Mieszkanie Plus Toruń - osiedle z prefabrykatów gotowe. Niebawem w blokach zamieszkają pierwsze rodziny

2022-04-20 12:36
Mieszkanie Plus Toruń
Autor: PFR Nieruchomości Mieszkanie Plus Toruń (fot. listopad 2021)

Osiedle Mieszkanie Plus Toruń powstało przy ul. Okólnej. Zakończyła się budowa 320 mieszkań na toruńskim osiedlu, które powstało w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. To też pierwsza inwestycja Mieszkanie Plus, która była realizowana w technologii prefabrykacji.

Spis treści

  1. Mieszkanie Plus Toruń - założenia
  2. Dla kogo Mieszkanie Plus w Toruniu?
  3. Jak można złożyć wniosek o Mieszkanie Plus?
  4. Kiedy ruszył nabór wniosków w Toruniu?
  5. Mieszkanie Plus Toruń - film z budowy
  6. Technologia budowy osiedla
  7. Kierownik budowy o zaletach prefabrykacji
  8. Gdzie powstało Mieszkanie Plus Toruń?
  9. Kiedy najemcy zasiedlą odsiedle Mieszkanie Plus Toruń?
  10. Pozostałe inwestycje Mieszkanie Plus w budowie
Mieszkanie Plus Toruń
Autor: PFR Nieruchomości Mieszkanie Plus Toruń zostanie wybudowane w technologii prefabrykacji

Mieszkanie Plus Toruń - założenia

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Toruniu powstało osiem 4-kondygnacyjnych budynków, w których jest 320 mieszkań (208 2-pokojowych, 88 3-pokojowych i 24 kawalerki, 16 z nich będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych). W inwestycji powstały 384 miejsca parkingowe.

Dla kogo Mieszkanie Plus w Toruniu?

  • Dla osób, które mają na tyle wysokie dochody, że uniemożliwiają one o ubieganie się w gminie o mieszkanie komunalne z niskim czynszem oraz nie pozwalają na uzyskanie zdolności kredytowej w banku.
  • Dla młodych rodzin z dziećmi.
  • Dla osób aktywnych zawodowo, uczących się (studenci lub doktoranci), mających prawo do świadczeń ZUS.
  • Dla tych, którzy nie są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości.
  • Dla wszystkich, którzy wykażą zdolność czynszową, czyli ich dochody umożliwią regularne i terminowe opłacanie czynszu oraz rachunków.

O kryteriach naboru najemców decydują poszczególne gminy, z którymi przy każdej inwestycji współpracuje Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości.

Kiedy ruszył nabór wniosków w Toruniu?

Nabór wniosków na mieszkania w Toruniu ruszył 6 września 2021.

Jak można złożyć wniosek o Mieszkanie Plus?

W pierwszej kolejności należy udać się do Urzędu Gminy i sprawdzić czy aktualnie program funkcjonuje. Trzeba zdecydować czy ma to być zwykła umowa najmu, czy umowa najmu z możliwością dojścia do własności. Kiedy ruszy nabór do programu Mieszkanie Plus, trzeba złożyć odpowiedni wniosek o zawarcie umowy najmu wraz z wymaganymi dokumentami, potwierdzającymi spełnienie warunków najmu przez gospodarstwo domowe oraz zdolność czynszową. Więcej szczegółów oraz jakie dokumenty trzeba przedstawić dowiesz się TUTAJ.

Mieszkanie Plus Toruń - film z budowy

Kierownik budowy o zaletach prefabrykacji

Technologia budowy osiedla

Przypomnijmy, że generalny wykonawca, firma Pekabex, przejął plac budowy w sierpniu 2020. W listopadzie była już pierwsza kondygnacja jednego z budynków. Budowa postępuje bardzo szybko, gdyż inwestycja powstaje z prefabrykatów, czyli gotowych betonowych modułów przywożonych na plac budowy z fabryk.

Do budowy osiedla stosuje ściany trójwarstwowe o wysokich parametrach izolacyjności akustycznej. We wnętrzach każdego budynku architekci starali się wydobyć i pokazać walory prefabrykacji i „zaprzyjaźnić” ludzi z betonem. Dlatego zarówno ściany korytarzy jak i klatek schodowych będą z naturalnego betonu prefabrykowanego. W każdym budynku zostanie wprowadzona identyfikacja kolorystyczna, która będzie charakterystyczna dla danego obiektu. Kolorem tym wykończone będą balustrady wewnętrzne na klatce schodowej, numeracja mieszkań oraz kondygnacji czy grafiki znajdujące się na korytarzach.

W przypadku ścian prefabrykowanych, które są wielkogabarytowe mamy do czynienia z jednym elementem, a zatem wszystkie mostki akustyczne są eliminowane. Dodatkowo, beton posiada bardzo dużą akumulacyjność akustyczną, co w pełni niweluje możliwość przenoszenia się dźwięku. Ściany korytarzowe są ścianami trójwarstwowymi o cienkiej warstwie wełny mineralnej, co także tłumi ewentualne hałasy. Ani kobieta chodząca w szpilkach, ani sąsiad w ciężkich butach nie będzie słyszalny, kiedy w spokoju będziemy spędzać czas w mieszkaniu. Korytarz będzie w pełni izolowany akustycznie od lokali mieszkalnych – przekonuje Jakub Czamański, kierownik budowy

Gdzie powstało Mieszkanie Plus Toruń?

Osiedle powstało przy ul. Okólnej, w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej. W okolicy biegnie ścieżka spacerowo-rowerowa wzdłuż ul. Andersa. Na terenie osiedla zaplanowano tereny rekreacyjne oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska.

Kiedy najemcy zasiedlą odsiedle Mieszkanie Plus Toruń?

Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 roku.

Mieszkanie Plus Toruń
Autor: PFR Nieruchomości Osiedle Mieszkanie Plus Toruń przy Okólnej zaprojektowała warszawska pracownia S.A.M.I Architekci

Pozostałe inwestycje Mieszkanie Plus w budowie

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w budowie w takich lokalizacjach jak:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej