Dworzec Zachodni. Oferty na przebudowę Dworca Zachodniego droższe niż budżet kolejarzy

2020-02-20 11:16 MS
Dworzec Zachodni
Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe Dworzec Zachodni - widok z góry

Dworzec Zachodni czeka modernizacja. Jednak póki co oferty przetargu znacznie przewyższają budżet Polskich Linii Kolejowych. Jak będzie wyglądał Dworzec Zachodni w 2023 roku? Prezentujemy najnowszą koncepcję architektoniczną nowego Dworca Zachodniego, który ma być największym multimodalnym węzłem komunikacyjnym w Warszawie.

Dworzec Zachodni
Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe Modernizacja Dworca Zachodniego potrwa do 2023 roku

Aktualnie Dworzec Zachodni raczej odstrasza niż zachęca do podróżowania. Co prawda, obiekt przeszedł częściowy lifting przed Euro 2012, ale niewiele to zmieniło. Podróżni nadal mokną na peronach, a sam dworzec to ciemny, ciasny i przygnębiający tunel pod torami. Do 2023 roku sytuacja ma się diametralnie zmienić.

Dworzec zachodni - wizualizacje

W ramach modernizacji Dworca Zachodniego ma powstać podziemna część dworca, tunel tramwajowy oraz hala peronowa. Projekt powstał w pracowni DWAA Architekci. Poniżej prezentujemy wizualizacje nowego obiektu.

Dworzec Zachodni
Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe Dworzec Zachodni -wizualizacja torowiska

Dworzec Zachodni - wyniki przetargu

Przypomnijmy, że we wrześniu 2019 PKP Polskie Linie kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację Dworca Zachodniego. Zgłosiły się cztery firmy, ale ich oferty są znacznie wyższe niż założony budżet (1,9 mld zł). W najbliższym czasie ma się odbyć aukcja elektroniczna pomiędzy wykonawcami. Dopiero jej wynik zdecyduje, która firma zajmie się modernizacją Dworca Zachodniego.

Modernizacja Dworca Zachodniego - zakres prac i terminy

Modernizacja Dworca Zachodniego obejmie budowę podziemnego przystanku tramwajowego oraz wykonanie konstrukcji dla przyszłego tunelu tramwajowego pod zmodernizowaną stacją Warszawa Zachodnia. Zgodnie z zamierzeniami PLK, kompleksowo przebudowanych ma zostać około 30 kilometrów torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna. Równolegle ogłoszono ogłoszony przetarg na na projekt modernizacji Dworca Zachodniego. Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano w 2020 roku, a ich zakończenie w 2023 roku.

Dworzec Zachodni
Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe Dworzec Zachodni - wizualizacja peronu

Nowoczesny Dworzec Zachodni - nowe perony i hala główna

Po zakończeniu inwestycji całkowicie zmieni się tunel dla pieszych pod torami. Zostanie znacząco poszerzony, aktualnie ma 8 m, finalnie będzie miał szerokość 62 metry i długość 200 m. Na tej ogromnej części podziemnej Dworca Zachodniego znajdą się kasy, kawiarnie, sklepy i punkty usługowe. Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaprojektowano przestronne windy, którymi z łatwością zjedziemy na perony z rowerem czy wózkiem. Ponadto na każdy peron będą prowadziły dwa ciągi schodów ruchomych oraz zwykłe schody. Nad peronami w końcu pojawi się ogromne zadaszenie ze świetlikami, które będzie chronić pasażerów przed złymi warunkami atmosferycznymi. W nowej hali peronowej zaprojektowano świetliki, dzięki którym podziemna przestrzeń będzie doświetlona naturalnym światłem. Już w 2023 roku Dworzec Zachodni ma być jednym z głównych punktów przesiadkowych na nowej trasie tramwajowej z Woli do Wilanowa. 

Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia będzie dofinansowana w ramach projektu "Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia" realizowanego z udziałem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec Zachodni
Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe Projekt Dworca Zachodniego powstał w pracowni DWAA Architekci

Pod nowym Dworcem Zachodnim powstanie podziemna linia tramwajowa

Pod stacją Dworzec Zachodni powstanie podziemny przystanek i najdłuższa sieć tuneli tramwajowych w Polsce. Łączna długość tras na linii Warszawa Zachodnia-Wilanów przekroczy 12 km, w ich ciągu powstanie 49 peronów. Nowa linia tramwajowa pobiegnie od Dworca Zachodniego ulicą Bitwy Warszawskiej, na skraju parku Pole Mokotowskie, a dalej ulicami: Rakowiecką, Belwederską i Sobieskiego. Powstaną również dwa odgałęzienia: w ciągu ul. Gagarina na Sielce i w ciągu ul. Św. Bonifacego na Stegny. Po zakończeniu modernizacji Dworca Zachodniego trasa tramwajowa zostanie przedłużona na Wolę i Bemowo, na początek przez ul. Krzyżanowskiego, a potem Ordona. Tramwaje dotrą do Dworca Zachodniego specjalnym tunelem, który zostanie wybudowany pod Al. Jerozolimskimi i peronami PKP. Jest szansa, że pierwsze pojazdy szynowe z okolic Ochoty czy Mokotowa, zaczną kursować na przełomie 2020/2021.

Finalnie z trzech przystanków tramwajowych Dworzec Zachodni będzie można dojechać tramwajem przez Ochotę do Wilanowa, przez Wolę do Śródmieścia i przez nowe osiedla na Odolanach na Bemowo.

Nowa Zachodnia ma być zintegrowanym węzłem przesiadkowym łączącym stację kolejową, przystanki tramwajowe, dworzec autobusów dalekobieżnych, zespoły miejskich przystanków autobusowych, postoje TAXI i parkingi dla samochodów osobowych i rowerów.

Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa otrzyma dofinansowanie UE. Wartość tej części inwestycji to ponad 293 mln zł, dofinansowanie 170 mln zł. Cały projekt obejmuje również zakup 50 dwukierunkowych wagonów i budowę na Annopolu zajezdni tramwajowej na 150 składów. Cała inwestycja tramwajowa musi być zakończona i rozliczona do końca 2023 roku.

Dworzec Zachodni w Warszawie
Autor: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja poglądowa węzła komunikacyjnego Dworzec Zachodni
Trasa Tramwajowa - Dworzec Zachodni
Autor: Tramwaje Warszawskie Trasa tramwajowa stacja Warszawa Zachodnia

Dworzec Zachodni stacją o największym ruchu pociągów pasażerskich w kraju

W planach modernizacji stacji uwzględniono tendencję związaną z rosnącą liczbą pasażerów. Według najnowszych danych z Dworca Zachodniego w ciągu jednego dnia roboczego korzysta 60 tysięcy osób, a do 2030 liczba ta ma się podwoić.

„Zanim powstał projekt modernizacji dworca wykonaliśmy szczegółowe badania i analizy ruchu pieszego” – zapewniają Kolejarze.

Pełną funkcjonalność nowy dworzec Zachodni osiągnie po zakończeniu remontu trasy średnicowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej