Biurowce .KTW w Katowicach. Wieżowiec .KTW II lada chwila uzyska pozwolenie na użytkowanie

2022-01-22 12:05
KTWII
Autor: ALUPROF Oprócz dynamicznej bryły, a właściwie kompozycji dwóch dynamicznie korespondujących ze sobą wież, uwagę przykuwa wyjątkowa fasada szklana zaprojektowana z udziałem zaawansowanych systemów aluminiowych marki Aluprof. To efekt współpracy projektantów z Medusa Group oraz inżynierów Aluprof

Chodzi o biurowce .KTW obok legendarnego katowickiego Spodka. Drugi biurowiec wchodzący w skład kompleksu .KTW budowany jest od 2019 roku i dziś już jest prawie gotowy do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W grudniu budynek KTW II przeszedł pomyślnie inspekcję sanitarną oraz proces odbiorów technicznych przeprowadzony przez straż pożarną. Inwestorem jest firma TDJ Estate.

Biurowce .KTW
Autor: medusa group Biurowiec .KTW II ma być gotowy na przełomie I i II kwartału 2022 roku

Biurowce .KTW powstają w miejscu dawnego budynku Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP), w okolicy Katowickiej Strefy Kultury. W grudniu 2015 inwestor TDJ Estate uzyskał od Urzędu Miasta Katowice pozwolenie na budowę wysokościowców.

Pierwszy biurowiec .KTW I

Przypomnijmy, że w pierwszym z biurowców .KTW I pierwsi najemcy rozpoczęli prace już w październiku 2018 . Prace budowlane ruszyły w III kwartale 2016 roku, a zakończyły się w 2018. Komercjalizacja budynku zakończyła się dwa lata później. Generalnym wykonawcą była firma Strabag. Budynek ma 14-pięter, wysokość 66 m, powierzchnia biurowa wynosi 18 250 m², a handlowo-usługowa – 1560 m². W inwestycji powstał również 3-kondygnacyjny garaż podziemny, w którym jest 241 miejsc parkingowych.

Biurowiec KTW
Autor: Aluprof W grudniu 2020 roku .KTW I jako pierwszy biurowiec w Polsce uzyskał certyfikat WELL Health and Safety Rating, stworzony przez International WELL Building Institute. Specyfiką certyfikacji WELL Health and Safety jest to, że oczekuje ona od certyfikowanego obiektu ciągłej dbałości o najwyższe standardy związane z zapewnieniem zdrowego środowiska pracy i udoskonalania wdrożonych procedur, a co za tym idzie jest przyznawana jedynie na rok. Dlatego też z początkiem 2022 roku obiekt .KTW I poddał się ponownej ocenie. Również tym razem jednostka certyfikująca nie miała żadnych wątpliwości, iż .KTW I w pełni zasługuje na miano „zdrowego” budynku i po raz kolejny zdecydowała się przyznać mu ocenę WELL

Budowa .KTW II

Roboty budowlane związane z projektem .KTW II ruszyły w IV kwartale 2019 roku. Obok .KTW I wyrósł 31-kondygnacyjny wieżowiec, wysokości 133 m. W grudniu budynek przeszedł pomyślnie inspekcję sanitarną oraz proces odbiorów technicznych przeprowadzony przez straż pożarną. Obecnie trwają prace wewnątrz obiektu i przygotowania do rozpoczęcia prac aranżacji jego wnętrz. Za chwilę rozpoczną się też prace związane z zagospodarowaniem terenu zewnętrznego inwestycji. Pojawi się infrastruktura techniczna i drogowa, wspierająca obsługę komunikacyjną obu biurowców oraz ogólnodostępna przestrzeń publiczna, która dobrze wpisze się w charakter pobliskiej Strefy Kultury.

W biurowcu .KTW II są trzy kondygnacje podziemne z 219 miejscami parkingowymi. Powierzchnia biurowa wyniesie 39 900 m², a handlowo-usługowa – 2100 m².  W sumie w biurowcu będzie 42 000 m² powierzchni całkowitej. Docelowo w całym kompleksie .KTW będzie 62 000 m² powierzchni do wynajęcia. Obydwa budynki certyfikowane są w systemie BREEAM na poziomie Excellent.

Kiedy zakończy się budowa .KTW II?

Według harmonogramu budynek .KTW II ma być gotowy na początku 2022 roku. Pozwolenie na użytkowanie budynek powinien uzyskać na początku 2022, ale korzystanie z budynku  z pierwszymi najemcami ma nastąpić na początku 2023 roku.

