Centrum Praskie Koneser. Spacer z architektami po praskim Koneserze

2018-09-28 10:07
Co warto zobaczyć w Warszawie? Centrum Praskie Koneser
Autor: Maciej Kruger/Centrum Praskie Koneser Centrum Praskie Koneser

Centrum Praskie Koneser to połączenie starannie zrewitalizowanych budynków dawnej warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” z nowymi obiektami inspirowanymi historyczną zabudową fabryczną. Inwestycja powstała zgodnie z zamysłem projektantów: Krzysztofa Matwiejuka i Macieja Gila z warszawskiej pracowni Juvenes – Projekt, którzy oprowadzili nas po Centrum Praskim Koneser tuż przed wielkim otwarciem Placu Konesera.

Centrum Praskie Koneser powstaje w kwartale ulic Ząbkowskiej, Markowskiej, Białostockiej i Nieporęckiej na warszawskiej Pradze. Gigantyczny kompleks będzie liczył ponad 80 tys. m².

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Architekci Krzysztof Matwiejuk (z lewej) i Maciej Gil z pracowni Juvenes – Projekt.

Wielofunkcyjne Centrum Praskie Koneser

Dodajmy, że inwestorami są Grupa Liebrecht & wooD oraz BBI Development. Zdecydowali oni, że Centrym Praskie Koneser będzie pełniło wiele funkcji, m.in. biurową, mieszkaniową, hotelową, handlową, restauracyjną, eventową i turystyczną. Zadanie nie było łatwe, bo kiedy deweloperzy przejmowali 5-hektarową działkę z zabytkowymi budynkami dawnej Wytwórni Wódek „Koneser”, były one w opłakanym stanie. W dodatku nie było jeszcze wówczas planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Centrum Praskie Koneser Centrum Praskie Koneser przed rewitalizacją
Centrum Praskie Koneser
Autor: Centrum Praskie Koneser Deweloperzy przejęli dawną warszawską Wytwórnię Wódek "Koneser" w opłakanym stanie

Nowa inwestycja nowe wyzwanie

Krzysztof Matwiejuk i Maciej Gil żartują, że projektowanie Centrum Praskiego Koneser wymagało od nich bycia nie tylko architektami, ale też historykami i artystami. W dodatku musieli dostosowywać się do zaleceń konserwatorskich, a równocześnie przekonywać do swoich pomysłów inwestorów, którzy na tej ogromnej budowie liczą dosłownie każdą złotówkę. Architekci są jednak dumni z ostatecznych efektów.

Plac Konesera w Centrum Praskim Koneser

Zwiedzanie zaczęliśmy od Placu Konesera, którego uroczyste otwarcie zaplanowano na ostatni weekend września 2018. Plac wraz z restauracjami i centrum konferencyjnym Butelkownia mają służyć organizacji różnego rodzaju wydarzeń – konferencji, targów, wystaw, imprez firmowych, koncertów, pikników czy imprez plenerowych. Sezonowo, być może będzie działało kino plenerowe. Dookoła placu można podziwiać ukończone już budynki. Plac Konesera zajmuje ponad połowę ogromnej przestrzeni kompleksu Centrum Praskie Koneser.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Uroczyste otwarcie placu Konesera zaplanowano na ostatni weekend września 2018
Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Plac Konesera wraz z restauracjami mają służyć organizacji różnego rodzaju imprez

Jako że cały teren Centrum Praskiego Koneser wpisany jest do rejestru zabytków, także wszystkie nowe budynki, które zaprojektowali architekci z Juvenes – Projekt, musiały być uzgodnione z konserwatorem. Nowo budowane budynki muszą więc nawiązywać do zabytkowych budowli. Maciej Gil opowiada, że po długich dyskusjach ustalono, że tylko budynek centrum konferencyjnego Butelkownia (jeszcze w budowie) może być nowoczesną, całkowicie niezależną od reszty konstrukcją.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Centrum konferencyjne jest jedynym budynkiem, który się wyróżnia w kompleksie Konesera

Krzysztof Matwiejuk przyznaje, że wielkim wyzwaniem było rozmieszczenie różnego rodzaju urządzeń, np. klimatyzatorów. Rozmieszczenie ich na dachach zabytkowych budynków nie wchodziło w grę. Architekci zaprojektowali więc specjalne wnęki, w których te urządzenia udało się „ukryć”.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Sposób na ukrycie urządzeń, których nie powinno być widać w zabytkowych budynkach

Matwiejuk pokazuje nam też skrzynki, w których schowane zostały elementy instalacji gazowej.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Dzięki tym skrzynkom, instalacje gazowe nie rzucają się w oczy

Muzeum Polskiej Wódki w Centrum Praskim Koneser

Oczywiście wielką atrakcją jest Muzeum Polskiej Wódki, które działa od 12 czerwca 2018 r. Muzeum znajduje się w XIX-wiecznym budynku zakładu rektyfikacji dawnej Wytwórni Wódek „Koneser”.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Muzeum Polskiej Wódki przyciąga turystów.

Lofty w Centrum Praskim Koneser

Budynki mieszkalne w stylu soft-loftów oraz biurowce inspirowane architekturą industrialną deweloperzy rozlokowali wzdłuż ulicy Białostockiej. Kolejne powstaną także wzdłuż ulicy Nieporęckiej. Krzysztofowi Matwiejukowi marzy się, żeby Nieporęcką przekształcić w woonerf, czyli ulicę, która łączy funkcje deptaka, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Budynki mieszkalne są w pewnym oddaleniu od placu Konesera, który będzie tętnił życiem także w nocy
Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Mieszkańcy praskiego Konesera będą mogli zrobić zakupy w sklepach, które zlokalizowano na parterze

Budynek dawnej Mennicy Państwowej został zaadaptowany na lofty. Krzysztof Matwiejuk i Maciej Gil opowiadają, że udało się zachować wiele oryginalnych elementów z historycznego budynku, m.in. metalowe balustrady schodów. Wprawdzie okna są współczesne. Jednak z zewnątrz i od wewnątrz wyglądają dokładnie jak te z końca XIX wieku. Od swojego pierwowzoru różnią się one tylko tym, że spełniają współczesne normy izolacyjności.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo W budynku dawnej Mennicy Państwowej są mieszkania.
Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Okna w budynku dawnej Mennicy Państwowej wyglądają jak stare.

Na terenie Konesera udało się też odnaleźć kilka oryginalnych klamek. Na ich podstawie zrekonstruowano klamki w drzwiach zewnętrznych i w ogrodzeniu. Ponadto naprawiono lub odtworzono posadzki w Mennicy oraz w budynku, w którym Google uruchomił inkubator przedsiębiorczości pod nazwą Campus Warsaw.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo W praskim Koneserze Google uruchomił inkubator przedsiębiorczości pod nazwą Campus Warsaw.

W interesie deweloperów było uzyskanie jak największej powierzchni komercyjnej. Architektom udało się jednak przekonać ich do umiaru. Dzięki czemu zachowana została skala zabudowy dawnej fabryki wódki, według której najwyższe obiekty stoją wzdłuż ulic, a niższe w środku kompleksu.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo W praskim Koneserze najwyższe budynki stoją wzdłuż ulic, a niższe w środku kompleksu.

W praskim Koneserze będzie też działał hotel Moxy Warsaw Praga (marka Marriott International), połączony z centrum konferencyjnym Butelkownia. W hotelu będzie 141 pokoi.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Praski Koneser ma być atrakcją turystyczną, więc nie mogło zabraknąć hotelu.

Architekci przyznają, że zależało im na tym, żeby na terenie kompleksu była jak największa powierzchnia biologicznie czynna. Problem w tym, że pod kompleksem jest ogromny parking podziemny. Dlatego nigdy nie wyrosną tu drzewa, zaś te, które rosły starano się za wszelką cenę ratować. Każdą wolną powierzchnię, w tym płaskie dachy i tarasy, wykorzystano jako miejsce na roślinność.

Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo To drzewo na terenie praskiego Konesera udało się uratować.
Centrum Praskie Koneser
Autor: Marek Wielgo Deweloperzy, ale i mieszkańcy lubią rośliny, które nie wymagają kosztownej pielęgnacji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej