Cepelia Warszawa zmieni się w Empik. Zobacz aktualne zdjęcia PRL-owskiego zabytku przy rondzie Dmowskiego

2024-05-06 11:26

Remont pawilonu Cepelii w Warszawie zakończy się jeszcze w tym roku. Wiemy już, jaka firma wprowadzi się do PRL-owskiego zabytku i otworzy tu swój sklep. W pawilonie z lat 60. XX w. w pobliżu ronda Dmowskiego będzie Empik. Zobacz wizualizacje i zdjęcia z remontu Cepelii.

Pogadane Zbudowane. Budowa domu z betonu komórkowego.
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Co z pawilonem Cepelii w Warszawie? Zmienia się w Empik
  2. Przebudowa Cepelii – co się zmieni? Do pawilonu wróci handel
  3. Historia pawilonu Cepelii w Warszawie. Mógł tu powstać McDonald’s

Co z pawilonem Cepelii w Warszawie? Zmienia się w Empik

Przez ostatnie lata okolice niszczejącego pawilonu Cepelii były jednym z najbrzydszych miejsc w Warszawie. Zaniedbana, nieużytkowana budowla z lat 60., oblepiona gęsto reklamami i z wielkim ekranem zamontowanym na dachu po prostu szpeciła stolicę. A mowa o zabytkowej budowli w samym sercu Śródmieścia – tuż obok znajdują się m.in. rondo Dmowskiego oraz Pałac Kultury i Nauki.

31 stycznia 2024 r. ruszyły prace remontowe przy zabytku. Według zapowiedzi remont zakończy się w październiku 2024 r., a na przełomie 2024 i 2025 r. otworzy się tu salon Empik. Jak ujawniono w maju, to właśnie ta firma będzie nowym najemcą pawilonu Cepelii w Warszawie. Za projekt renowacji pawilonu Cepelii odpowiada pracownia „Bernatek Architekci”, a inwestorem i wykonawcą jest spółka Sienna 111 (właściciel obiektu).

– Warszawa ma szczególne miejsce w naszej ponad 75-letniej historii – to tu stawialiśmy pierwsze kroki, a dziś jesteśmy obecni aż w kilkudziesięciu różnorodnych lokalizacjach. Ten salon będzie jednak wyjątkowy – najnowocześniejszy, flagowy Empik w historycznym budynku Cepelii stanie się wizytówką naszej marki – mówi Ewa Szmidt, Prezeska Grupy Empik.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia 2024 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi dawnego pawilonu Cepelii niezwłoczne przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych.

– Ich wykonanie jest konieczne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem zabytku. Decyzji nakazowej nadano rygor natychmiastowej wykonalności – poinformował konserwator Jakub Lewicki w mediach społecznościowych.

Przemiana pawilonu Cepelii w Warszawie
Autor: Empik Przemiana pawilonu Cepelii w Warszawie – lata 60. i dziś.

Przebudowa Cepelii – co się zmieni? Do pawilonu wróci handel

Spółka Sienna 111 Sp. z o.o. od grudnia 2022 r. dysponuje pozwoleniem na budowę, które pozwala jej wykonać częściową rozbudowę i przebudowę pawilonu. Remont z elementami przebudowy ma na celu:

  • przywrócenie pawilonowi oryginalnych gabarytów oraz walorów architektonicznych,
  • powiększenie części podziemnej do obrysu działki i jej pogłębienie,
  • częściowe odtworzenie pierwotnego zagospodarowania terenu wokół pawilonu (istniały tu dwa klomby oraz fontanna),
  • przywrócenie budynkowi funkcji handlowej.

Jak wynika z wizualizacji, budynek odzyska pierwotny wygląd i znów będzie miejscem handlu. Nowym najemcą po zakończeniu remontu zostanie firma Empik. W nowym salonie sieci znajdą się:

  • przestrzeń handlowa na trzech poziomach (1300 m kw.) – m.in. książki, płyty CD i winyle, prasa i produkty papiernicze,
  • mała czytelnia,
  • scena na spotkania autorskie.

Firma Empik zapowiada bogaty program wydarzeń kulturalnych, które mają zachęcać do odwiedzin w odnowionym pawilonie.

Historia pawilonu Cepelii w Warszawie. Mógł tu powstać McDonald’s

Przypomnijmy, że modernistyczny, przeszklony pawilon Cepelii powstał w 1966 r. u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej, tuż obok ronda Dmowskiego. Stanowił część założenia architektonicznego Ściany Wschodniej i pełnił funkcję handlową. W ramach 9 stoisk sprzedawano tu wyroby rzemieślnicze nawiązujące do kultury ludowej, m.in. meble, ceramikę, tkaniny, rzeźby oraz wyroby z wikliny i słomy. Projektantami obiektu byli Andrzej Milewski i Zbigniew Stępiński, zaś konstruktorem Aleksander Haweman.

– Stopniową rozbiórkę zlokalizowanych w tym miejscu kamienic przeprowadzono głównie w pierwszej połowie lat 50. XX wieku, co przy jednoczesnym poszerzeniu ulicy Marszałkowskiej stworzyło przestrzeń dla nowego opracowania architektonicznego. W intencji architekta wielka płaszczyzna elewacji równolegle projektowanego Hotelu „Metropol” stanowić miała tło dla lekkiej bryły filigranowego pawilonu – opisuje budynek konserwator zabytków.

Od lat 90. elewacja pawilonu zaczęła coraz gęściej pokrywać się reklamami, z czasem pojawił się też telebim reklamowy na dachu. W 2018 r. w obiekcie zorganizowano wystawę w ramach cyklu „Warszawa w budowie”. W tym samym roku pawilon przeszedł w ręce spółki, która włada nim do dziś. W 2019 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Nowy właściciel chciał udostępnić budynek sieci McDonald’s, która zamierzała otworzyć w środku jedną ze swoich restauracji. W 2019 r. przeciwko takiemu wykorzystaniu pawilonu zaprotestował jednak konserwator zabytków – jego zdaniem byłaby to „znaczna ingerencja w zabytkową substancję budynku”. Inwestor odwołał się od decyzji i sprawa trafiła do sądu, ale ostatecznie McDonald’s wycofał się z planów. W 2022 r. spółka Sienna 111 Sp. z o.o. uzyskała z kolei pozwolenie na remont z elementami przebudowy i rozbudowy pawilonu.

– Budynek wzniesiono w lekkiej konstrukcji stalowej na siatce słupów z dachem zaopatrzonym w świetlik, opartym na dźwigarach kratowych. W większości konstrukcję wypełniono szklanymi ścianami kurtynowymi (...). Surową architekturę pawilonu w narożniku północno-zachodnim ożywia kompozycja ceramiczna opracowana prawdopodobnie przez Stanisława Kucharskiego, wykonana z barwionych na lazurowy błękit, szkliwionych kafli (...). Każda z ręcznie wykonanych płytek zyskała unikatowy odcień i fakturę – podkreśla konserwator zabytków.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej