodziny wielodzietne (10 punktów za każde dziecko w gospodarstwie domowym)
 • rozliczający PIT w Katowicach (10 punktów)
 • osoby nieposiadające tytułu własności do mieszkania czy domu (6 punktów)
 • osoby, które nie ukończyły 35. roku życia
 • osoby powyżej 65. roku życia

Każdy złożony wniosek otrzyma odpowiednią liczbę punktów i na tej podstawie powstanie lista pierwszeństwa do mieszkań. Kolejnym krokiem będzie ocena zdolności czynszowej przyszłego najemcy oraz weryfikacja w BIG InfoMonitorze i to one zadecydują o przyznaniu mieszkania. Jednak trzeba dodać, ze o mieszkanie na Nowym Nikiszowcu może się ubiegać każdy, nawet osoby, które nie spełniają żadnego spośród tzw. kryteriów społecznych.

Zgodnie z założeniami, wszystkie etapy naboru potrwają około czterech miesięcy, a zawieranie umów z pierwszymi najemcami powinno ruszyć już w maju.

Mieszkanie Plus Katowice. Jaki będzie Nowy Nikiszowiec?

Katowicki Nikiszowiec uchodzi za jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w mieście. Niespełna dwa kilometry od jej granic, przy ul. Górniczego Dorobku powstaje osiedle w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest firma IDS – BUD. Projekt powstał w warszawskiej pracowni 22Architekci. Na osiedlu powstanie 513 mieszkań o metrażach od 36 do 94,5 m² oraz 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 do ponad 220 m².

W budynkach powstanie ponad pół tysiąca mieszkań. Architektura osiedla nawiązywać będzie wyglądem do zabytkowej zabudowy katowickiego Nikiszowca. Architekci zaproponowali ceglasty kolor elewacji, a także niską zabudowę, z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami.

Dodajmy, że na zlecenie Urzędu Miasta Katowice pracownia architektoniczna Konior Studio opracowała wstępną koncepcję zagospodarowania działki na budownictwo w ramach Mieszkanie Plus. Zwycięski projekt musiał wpisywać się w historię i tradycję tej wyjątkowej lokalizacji. Projekt nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami.

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje MDR Katowice sp. z o.o. złożona z katowickiego TBS i PFR Nieruchomości S.A. – spółki odpowiedzialnej za rynkową część rządowego programu mieszkaniowego.

Co lepsze - własny dom czy mieszkanie?

Naszym celem było wyłonienie najlepszej pod względem użytkowym, funkcjonalnym, wizualnym i ekonomicznym koncepcji przestrzennej zespołu budynków wielorodzinnych. Projekt Pracowni 22Architekci został przez sąd konkursowy wybrany jednogłośnie – poinformował Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości. Konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty w lipcu 2017.

Galeria zdjęć osiedla Nowy Nikiszowiec

Aktualności z budowy osiedla Nowy Nikiszowiec

Aktualnie (grudzień 2020) poziom zaawansowania prac budowlanych na osiedlu Nowy Nikiszowiec osiągnął 87 proc. W dwóch kwartałach trwają prace wykończeniowe w mieszkaniach i na klatkach schodowych. W trzecim, poza pracami wewnątrz budynków, finalizowane jest wykonanie elewacji. Trwają prace wykończeniowe klatek schodowych. Trwają także prace w otoczeniu osiedla i na jego dziedzińcach – w kwartale A dziedziniec oraz nasadzenia drzew i roślin zostały już wykonane, na kwartale B są wykonane w połowie. Prace w zakresie parkingów są na ukończeniu.

Mieszkanie Plus Katowice
Autor: PFR Nieruchomości Kwartalna zabudowa osiedla Mieszkanie Plus Katowice Nowy Nikiszowiec

Prefabrykacja na budowie Mieszkania Plus w Katowicach

Pracowania 22Architekci zaproponowała budowę osiedla z wykorzystaniem rozwiązań w postaci prefabrykowanych, żelbetowych ścian konstrukcyjnych (beton klasy C30/37), w układzie podłużnym, o rozstawie w osiach co 650 cm. Usztywnienie układu konstrukcyjnego poprzez prefabrykowane, żelbetowe trzony komunikacji pionowej oraz ściany poprzeczne żelbetowe prefabrykowane lub murowane, na module zmiennym, w zależności od typu mieszkań, 370, 710, 870 i 1080 cm.

Prefabrykowanie ścian, spoczników i biegów schodowych w klatkach schodowych umożliwia ograniczenie do minimum kosztów wykończenia, przy zachowaniu wysokiej estetyki i trwałości wnętrza (wysoka, bliska betonowi architektonicznemu estetyka prefabrykatów pozwala na pozostawienie ich bez tynkowania).

W projekcie przyjęto zastosowanie stropów prefabrykowanych – zakłada się jednak możliwość doboru technologii optymalnej pod względem kosztowym na etapie realizacji inwestycji. Założono możliwość zastosowania stropu prefabrykowanego, tj. płyt kanałowych lub systemu prefabrykowanego częściowo typu filigran lub strop gęstożebrowy.

Balkony zaprojektowano jako prefabrykowane, mocowane za pomocą bezmostkowych łączników termoizolacyjnych do belki wieńcowej lub prefabrykowanej płyty stropowej (w zależności od preferowanej przez inwestora i wykonawcę technologii wykonania stropów). Dzięki takiemu rozwiązaniu uniknięto konieczności izolowania termicznego płyty oraz nietrwałych elementów wykończenia balkonu jak gres. Przewidziano jedynie impregnację całej płyty oraz wykończenie górnej powierzchni żywicą epoksydową.Budynki nie mają podpiwniczenia. Projekt zakłada posadowienie na ławach fundamentowych, ściany fundamentowe żelbetowe, wylewane.

Jak dojechać do osiedla Nowy Nikiszowiec w Katowicach?

Na osiedle Nowy Nikiszowiec najlepiej dojechać ulicą Zakopiańską lub II obwodnicą. Nowy Nikiszowiec jest doskonale skomunikowany z głównymi arteriami: do wjazdu na Drogę Krajową nr 79 jest zaledwie 2 km, a do autostrady A4 i drogi ekspresowej S86 – 6 km.

Pozostałe inwestycje Mieszkanie Plus w budowie

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w budowie w takich lokalizacjach jak:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej