Mieszkanie Plus. Sprawdź, jaki jest stan realizacji Programu Mieszkanie Plus

2020-02-20 16:10 MS / czem
Mieszkanie Plus
Autor: Getty Images Mieszkanie Plus - rządowy program mieszkaniowy w Polsce

Mieszkanie Plus jest jednym z programów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Program rządowy ma dostarczyć dostępne cenowo mieszkania na wynajem lub docelowo mieszkania własnościowe. Jak do tej pory, wybudowano 867 mieszkań, co nie znaczy, że wszystkie już zostały przekazane użytkownikom. Rząd zapowiada zmiany w Programie Mieszkanie Plus, ale na razie bez szczegółów.

W artykule:

Inwestycje w ramach Programu Mieszkanie Plus realizuje Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości przy BGK. Fundusz dysponuje ogromną bazą ziemi i ciągle przybywa samorządów chętnych dołączyć do Programu Mieszkanie Plus. Na koniec roku 2019 resort obiecywał 100 tys. mieszkań w przygotowaniu. Oznacza to, że kilka tysięcy mieszkań znajduje się w fazie projektowania, a kolejnych kilkadziesiąt tysięcy wkrótce znajdzie się na tym etapie. Jednak trzeba pamiętać, że większe inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane nawet przez 6 lat, więc na finał zakończony kluczami do mieszkań trzeba będzie poczekać.

Dodajmy, że PFR Nieruchomości nie może informować o projektach do czasu powołania spółek celowych, która będą je realizowały.

Mieszkanie Plus w liczbach (stan na luty 2020)

 • 100 000 mieszkań do końca 2019 roku wybudowanych i w przygotowaniu łącznie (deklaracja z roku 2018)
 • budowa w sumie ok. 50 000 Mieszkań Plus to plan PFR Nieruchomości
 • 6 mld zł mają pochłonąć inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus, na które PFR Nieruchomości ma zapewnione finansowanie (wg. danych rządowych z roku 2018 szacowana wartość analizowanych projektów wynosiła 34,46 mld zł)
 • 1907– mieszkania w budowie (stan na 31.12.2019)
 • 18 000 mieszkań w projektowaniu z zatwierdzonym finansowaniem
 • 867 Mieszkań Plus wybudowano w ciągu ostatnich trzech: w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie, Gdyni i Wałbrzychu
 • w 2019 rozpoczęto budowę Mieszkań Plus m.in. w Dębicy (201 mieszkań), Mińsku Mazowieckim (138), Świdniku (108), Krakowie (481), Zamościu (96), Radomiu (124) i Łowiczu (96) - w nawiasie liczba mieszkań
 • w 2020 roku mają się rozpocząć budowy w ok. 20 lokalizacjach
 • 6 lat może trwać realizacja inwestycji w ramach Programu Mieszkanie Plus, ok. 3 lat trwa przygotowanie, a budowa to kolejne 2-3 lata
 • w 2019 podpisano umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla 3 inwestycji – Mieszkania Plus w Oławie (144), Sianowie (168) i Nakle nad Notecią (190)
 • w 2019 ogłoszono 2 konkursy na projekt osiedli przy ul. Ratuszowej w Warszawie (485 mieszkań, zgłosiły się 93 pracownie) oraz przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu (1102)
Bank ziemi Programu Mieszkanie Plus

Inwestycje w ramach Programu Mieszkanie Plus powstają na gruntach przekazywanych przez gminy oraz na nieruchomościach, którymi dysponuje Krajowy Zasób Nieruchomości. Rząd w 2019 roku zdecydował o powiększeniu zasobów KZN o grunty należące do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Dotychczas ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wymieniała starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu, Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Mienia Wojskowego, jako podmioty przekazujące swoje grunty do banku KZN. 

BGK Nieruchomości dysponuje prawie 200 ha wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach.

Mieszkanie Plus dla kogo?

Mieszkań na rynku nie brakuje, ale wielu nie stać ani na ich zakup ani wynajem. Mieszkanie Plus to program skierowany właśnie do takich osób, a szczególnie do młodych rodzin, dla których standard mieszkaniowy jest hamulcem dla planowania większej liczby dzieci. Kolejnym celem Programu Mieszkanie Plus jest zwiększenie podaży przystępnych cenowo mieszkań w całej Polsce, by ułatwiać mobilność Polaków poszukujących pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania.

Mieszkanie Plus w trakcie realizacji
Mieszkanie Plus Jarocin

Autor: mieszkanieplus.gov.pl

Tak wygląda osiedle programu Mieszkanie Plus Jarocin w tzw. realu

Inwestycje programu Mieszkanie Plus rozkręcają się w całej Polsce. Sprawdź, co się dzieje w poszczególnych miastach...

Mieszkanie Plus to budowa mieszkań na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności. O kryteriach przyznania mieszkań i najmu decydują samorządy. Wśród tych kryteriów wymienia się liczbę dzieci i poziom dochodów przyszłych najemców. Najemcy mieszkań nie mogą posiadać na własność mieszkania lub innej nieruchomości, muszą też mieć zdolność do terminowego opłacania czynszu.

Założenie jest takie, że dzięki Programowi Mieszkanie Plus na najem lub docelowo wykup własnego lokalu będzie stać osoby o niskich, ale stabilnych dochodach. Od 2019 roku dopłatami objęte są mieszkania nowe lub poddane rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z samorządami.

Mieszkanie Plus w całej Polsce
Osiedle mieszkaniowe Nowe Jeziorki

Autor: 22Architekci/ AMC Andrzej Chołdzyński

Modelowe osiedle Mieszaknie Plus Nowe Jeziorki - koncepcje pracowni 22Architekci i AMC Andrzej Chołdzyński

Mieszkanie Plus – program zaczynał powoli. Najpierw trzeba było zrobić ewidencję gruntów należących do Skarbu Państwa, które nadawałyby się pod budownictwo mieszkaniowe i to najlepiej w atrakcyjnych lokalizacjach. Z zadowolenia PFRN widać, że grunty nie są już problem. Równoległe toczyła się dyskusja, w jakich technologiach i o jakim standardzie będą mieszkania, skoro mają zaliczać się do kategorii „tanie”. O tym mają decydować konkursy...

Monitorujemy Mieszkania Plus w Polsce
Mieszkanie Plus Witnica

Autor: PFR Nieruchomości

Działka na pierwsze Mieszkania Plus w Witnicy

W przedsięwzięciu Mieszkanie Plus ważna jest atrakcyjna działka i finansowanie budowy. Sprawdź kolejne budowy:

Budowa Mieszkania Plus ma być szybka i tania

O projektach na poszczególne inwestycje w ramach Programu Mieszkanie Plus mają przede wszystkim decydować konkursy. Z założenia mają to być realizacje szybkie i tanie, ale zachowujące pewien minimalny standard. Projekty powinny uwzględniać zatem częściową lub pełną prefabrykację lub rozwiązania w inny sposób usprawniające wykonawstwo i ograniczające czasochłonność robót budowlanych. Ponadto preferowane są rozwiązania, które w sposób zdecydowany obniżają koszty budowy.

Ostatnio np. wybrano w konkursie projekt Mieszkania Plus Warszawa, które będzie realizowane przy ul. Ratuszowej (rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w lutym 2020). Jakiś czas temu (w 2018) głośno było o konkursie na modelowy dom jednorodzinny Mieszkanie Plus. Nagrodzono w nim cztery projekty, a jeden z nich ma być realizowany w Katowicach. Póki co, w Katowicach w roku 2019 zawisła wiecha na osiedlu Nowy Nikiszowiec przy ul. Górniczego Dorobku. W Katowicach powstaje też na Borowcu drugie osiedle w ramach  programu Mieszkanie Plus. Inwestycje Mieszkanie Plus Katowice to w sumie około 1000 nowych mieszkań.  

Wystawa domów BGK
Autor: BGK Nieruchomości Wystawa modelowych domów na warszawskim Kole, która odbyła się z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego w 1935 r.

Problemy mieszkaniowe w statystyce

 • W Polsce może brakować nawet 3 mln mieszkań.
 • Na 1000 Polaków przypadają 363 mieszkania (w UE 435).
 • Jedna osoba zamieszkuje średnio 27,6 m2 (w UE 40 m2).
 • Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione, niedoświetlone, w których brakuje łazienki lub przecieka dach.
 • Na początku roku 2020, przyjmując 5000 zł netto za średnią pensję Polaka, za tę kwotę (pod warunkiem, że nie je, nie przemieszcza się i nie ma wydatków na obecne mieszkanie) mógłby kupić ok. 0,5 m2 mieszkania w Warszawie i ok. 0,7-0,85 m2 w innych rejonach. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej