Elektrownia Powiśle. Budowa kompleksu Elektrownia Powiśle coraz bliżej końca

2019-05-05 15:38 Marzena Sarniewicz
Co warto zobaczyc w Warszawie? Kompleks Elektrowania Powiśle
Autor: White Star Real Estate & Tristan Capital Partners Kompleks Elektrownia Powiśle - widok z lotu ptaka

Współczesna Elektrownia Powiśle to nowe luksusowe apartamenty, przestrzeń handlowo-gastronomiczna, hotel oraz biurowce. Warszawa Powiśle już w 2019 roku zyska nowe atrakcyjne miejsce do pracy, mieszkania i spędzania wolnego czasu. Odrestaurowany budynek Elektrowni Powiśle to projekt wyjątkowy nie tylko na mapie Warszawy, ale i Polski. Zobacz wizualizacje kompleksu, który powstaje na warszawskim Powiślu.

Warszawa Powiśle - kompleks Elektrowania Powiśle
Autor: White Star Real Estate & Tristan Capital Partners Tak ma wyględać odrestaurowany budynek Elektrowni Powiśle

Warszawa Powiśle bogatsza o kompleks Elektrownia Powiśle

W ramach inwestycji dawne budynki Elektrowni Powiśle zostaną odrestaurowane, a pomiędzy nie będą wkomponowane nowe budynki. W odrestaurowanych wnętrzach znajdą się zarówno przestrzenie handlowe i gastronomiczne, butikowy hotel, jak i luksusowe apartamenty. Projekt jest realizowany przez Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate. Inwestorzy nie ukrywają, że ważną rolę w projekcie odgrywa bardzo atrakcyjna lokalizacja na Powiślu. Liczą, że bliskość stacji metra, Centrum Nauki Kopernik czy Bulwarów Wiślanych, spowodują, że nowa inwestycja będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, podobnie jak odrestaurowana niedawno Hala Koszyki.

Warszawa Powiśle - kompleks Elektrowania Powiśle
Autor: White Star Real Estate & Tristan Capital Partners Wizualizacja zmodernizowanej Elektrowni Powiśle - projekt APA Wojciechowski

Jaka będzie nowa Elektrownia Powiśle?

Inwestycja powstaje na działce o powierzchni 54 000 m². W centrum kompleksu Elektrownia Powiśle powstanie przestrzeń handlowa, połączona z bogatą ofertą wypoczynkowo-rozrywkową. W zabytkowym budynku wyeksponowane zostaną historyczne elementy, np. stare konstrukcje i stalowe szkielety. Pomiędzy budynkami powstaną duże zielone place. Odwiedzający będą mogli skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej nowego centrum. Ma tu powstać aż 28 restauracji. Samo centrum handlowe Elektrownia Powiśle ma przypominać europejskie ulice handlowe, gdzie swoją ofertę będą mogli prezentować m.in. polscy projektanci. Zdaniem inwestorów nie zabraknie tu też światowych marek, wciąż nieobecnych w Polsce. Inwestycja w dawnej elektrociepłowni Powiśle to koszt ponad 200 mln euro.

Elektrownia Powiśle - zdjecie archiwalne
Autor: White Star Real Estate & Tristan Capital Partners Elektrownia Powiśle rozpoczęła działalność w 1904 roku

Kompleks Elektrownia Powiśle zachowa ducha dawnych czasów

Przypomnijmy, że oficjalne rozpoczęcie działalności Elektrowni Powiśle datuje się na rok 1904. Elektrownia była jedną z największych i najnowocześniejszych budowli tego typu w Polsce. Zaopatrywała w energię całą Warszawę. Rozbudowę elektrowni przerwał wybuch II wojny światowej, w czasie której znaczna część zabudowań została uszkodzona. Po wojnie produkcja prądu ruszyła w 1945 roku. Niestety kolejne inwestycje na terenie Warszawy, sąsiadujące z elektrownią takie jak, budowa Wisłostrady czy Mostu Świętokrzyskiego spowodowały, że część budynków elektrowni została wyburzona. Ostatecznie produkcja prądu zakończyła się w 2001 roku.

W 2015 inwestor White Star Real Estate we współpracy z Tristan Capital Partners podjął decyzję o zakupie elektrowni i nadaniu jej oficjalnej nazwy Elektrownia Powiśle. Zdecydowano o rewitalizacji i utworzeniu miejsca wielofunkcyjnego. Projekt powstał w pracowni APA Wojciechowski. W zabytkowych budynkach zachowane i wyeksponowane zostaną niektóre elementy historyczne.

Warszawa Powiśle - kompleks Elektrowania Powiśle
Autor: White Star Real Estate & Tristan Capital Partners Tak ma wygladać przestrzeń rozrywkowo-restauracyjna w Elektrowni Powiśle

Część handlowo-restauracyjna na Powiślu będzie gotowa wiosną 2019

Rewitalizacja Elektrowni Powiśle rozpoczęła się w 2016 roku, a w maju 2017 odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję. Otwarcie zrewitalizowanej Elektrowni zaplanowano na jesień 2019 . Wraz z otwarciem ma być gotowa część handlowo-restauracyjna, o powierzchni 18 000 m². Powstanie tu prawie 40 różnorodnych konceptów gastronomicznych, małych i dużych.

Biura i apartamenty Elektrownia Powiśle

Na terenie kompleksu Elektrownia Powiśle wybudowane zostaną trzy nowe budynki biurowe klasy A. Dwa z nich już powstały, w trzecim trwają prace konstrukcyjne. W sumie 22 tys. m² biur. W kompleksie będzie też 90 luksusowych, loftowych apartamentów na wynajem. W maju 2018 ruszyła ich budowa. Ponadto na terenie znajdzie się też butikowy hotel ze 150 pokojami. Inwestycje te będą oddawane do użytku sukcesywnie, w kolejnych etapach.

Warszawa Powiśle - kompleks Elektrowania Powiśle
Autor: White Star Real Estate & Tristan Capital Partners Apartamentowce Warszwa Powiśle - kompleks Elektrownia Powiśle
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej