Mieszkanie Plus Radom. Ruszył nabór wniosków. Kiedy koniec budowy?

2021-05-12 12:39
Mieszkanie Plus Radom
Autor: PFR Nieruchomości Osiedle Mieszkanie Plus Radom z symboliczną wiechą

Mieszkanie Plus Radom to kolejna inwestycja, która powstaje w ramach rządowego programu. 12 maja 2021 ruszył nabór wniosków od rodzin zainteresowanych najmem mieszkań. Dowiedzcie się jakie warunki trzeba spełnić żeby starać się o wynajem. Kiedy koniec budowy osiedla Mieszkanie Plus Radom?

Spis treści

 1. Mieszkanie Plus Radom - jakie będzie?
 2. Mieszkanie Plus Radom - kto ma największe szanse na wynajem?
 3. Kto jest zainteresowany Mieszkaniem Plus w Radomiu? Wyniki ankiety
 4. Kto jest generalnym wykonawcą inwestycji?
 5. Kiedy koniec budowy osiedla Mieszkanie Plus Radom?
 6. Program Mieszkanie Plus w innych miastach
Mieszkanie Plus Radom
Autor: PFR Nieruchomości Mieszkanie Plus Radom - mieszkania będą gotowe w październiku 2021 roku

Mieszkanie Plus Radom - jakie będzie?

W ramach programu Mieszkanie Plus w Radomiu przy ul. Tytoniowej powstaną dwa 7-kondygnacyjne budynki ze 124 mieszkaniami. Będą w nich zarówno kawalerki, jak i mieszkania 3- i 4-pokojowe. Zdecydowaną większość z nich, bo aż 60% stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni prawie 60 m². Za projekt budynków odpowiada warszawska pracownia EMA Studio.

Architekci zaproponowali elewację w jasnej, biało-szarej kolorystyce, która nawiązuje do znajdującej się po drugiej stronie ulicy Tytoniowej przedwojennej fabryki Polskiego Monopolu Tytoniowego. Fragment jej finalnego kształtu widać już na jednym z bloków. W listopadzie 2020 na osiedlu w Radomiu zawisła wiecha. Oznacza to, że zakończono prace konstrukcyjne, a budynki osiągnęły już swoją docelową wysokość.

Mieszkanie Plus Radom
Autor: PFR Nieruchomości Na zdjęciu widać fragment elewacji w biało-szarej kolorystyce

Mieszkanie Plus Radom - kto ma największe szanse na wynajem?

12 maja ruszył nabór wniosków, który będzie przeprowadzany w ścisłej współpracy z samorządami. Na kryteriach społecznych, które ustaliły rady miejskie, będzie opierała się pierwsza część naboru. Składający wniosek będą otrzymywali punkty. Ich liczba będzie zależała od wielu czynników.

Żeby ubiegać się o Mieszkanie Plus w Radomiu trzeba spełnić kilka warunków. Oto one:

 • Pierwszeństwo będą miały osoby płacące podatki w Radomiu i te, które wiążą swoją zawodową przyszłość z miastem.
 • Warunkiem jest też to, że żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie była i nie jest właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługiwało i nie przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
 • Preferowane będą też osoby do 35. roku życia, rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne oraz osoby zamieszkujące w mieszkaniowym zasobie Gminy, które zobowiążą się do rozwiązania obecnej umowy najmu i opróżnienia lokalu.
 • Szansę na mieszkanie będą mały też osoby przeprowadzające się do Radomia w celu podjęcia pracy.
 • Pod uwagę będą też brane kryteria dochodowe, zostanie wprowadzona górna granica dochodów.

Szczegółowe kryteria wraz z punktacją znajdują się w uchwałach opublikowanych w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych samorządów.

Kto jest zainteresowany Mieszkaniem Plus w Radomiu? Wyniki ankiety

Jakiś czas temu spółka PFR Nieruchomości przeprowadziła ankietę, która miała zbadać kto jest najbardziej zainteresowany najmem mieszkania. Wypełniono 2403 formularze, a to oznacza 20 zainteresowanych na jedno mieszkanie. Prawie 75% to mieszkańcy Radomia i rozliczający PIT w tym mieście (80% respondentów). Aż 80% to ludzie młodzi pomiędzy 21 a 40 rokiem życia. Prawie połowa z nich mieszka z rodziną lub rodzicami, a 38% wynajmuje mieszkanie na rynku komercyjnym. Dodajmy, że ankietowani musieli odpowiedzieć na ponad 20 pytań, m.in. dotyczących metrażu, struktury i standardu wykończenia preferowanego lokalu oraz obecnej sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej i materialnej. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3-pokojowe (43%), 2-pokojowe (35%). Aż 65% wybrałoby mieszkanie wykończone w standardzie podstawowym.

Nasza ankieta pokazuje skalę potrzeb mieszkaniowych w tym drugim co do wielkości mieście na Mazowszu. Udowadnia też konieczność realizacji naszej inwestycji, która uzupełni lokalny rynek mieszkaniowy. Przy ulicy Tytoniowej na działce wskazanej przez radomski samorząd powstaną mieszkania, dzięki którym osoby bez zdolności kredytowej, czekający na usamodzielnienie się młodzi ludzie i poszukujące stabilizacji rodziny będą mogły spełnić marzenie o mieszkaniu, które da im poczucie bezpieczeństwa i pozwoli planować przyszłość – stwierdził prezes zarządu PFR Nieruchomości, Mirosław Barszcz.

Kto jest generalnym wykonawcą inwestycji?

Generalnym Wykonawcą inwestycji jest radomska firma Arbud, która pomimo trwającej pandemii prowadzi tę budowę zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Kiedy koniec budowy osiedla Mieszkanie Plus Radom?

Inwestycja potrwa do października 2021. Przypomnijmy, że wnioski mieszkaniowe należy składać pół roku przed oddaniem inwestycji do użytku. 

Program Mieszkanie Plus w innych miastach

Rząd i Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości informują o ogromnym banku ziemi w całej Polsce, gdzie może być realizowane Mieszkanie Plus. Na etapie koncepcji czy przygotowania ruszyło sporo takich inwestycji, kilka miast chwali się już zrealizowanymi przedsięwzięciami. Mieszkanie Plus Jarocin uchodzi za inwestycję pilotażową, są tam już gotowe pierwsze z ok. 400 mieszkań. W ramach Mieszkania Plus Gdynia stoi już 6 budynków ze 172 mieszkaniami. Z kolei Program Mieszkanie Plus w Katowicach zakrojony jest wstępnie na 1000 mieszkań, pierwsze inwestycje mają być gotowe na przełomie roku 2019/2020. Aż 2700 mieszkań ma powstać w ramach Mieszkanie Plus Nowe Jeziorki Warszawa (a ściślej na granicy Warszawy i gminy Lesznowola) oraz Mieszkanie Plus. To pierwsza w Warszawie inwestycja firmowana Programem Mieszkanie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej