Zmiany w programie Mieszkanie Plus zapowiada minister Emilewicz. Mieszkanie Plus – aktualne informacje

2020-01-21 11:21 MS / czem
Mieszkanie Plus
Autor: Getty Images Mieszkanie Plus - rządowy program mieszkaniowy w Polsce

"Reset programu Mieszkanie Plus..." w połowie lutego 2020 zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Mieszkanie Plus jest jednym z programów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Program rządowy ma dostarczyć dostępne cenowo mieszkania na wynajem lub docelowo mieszkania własnościowe. W ciągu trzech lat funkcjonowania programu Mieszkanie Plus w Polsce powstało 867 mieszkań, a w budowie jest 1907.

Duże zmiany w programie Mieszkanie Plus zapowiada minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Ministerstwo jeszcze przed 100 dniami rządu, czyli w połowie lutego 2020 ma przedstawić zakres prac, które pomogą przyspieszyć realizację inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Najprawdopodobniej chodzi o zapowiedzi współpracy z deweloperami.

"Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy" - tłumaczyła minister Emilewicz.

Ministerstwo ma zaprezentować także raport dotyczący sytuacji mieszkaniowej w Polsce.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 r. rząd przyjął nowelizację prawa budowlanego. Zmiany mają ułatwić i przyspieszyć przygotowanie nowych inwestycji oraz sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

W artykule:

Inwestycje w ramach Programu Mieszkanie Plus realizuje Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości przy BGK.

Fundusz dysponuje ogromną bazą ziemi i ciągle przybywa samorządów chętnych dołączyć do Programu Mieszkanie Plus. Na koniec roku 2019 resort obiecywał 100 tys. mieszkań w przygotowaniu. Oznacza to, że kilka tysięcy mieszkań znajduje się w fazie projektowania, a kolejnych kilkadziesiąt tysięcy wkrótce znajdzie się na tym etapie. Jednak trzeba pamiętać, że większe inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane nawet przez 6 lat, więc na finał zakończony kluczami do mieszkań trzeba będzie poczekać.

Przypomnijmy, że w ramach pilotażu, który trwał do końca 2017 r. spółka wybudowała 867 Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie, Gdyni i Wałbrzychu. Prezes Mirosław Barszcz zapowiadał, że w 2020 roku rozpocznie się budowa kolejnych, w około 20 lokalizacjach.

Powiększy się bank gruntów dla potrzeb Programu Mieszkanie Plus

Inwestycje w ramach Programu Mieszkanie Plus powstają na gruntach przekazywanych przez gminy oraz na nieruchomościach, którymi dysponuje Krajowy Zasób Nieruchomości. Rząd zapowiedział 26 marca 2019 o powiększeniu zasobów KZN o grunty należące do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Dotychczas ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wymieniała starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu, Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Mienia Wojskowego, jako podmioty przekazujące swoje grunty do banku KZN. 

Mieszkanie Plus dla kogo?

Mieszkań na rynku nie brakuje, ale wielu nie stać ani na ich zakup ani wynajem. Mieszkanie Plus to program skierowany właśnie do takich osób, a szczególnie do młodych rodzin, dla których standard mieszkaniowy jest hamulcem dla planowania większej liczby dzieci. Kolejnym celem Programu Mieszkanie Plus jest zwiększenie podaży przystępnych cenowo mieszkań w całej Polsce, by ułatwiać mobilność Polaków poszukujących pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania.

Mieszkanie Plus w trakcie realizacji
Mieszkanie Plus Jarocin

Autor: mieszkanieplus.gov.pl

Tak wygląda osiedle programu Mieszkanie Plus Jarocin w tzw. realu

Inwestycje programu Mieszkanie Plus w roku 2019 rozkręcają się w całej Polsce. Najwięcej przedsięwzięć jest na etapie projektowania, ale coraz częściej pojawiają się informacje o mieszkaniach oddawanych do użytkowania. Sprawdź, co się dzieje w poszczególnych miastach...

Mieszkanie Plus to budowa mieszkań na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności. O kryteriach przyznania mieszkań i najmu decydują samorządy. Wśród tych kryteriów wymienia się liczbę dzieci i poziom dochodów przyszłych najemców. Najemcy mieszkań nie mogą posiadać na własność mieszkania lub innej nieruchomości, muszą też mieć zdolność do terminowego opłacania czynszu.

Założenie jest takie, że dzięki Programowi Mieszkanie Plus na najem lub docelowo wykup własnego lokalu będzie stać osoby o niskich, ale stabilnych dochodach. Od 2019 roku dopłatami objęte będą mieszkania nowe lub poddane rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z samorządami.

Mieszkanie Plus w całej Polsce
Osiedle mieszkaniowe Nowe Jeziorki

Autor: 22Architekci/ AMC Andrzej Chołdzyński

Modelowe osiedle Mieszaknie Plus Nowe Jeziorki - koncepcje pracowni 22Architekci i AMC Andrzej Chołdzyński

Jak dotąd, największe przedsięwzięcie w ramach Mieszkania Plus, rozpoczęła Warszawa i zapewne pozostanie liderem programu ze względu na potrzeby mieszkaniowe stolicy. Sprawdź, gdzie w Polsce powstają Mieszkania Plus.

Mieszkanie Plus - program zaczynał powoli. Najpierw trzeba było zrobić ewidencję gruntów należących do Skarbu Państwa, które nadawałyby się pod budownictwo mieszkaniowe i to najlepiej w atrakcyjnych lokalizacjach. Z zadowolenia PFRN widać, że grunty nie są już problem. Równoległe toczyła się dyskusja, w jakich technologiach i o jakim standardzie będą mieszkania, skoro mają zaliczać się do kategorii „tanie”.

O tym mają decydować konkursy...

Mieszkanie Plus w liczbach

 • mieszkania w przygotowaniu do końca 2019 roku – 100 000
 • mieszkania w budowie – 953
 • mieszkania przekazane najemcom – 651
 • mieszkania w projektowaniu – 6210
 • analizowane projekty mieszkaniowe – 367
 • szacowana wartość analizowanych projektów – 34,46 mld zł
  (dane rządowe, stan na 30.10.2018)

Mieszkanie Plus - ważne daty:

 • 26 sierpnia 2019 wbito łopatę pod budowę 201 mieszkań w Dębicy
 • 30 września 2019 ruszyła budowa 138 Mieszkań Plus w podwarszawskim Mińsku Mazowieckim
 • 2 października 2019 zainaugurowano budowę 108 Mieszkań Plus w Świdniku
 • 22 listopada 2019 został wmurowany akt erekcyjny pod budowę osiedla z 481 Mieszkaniami Plus przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej w Krakowie; inwestycja jest realizowana we współpracy PFR Nieruchomości S.A. z krakowską firmą deweloperską Bartla Development
 • 9 grudnia 2019 wbito pierwszą łopatę pod budowę 96 Mieszkań Plus w Zamościu
 • 16 grudnia 2019 zainaugurowano budowę 124 Mieszkań Plus w Radomiu - ankietę mającą zbadać popyt na nie, wypełniło ponad 2,4 tys. chętnych
 • 23 grudnia 2019 zainaugurowano budowę 96 Mieszkań Plus w Łowiczu

Modelowy dom jednorodzinny Mieszkanie Plus

To jeden z konkursów dla Programu Mieszkanie Plus. Konkurs ogłosił BGK Nieruchomości, obecnie w Polskim Funduszu Rozwoju Nieruchomości. Zaproszenie do udziału w konkursie dostali przede wszystkim projektanci i architekci, którzy do 9 marca 2018  zarejestrowali swój udział w konkursie architektonicznym na projekt modelowego domu jednorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus. Przypomnijmy, że BGK Nieruchomości organizował też konkurs na modelowy dom wielorodzinny. Nagrodzono cztery projekty, a jeden z nich ma być realizowany w Katowicach.

Uczelnie techniczne nadesłały 27 prac. Najlepszy okazał się projekt przygotowany przez Piotra Trębacza, Wiktora Gago, Jakuba Pieńkowskiego, Dorotę Ryżko i Joannę Ryżko reprezentujących Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Poza pierwszą nagrodą, w ręce przedstawicieli tego wydziału trafiła również druga nagroda i jedno z wyróżnień. Sąd konkursowy docenił także projekt zespołu z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pracownie architektoniczne zgłosiły 63 projekty, jednak nie wyłoniono spośród nich pierwszego miejsca. Druga nagroda trafiła do Marcina Kryjaka z Biura Projektowego w Tychach, a trzecią przyznano zespołowi z Krajowej Agencji Poszanowania Energii w Warszawie. Sąd Konkursowy przyznał także pięć wyróżnień.

Zadanie polegało na opracowaniu koncepcji architektonicznej modelowego domu jednorodzinnego w czterech kategoriach: dom szeregowy (jego powierzchnia użytkowa nie powinna przekroczyć 70 m2), dom bliźniaczy (również do 70 m2), dom wolnostojący, dom wolnostojący w gminach wiejskich. W obu przypadkach powierzchnia użytkowa domu nie powinna przekroczyć 80 m2.

Mieszkanie Plus – budowa ma być szybka i tania

Z regulaminu konkursu architektonicznego wynikało, że „szczególnym przedmiotem zainteresowania są rozwiązania wykorzystujące częściową i pełną prefabrykację lub w inny sposób usprawniające wykonawstwo i ograniczające czasochłonność robót budowlanych”. Ponadto preferowane mają być rozwiązania, które w sposób zdecydowany obniżą koszty budowy.

Dodajmy, że spółka ma zamiar zlecić budowę ok. 20 domów eksperymentalnych w różnych kategoriach. Jeżeli wybrane prototypy okażą się atrakcyjne i spełnią oczekiwania, to BGK Nieruchomości chciałby wybudować prototypowe osiedla przynajmniej w 10 lokalizacjach. Grzegorz Muszyński tłumaczy, że idea domu modelowego jest nawiązaniem do przedwojennej działalności Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego inicjatywy budowane były w latach 30. XX w. m.in. dostępne cenowo domy dla pracowników o średnim i niższym uposażeniu.

Wystawa domów BGK
Autor: BGK Nieruchomości Wystawa modelowych domów na warszawskim Kole, która odbyła się z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego w 1935 r.

Problemy i budownictwo mieszkaniowe w statystyce

 • W Polsce może brakować nawet 3 mln mieszkań.
 • Na 1000 Polaków przypadają 363 mieszkania (w UE 435).
 • Jedna osoba zamieszkuje średnio 27,6 m2 (w UE 40 m2).
 • Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione, niedoświetlone, w których brakuje łazienki lub przecieka dach.
 • Od 2007, dzięki pomocy państwa, powstało w Polsce prawie 19 000 lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych, kolejnych 6700 jest w realizacji.
 • W roku 2018 BGK przyznał 174 mln zł wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota ta wesprze inwestycje o wartości 449,5 mln zł.
 • Od początku trwania rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli od 2007 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na ponad 1,22 mld zł. Pozwoliło to na współfinansowanie inwestycji mieszkaniowych o wartości prawie 3,58 mld zł.
 • W ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus do końca 2019 roku będzie 100 tys. mieszkań (oddanych i w przygotowaniu łącznie).
Monitorujemy Mieszkania Plus w Polsce
Mieszkanie Plus Witnica

Autor: PFR Nieruchomości

Działka na pierwsze Mieszkania Plus w Witnicy

W przedsięwzięciu Mieszkanie Plus najważniejsza jest działka w dobrym miejscu i finansowanie budowy. W niektórych miastach radzą sobie znakomicie...

Polacy preferują domy murowane

Problem w tym, że w naszym kraju mało kto decyduje się na prefabrykowany dom jednorodzinny. Według danych GUS za trzy kwartały 2017 r., w technologii konstrukcji drewnianej powstało w tym czasie tylko 325 domów, na 49774 oddane do użytkowania.

Jednym z największych w Europie dostawców prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz” jest Grupa Danwood Holding z Bielska Podlaskiego. W 2017 r. firma przekazała klientom 1215 takich domów. Prezes Grupy Danwood Holding Jarosław Jurak przyznaje jednak, że aż 90% jej przychodów przypada na Niemcy. Poza rynkiem niemieckim Grupa jest także obecna w Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii.

Wygląda jednak na to, że także w naszym kraju budownictwo prefabrykowane będzie się dynamicznie rozwijać. Takie są prognozy analityków z niemieckiej firmy doradczej Roland Berger.

Mieszkanie Plus bilans dotychczasowych prac

Mieszkanie Plus działa od 2016 roku. Niestety, póki co nie udaje się realizować założeń. Klucze do mieszkań otrzymało 480 rodzin. Były to inwestycje zrealizowane jako pierwsze: Mieszkanie Plus w Jarocinie i Białej Podlaskiej.

Kolejne miasta, które zrealizowały inwestycję Mieszkanie Plus to Wałbrzych, Bielawa czy Gdynia - Mieszkanie Plus Gdynia, gdzie aż 750 chętnych zgłosiło się w zaledwie kilka godzin od rozpoczęcia naboru wniosków. Również Mieszkanie Plus Radom cieszy się popularnością - ponad 20 chętnych na jedno mieszkanie. Inne miasta zainteresowane programem Mieszkanie Plus to m.in. Głogów czy Wrocław w woj dolnośląskim, Grudziądz, Toruń, Włocławek w woj. kujawsko-pomorskim, Łowicz i Łódź w woj. łódzkim, a także Kraków czy Warszawa.

Lista miast jest długa. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w Katowicach  - Mieszkanie Plus Katowice. Budowa osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie ma ruszyć już wiosną 2019 roku. To nie koniec programu Mieszkanie Plus Warszawa. Przy ul. Ratuszowej ma powstać 500 mieszkań.

BGK Nieruchomości dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach. Trzeba jednak pamiętać, że program nie będzie realizowany w bardzo szybkim tempie, a do tego najpierw w niewielkich gminach z małą liczbą mieszkań komunalnych.

Ruszył również przetarg na budowę Mieszkań Plus w Łowiczu i Zamościu. W Łowiczu spółka PFR Nieruchomości planuje budowę trzech bloków mieszkalnych przy ul. Krudowskiego. W tych 4-kondygnacyjnych blokach powstanie 96 mieszkań o średnim metrażu 52 m². Przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji także 97 miejsc parkingowych. W Zamościu natomiast powstanie osiedle z sześcioma, 3-piętrowymi blokami. Działka znajduje się przy ul. Parkowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej