Hotele w Warszawie. Nowe hotele w stolicy
Hotele w Warszawie są coraz bardziej potrzebne. Po wzmożonym rozwoju rynku biurowego czas na rozbudowę bazy noclegowej. Według danych JLL, obecnie w stolicy działa ponad 100 hoteli, a w ciągu kolejnych kilku lat ma powstać jeszcze około 25. Jednak ceny za pokój w hotelu warszawskim nie są wygórowane w porównaniu z innymi stolicami tej części Europy. Dlaczego tak jest? Zobacz też, gdzie powstały lub powstaną nowe hotele w Warszawie.
Według STR Global, średnia cena za pokój w Warszawie w 2017 roku wyniosła niecałe 320 zł (około 76 euro), tymczasem w Pradze 89 euro, a w Budapeszcie – 80 euro. Dlaczego?
Hotele w Warszawie zapełniają głównie goście biznesowi
Warszawa to przede wszystkim stolica biznesu, a nie turystyki. Obserwujemy wzmożony rozwój rynku inwestycyjnego, dlatego stołeczne hotele zapełniają się gównie w ciągu tygodnia, przede wszystkim gośćmi biznesowymi. Podczas weekendów hotele pustoszeją, a ceny za pokój spadają nawet o połowę. Na przykład, w listopadzie cena za noc w środku tygodnia w wysokiej klasy hotelu w centrum to około 200 euro, a w sobotę już tylko 100 euro. Brak turystów w weekendy to bolączka warszawskich hotelarzy.
Niskie ceny są korzystne z punktu widzenia gościa, ale rynek hotelowy, aby się rozwijać, potrzebuje nowych bodźców dla wzrostu cen. Jednym z nich może być pojawienie się wysokiej klasy hoteli. W tym roku otwarty został Raffles Europejski Warsaw na Krakowskim Przedmieściu, jedna z najbardziej luksusowych marek hotelowych świata. Noc w Raffles ze śniadaniem to koszt rzędu przynajmniej 1 300 zł. W listopadzie otwarty również został Hotel Warszawa rodziny Likusów na Pl. Powstańców Warszawy.
Zobacz jaki hotel powstaje na warszawskim Wawrze?>>
Rozwój turystyki szansą dla hoteli w Warszawie
Kolejnym ważnym aspektem, który może wpłynąć na wzrost średnich cen za pokój w Warszawie jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej stolicy. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Centrum Nauki Kopernik, bulwary wiślane, Centrum Praskie Koneser, czy rewitalizacja Elektrowni Powiśle - te inwestycje mają szansę sprawić, że turystyka w stolicy rozkwitnie.
Póki co głównym motorem rynku jest umacniająca się pozycja stolicy Polski jako centrum biznesowego. Aktualnie w Warszawie buduje się 740 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej na którą jest duże zapotrzebowanie. Wciąż przybywa nowych firm, a to zwiększa zapotrzebowanie na hotele.
Nowe inwestycje to nowe typy i klasy hoteli. Aktualnie w Warszawie powstaje pierwszy hostel pod dużą międzynarodową marką. Przy Rondzie Daszyńskiego budowany jest biurowiec The Warsaw HUB, który pomieści hotelowe „combo” sieci IHG – Holiday Inn Express (hotel ekonomiczny) oraz Crowne Plaza (wysokiej klasy hotel biznesowy). Zobacz na jakie hotele jeszcze czekamy.
Polecany artykuł:
Hotele w Warszawie - Arche Hotel Krakowska
W grudniu 2018 w Warszawie oddany został położony przy alei Krakowskiej czterogwiazdkowy hotel Arche Hotel Krakowska. Na terenie obiektu powstało około 300 pokoi, nowoczesna restauracja z barem i duża sala konferencyjna. Inwestorem jest firma Arche Hotel.
Hotele w Warszawie- hotel Geologiczna
W pobliżu Krakowska Residence, przy ulicy Geologicznej, w tym samym czasie inwestor Arche Hotel otworzył Hotel Geologiczna. Sześciopiętrowy budynek o minimalistycznej formie i industrialnych wnętrzach, pomieści 70 pokoi przeznaczonych głównie dla gości biznesowych.
Hotel Four Points by Sheraton
Od początku kwietnia 2019 na warszawskim Mokotowie przy ul. konstruktorskiej działa hotel Four Points by Sheraton. W hotelu powstało 190 pokoi, część konferencyjna o łącznej powierzchni około 400 m² oraz restauracja z barem i centrum fitness.
Hotel Vienna House
Hotel mieści się na warszawskim Służewcu przemysłowym przy ul. Postępu. Obiekt jest częścią pierwszego etapu kompleksu P4, który tworzyć będą cztery budynki. W jednym z nich z końcem lutego 2019 otwarty został czterogwiazdkowy hotel biznesowy Vienna House Mokotów, ze 164 pokojami, przestronnymi salami konferencyjnymi i strefą rekreacyjną.
Hotel Moxy
Z początkiem marca 2019 w wielofunkcyjnym Centrum Praskim Koneser otwarty został hotel Moxy (marka Marriott International). W części komercyjnej kompleksu, w zrewitalizowanym budynku destylarni dawnej wytwórni wódek powstało 141 pokoi.
Hotel Renaissance Warsaw Airport Hotel
Niedawno gości zaczął przyjmować także pięciogwiazdkowy hotel Renaissance Warsaw Airport Hotel położony przy warszawskim Lotnisku Chopina. W hotelu jest 225 pokoi, a ponadto wysoka na 5,5 m sala balowa. Hotel to również zaplecze konferencyjne z ośmioma salami oraz ekskluzywna strefa SPA i basen, a także Executive Lounge na najwyższym piętrze, z ofertą gastronomiczną i niepowtarzalnym widokiem na płytę lotniska.
AC Hotels by Marriott
Czekamy również otwarcie warszawskiego hotelu AC Hotels by Marriott. Pierwszy hotel tej marki w Warszawie, położony będzie przy Alejach Jerozolimskich 144, w sąsiedztwie Dworca Zachodniego oraz centrum handlowego Blue City. Będzie w nim 260 pokoi, przestrzeń konferencyjna oraz restauracja i sky bar na ostatnim piętrze z panoramicznym widokiem na miasto.
Best Western Plus Hotel Warsaw
Powstaje na warszawskim Wawrze przy ulicy Kosmatki 8/10, tuż przy wjeździe na Most Siekierkowski. Właścicielem obiektu jest spółka V Invest. Zgodnie z zapowiedziami hotel Best Western Plus ma być gotowy już pod koniec 2020 roku. powstanie w nim 100 pokoi, zaplecze konferencyjne, restauracja, bar oraz strefa przeznaczona do pracy co-workingowej, salon odnowy biologicznej i fitness.
Hotele, które mają być otwarte w Warszawie w kolejnych latach
Pod koniec 2019 roku na warszawskim Ursynowie ma zostać oddany pierwszy hotel marki Staybridge Suites, należącej do Grupy InterContinental, w którym będzie 190 pokoi. Na warszawskim Służewcu pojawić się ma również hotel Focus Hotel (238 pokoi). Ponadto przy Dworcu Zachodnim ma powstać Holiday Inn z 217 pokojami. Luksusowy hotel ma znaleźć się też w nowoczesnej, wielofunkcyjnej wieży Roma Tower, u zbiegu ulicy Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Wysoki na 170 m wieżowiec ma powstać na działce archidiecezji warszawskiej. Wśród planowanych otwarć w kolejnych latach eksperci Walter Herz wyliczają także 330 pokojowy Motel One w Śródmieściu, Port Praski ze 120 pokojami, hotel marek Residence Inn, a także następne hotele Ibis Styles. W centrum Warszawy otworzyć ma się również drugi hotel marki Puro. Aktualnie inwestycja jest w fazie projektowej.
Hotele otwarte w Warszawie w 2018 roku
W 2018 roku w Warszawie swoje podwoje otworzyło kilka hoteli. Jest to m.in. luksusowy hotel Raffles Europejski, który mieści się w historycznym budynku dawnego Hotelu Europejskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Obiekt działa od początku czerwca 2018, powstało w nim 106 pokoi. To pierwszy hotel o standardzie pięciu gwiazdek plus w Polsce, w którym oprócz pokoi jest SPA z basenem, klub fitness, palarnia cygar, cukiernia i restauracja oraz przestrzeń biurowa i handlowo-usługowa.
Od maja 2018 działa również 163 pokojowy hotel Hampton by Hilton przy ulicy Postępu. Czytaj więcej>>
Jeszcze wcześniej, bo w połowie marca przy ulicy Grzybowskiej otwarty został hotel ibis Styles Warszawa City z 220 pokojami. To pierwszy w stolicy obiekt tej marki. Motywem przewodnim wystroju hotelowych wnętrz jest wątek komunikacyjny starej Warszawy, a przede wszystkim pierwsza, konna linia tramwajowa, która została uruchomiona w mieście 1866 roku.