Za koordynację robót budowlanych i nadzór inwestorski odpowiedzialna jest firma Gleeds Polska.

Projekt biurowców .KTW

Projekty modernistycznych biurowców .KTW powstały w pracowni medusa group. Według założeń architektów prosta forma budynków ma współgrać z istniejącą zabudową Katowickiej Strefy Kultury czyli Międzynarodowym Centrum Kongresowym, siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie miała funkcję biurową. Przestrzeń zostanie uzupełniona o lokale handlowo-usługowe m.in.: kantynę, oddział banku, firmy z sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnię.

Polecany artykuł:

Muzeum Śląskie Katowice
Biurowce .KTW
Autor: medusa group Inwestorem kompleksu biurowego .KTW jest TDJ Estate
Szklana fasada .KTW II

Fasada segmentowa, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także przenoszenie ponadnormatywnych obciążeń. Na potrzeby tej inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW.

W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N EFEKT oraz drzwi MB-86SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.

Do budowy KTW II zużyto 22 000 m³ betonu i 3500 ton stali. Fasada .KTW II wykonana z segmentów obłożona jest 4400 paneli szklanych. Do jej ułożenia nie były potrzebne rusztowania a jedynie mini żuraw ustawiony dwie kondygnację wyżej. Dzięki modułowości fasady panele można łączyć jak klocki.

W budynku KTW II jest 14 wind, w tym dwie parkingowe. W .KTW II winda porusza się z prędkością 5 m/s a podróż z poziomu -3 na 31 piętro trwa zaledwie 35 sekund.

W budynku ma działać system, który będzie dostosowywał ilość dostarczanego powietrza na powierzchnię do liczby osób znajdujących się w budynku. Połączenie układu wentylacji, kontroli dostępu i windowego pozwoli systemowi wtłoczyć np. dodatkowe powietrze, jeśli okaże się, że na dana kondygnację wejdzie większa ilość osób.

Inwestor podkreśla jakość wykorzystanych rozwiązań.

Biurowce .KTW
Autor: medusa group Wieżowiec .KTW będzie miał 133 metry wysokości

Wykorzystaliśmy regulatory przepływu chłodu i ciepła Novocon firmy Danfos. Z zakresu klimakonwektrów używamy 4-rurowego systemu a urządzenia dostarcza firma Fläkt. Deweloperzy często stosują rozwiązania kilkunastokrotnie tańsze. Wizualnie tej różnicy nie widać ale różnice są odczuwalne podczas użytkowania obiektu. W zakresie central wentylacyjnych działamy na produktach firmy Swegon. System kontroli dostępu dostarczył Nedap i daje nam on niemal nieograniczone możliwości rozbudowy np. o Bluetooth, QR kody, NFC. Śmiało możemy powiedzieć, iż mamy topowych dostawców, przez co wiemy, że przekazując lokale dostarczamy naszym klientom najwyższą jakość powierzchni komercyjnej. Najlepszym dowodem na to jest również fakt iż to my jesteśmy właścicielem całego kompleksu, nie zamierzamy go sprzedać i traktujemy jak aktywo, którego wartość mamy nadzieję będzie rosła w czasie, mówi Piotr Sołtysik, senior project manager w TDJ Estate.

Gdzie powstaje biurowiec .KTW II?

Biurowiec .KTW II powstaje przy alei W. Roździeńskiego 1 w sąsiedztwie Katowickiego Spodka.

 • Nazwa inwestycji: .KTW I i II
 • Lokalizacja: Katowicka Strefa Kultury, Katowice
 • Funkcja: biurowo-usługowo-handlowa
 • Inwestor: TDJ Estate
 • Generalny wykonawca: Strabag (KTW I), TDJ Estate (KTW II)
 • Projektant: medusa group
 • Powierzchnia biurowa: 18 250 m² (KTW I), 39 900 m² (KTW II)
 • Powierzchnia handlowo-usługowa: 1560 m² (KTW I), 2100 m² (KTW II)
 • Liczba miejsc parkingowych: 241 (KTW I), 219 (KTW II)
 • Liczba kondygnacji: 14 (KTW I), 31 (KTW II)
 • Rozpoczęcie budowy: III kwartał 2016 (KTW I), IV kwartał 2019 (KTW II)
 • Zakończenie budowy: 2018 (KTW I), przełom I i II kwartału 2022 (KTW II)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej