Park Świętokrzyski w Warszawie powiększy się i zyska nową zieleń. Kiedy modernizacja parku przy Pałacu Kultury?

2024-02-26 15:55
Park Świętokrzyski Warszawa
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Park Świętokrzyski w Warszawie ma przejść przemianę. Pojawi się więcej zieleni.

Park Świętokrzyski w Warszawie ma powiększyć się o nową zieleń. Jak udało się dowiedzieć redakcji Muratora, część największego parku w śródmieściu stolicy przejdzie modernizację w imię walki z „betonozą”. Co zmieni się w ramach tego elementu projektu Nowego Centrum Warszawy?

Spis treści

  1. Zmiany w Parku Świętokrzyskim w Warszawie. Więcej zieleni, mniej betonu
  2. Co dokładnie zmieni się w Parku Świętokrzyskim i kiedy?
  3. Okolice parku już się zmieniają. Na pawilon „Emilia” jeszcze poczekamy

Zmiany w Parku Świętokrzyskim w Warszawie. Więcej zieleni, mniej betonu

Park Świętokrzyski w Warszawie, zlokalizowany przy samym Pałacu Kultury i Nauki, powstał w 1955 r., ale część drzew ma tu ponad 100 lat – po wojnie przesadzono tu z przedmieść miasta m.in. 40-letnie lipy. Teraz największy teren zielony w Śródmieściu ma zyskać jeszcze więcej zieleni. Jak dowiedziała się redakcja Muratora, południowo-wschodni narożnik parku zostanie zmodernizowany w imię walki z „betonozą”. Konkurs na modernizację ogłosi spółka zarządzająca Pałacem Kultury i otaczającymi go terenami.

– W związku ze zbliżającym się zakończeniem działań inwestycyjnych związanych z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej i drogi 5KDL oraz trwającą modernizacją placu Centralnego Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp. z o.o. wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy planuje przeprowadzenie konkursu na modernizację terenu w południowo-wschodnim narożniku Parku Świętokrzyskiego – mówi Sylwia Wróblewska, Kierownik Działu Marketingu spółki Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp z o.o. – Planowana modernizacja stanowić będzie dopełnienie dla realizowanych inwestycji, zwiększając powierzchnię zieleni miejskiej i walki z tzw. „betonozą” w centrum Warszawy.

Jak udało nam się dowiedzieć, planowana modernizacja jest powiązana z realizowanym od kilku lat miejskim projektem Nowego Centrum Warszawy. W jego ramach powstaje m.in. wspomniana nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zielony plac Centralny oraz gmach Teatru TR w Warszawie.

Co dokładnie zmieni się w Parku Świętokrzyskim i kiedy?

Szczegóły dotyczące planowanych zmian nie są jeszcze znane. Na razie są dopiero opracowywane wytyczne do konkursu, który pozwoli przeprowadzić modernizację części Parku Świętokrzyskiego. Można się jednak spodziewać nowych nasadzeń zieleni w południowo-wschodnim narożniku parku. Nie jest na razie znany termin ogłoszenia konkursu.

– O ogłoszeniu konkursu powiadomimy na stronie internetowej www.pkin.pl – podaje spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp z o.o.

Warto przypomnieć, że w pobliżu narożnika parku, który ma się dodatkowo zazielenić, powstała w 2023 r. nowa ulica z 52 drzewami. Te i planowane zmiany w okolicach Parku Świętokrzyskiego należy bez wątpienia ocenić na plus – tym bardziej, że jest on dziś miejscem nieco zapomnianym. Choć spacerowiczów nie brakuje, miejsce to cieszy się dużo mniejszą popularnością, niż można by się tego spodziewać po sporym terenie zielonym w ścisłym centrum. Sądząc z opinii w Internecie, park jest postrzegany jako nieco zaniedbany, a do odwiedzin zniechęcają m.in. przesiadujące tu często pijane i hałasujące osoby.

Okolice parku już się zmieniają. Na pawilon „Emilia” jeszcze poczekamy

Przypomnijmy, że wskazany obszar leży w pobliżu powstającego gmachu MSN oraz przyszłego Teatru TR. Obecnie obok obelisku przy parku trwa również budowa spiralnej drogi dojazdowej do podziemi muzeum (będą tędy docierać dostawy, eksponaty itp.). Z kolei blisko parku, na rogu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, uprzątnięta została niedawno zaniedbana prywatna działka po Parku Miniatur.

Między parkiem a PKiN ma z kolei zostać odbudowany w przyszłości rozebrany w 2017 r. pawilon „Emilia”, jednak na inwestycję tę od lat brak pieniędzy. W odpowiedzi na pytania redakcji Muratora miasto przyznało, że nie wiadomo, kiedy pawilon „Emilia” powróci na mapę Warszawy.

– Postępowanie „Nowa Emilia. Przestrzeń ekspozycyjna i miejska oranżeria” jest nadal na etapie negocjacji z potencjalnymi partnerami. Spowolnienie prac związane jest z wyższymi niż wstępnie zakładano kosztami realizacji projektu. W momencie gdy pozwoli na to sytuacja finansowa i projekt zostanie wpisany do budżetu, etap negocjacji zostanie zakończony, a uczestnicy postępowania zostaną poproszeni o złożenie ofert – wyjaśnia Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy.

Nowa Emilia, czyli pawilon między Parkiem Świętokrzyskim a Pałacem Kultury
Autor: UM Warszawa Wizualizacja odbudowanego pawilonu „Emilia” na skraju Parku Świętokrzyskiego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej