Biurowce .KTW w Katowicach - projekt wieńczy skwer miejski autorstwa Medusa Group

2023-09-13 22:32

Biurowce .KTW powstały obok legendarnego katowickiego Spodka. Biurowce zachwycają oryginalną formą przesuniętych bloków, a 133-metrowa dominanta .KTW II widoczna jest już z daleka i stała się punktem orientacyjnym dla osób wjeżdżających do Katowic. Autorami projektu .KTW są architekci z pracowni Medusa Group, inwestorem jest firma TDJ Estate. Obok biurowców .KTW właśnie otwarto skwer miejski.

Spis treści

  1. Pierwszy biurowiec .KTW I
  2. Biurowiec .KTW II
  3. Galeria zdjęć biurowców .KTW
  4. Projekt biurowców .KTW
  5. Skwer miejski obok biurowców .KTW
  6. Ciekawostki z budowy .KTW
  7. Gdzie powstały biurowce .KTW?

Biurowce .KTW powstały w miejscu dawnego budynku Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP), w okolicy Katowickiej Strefy Kultury. W grudniu 2015 inwestor TDJ Estate uzyskał od Urzędu Miasta Katowice pozwolenie na budowę wysokościowców.

Pierwszy biurowiec .KTW I

Przypomnijmy, że pierwszy biurowiec .KTW I został oddany do użytku w 2018 roku, przy czym prace budowlane ruszyły w III kwartale 2016 roku. Generalnym wykonawcą była firma Strabag. Budynek ma 14-pięter, wysokość 66 m, powierzchnia biurowa wynosi 18 250 m², a handlowo-usługowa – 1560 m². W inwestycji powstał również 3-kondygnacyjny garaż podziemny, w którym jest 241 miejsc parkingowych.

Biurowiec KTW
Autor: Aluprof W grudniu 2020 roku .KTW I jako pierwszy biurowiec w Polsce uzyskał certyfikat WELL Health and Safety Rating, stworzony przez International WELL Building Institute. Specyfiką certyfikacji WELL Health and Safety jest to, że oczekuje ona od certyfikowanego obiektu ciągłej dbałości o najwyższe standardy związane z zapewnieniem zdrowego środowiska pracy i udoskonalania wdrożonych procedur, a co za tym idzie jest przyznawana jedynie na rok. Dlatego też z początkiem 2022 roku obiekt .KTW I poddał się ponownej ocenie. Również tym razem jednostka certyfikująca nie miała żadnych wątpliwości, iż .KTW I w pełni zasługuje na miano „zdrowego” budynku i po raz kolejny zdecydowała się przyznać mu ocenę WELL

Biurowiec .KTW II

Roboty budowlane związane z projektem .KTW II ruszyły w IV kwartale 2019 roku. Obok .KTW I wyrósł 31-kondygnacyjny wieżowiec wysokości 133 m. W grudniu 2021 budynek przeszedł pomyślnie inspekcję sanitarną oraz proces odbiorów technicznych przeprowadzony przez straż pożarną, a w lutym 2022 został oddany do użytku.

W biurowcu .KTW II są trzy kondygnacje podziemne z 219 miejscami parkingowymi. Powierzchnia biurowa wynosi 39 900 m², a handlowo-usługowa – 2100 m².  W sumie w biurowcu jest 42 000 m² powierzchni całkowitej. W całym kompleksie .KTW jest 62 000 m² powierzchni do wynajęcia. Obydwa budynki certyfikowane są w systemie BREEAM na poziomie Excellent.

Galeria zdjęć biurowców .KTW

Polecany artykuł:

Muzeum Śląskie Katowice

Projekt biurowców .KTW

Projekty modernistycznych biurowców .KTW powstały w pracowni medusa group. Według założeń architektów prosta forma budynków ma współgrać z istniejącą zabudową Katowickiej Strefy Kultury czyli Międzynarodowym Centrum Kongresowym, siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego. Zdecydowana większość powierzchni budynków ma funkcję biurową. Przestrzeń została uzupełniona o lokale handlowo-usługowe m.in.: kantynę, oddział banku, firmy z sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnię.

Warto wspomnieć - mówi Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka w APA Wojciechowski, że na początku lat 70. powstał w tym miejscu nieistniejący już punktowiec – siedziba ówczesnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych zaprojektowana przez polskiego architekta i urbanistę, przedstawiciela modernizmu – Jerzego Gottfrieda. 80-metrowa dominanta była dopełnieniem budowanego również w tym czasie katowickiego Spodka. Układ dwóch budynków z przedpolem przed Spodkiem tworzył proporcjonalną kompozycję urbanistyczną, usytuowaną zaraz przy granicy kopalni węgla kamiennego Katowice. Sprzed 20 lat pamiętam ten teren jako smutną pustkę w środku miasta, kwartał nieczynnej już kopalni był niedostępny dla mieszkańców, zniszczony, zaniedbany. Od kilkunastu lat jednak realizowany konsekwentnie plan rewitalizacji przemienia miejsce w tzw. Strefę Kultury. To tu powstały Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Muzeum Śląskie. Pomiędzy wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi przyciągającymi tłumy, przestrzeń ta, choć skrupulatnie zaprojektowana, pustoszała. Funkcja biurowa .KTW wraz z usługami na dwóch poziomach, wypełnia ją życiem, również poza wielkimi imprezami.

Decyzja projektowa dotycząca zachowania dominanty wydaje się bardzo trafna. .KTW, widoczne już z daleka, stało się punktem orientacyjnym dla osób wjeżdżających do Katowic. Główny węzeł komunikacyjny na rondzie Generała Jerzego Ziętka w naturalny sposób kieruje ruch pieszy w stronę przestrzeni pomiędzy wieżami. Forma budynków wyraźnie nawiązuje do charakterystycznych dla Katowic punktowców, które zaczęły powstawać tu jeszcze w okresie międzywojennym, pokazując ambitne modernistyczne rozwiązania architektoniczne dla młodego miasta. .KTW to śląski pragmatyzm. Tu zawsze się wznosiło budynki po to, żeby zarabiały, produkowały, przyjmowały górników, hutników i stwarzały im szanse na krótki wypoczynek i powrót rano do pracy na szychtę. Takie jest .KTW – pragmatyczne, elastyczne, dające się łatwo przearanżować.

W tej pragmatyczności jest jednak zadzior, pewna ekstrawagancja. Bardzo duże, wręcz zwaliste bryły, zostały „wytrącone z równowagi”. Odważna decyzja architektów dość mocno skomplikowała pracę konstruktorów nie tylko w trakcie projektowania, ale również podczas poszczególnych etapów wznoszenia budynków posadowionych na wymagających terenach pokopalnianych. Uskoki brył nadały jednak wieżom charakteru, nowoczesności, akcentu podkreślającego wyjątkowość tej inwestycji, a powstałe w ten sposób funkcjonalne przestrzenie tarasowe na 6-, 9- i 20-ej kondygnacji umożliwiły użytkownikom spojrzenie na Katowice z zupełnie nieznanej wcześniej perspektywy. Stonowana kolorystyka prefabrykowanych elementów elewacji, nawiązująca odcieniami grafitu do sąsiedniego MCK, płynnie przechodzi do wnętrz holi wejściowych, gdzie uzupełniona ciepłym kolorem dębowych lameli i odbijających płaszczyzn z blachy nierdzewnej, tworzy wyjątkowo elegancką całość.

Biurowce .KTW
Autor: medusa group Inwestorem kompleksu biurowego .KTW jest TDJ Estate
Szklana fasada .KTW II

Fasada segmentowa, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także przenoszenie ponadnormatywnych obciążeń. Na potrzeby tej inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW.

W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N EFEKT oraz drzwi MB-86SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.

Skwer miejski obok biurowców .KTW

Skwer oraz biurowce wchodzą w synergię z katowicką Strefą Kultury, dostarczając nie tylko przestrzenie do pracy i rozwoju, ale również wypoczynku, mówi Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate.

Skwer jest ogólnodostępny od 12 września 2023. Za koncepcję urbanistyczno-architektoniczną skweru odpowiada pracownia Medusa Group – ta sama, która zaprojektowała biurowce .KTW.

Punktem centralnym stał się mebel miejski w postaci podium ze schodami, które pełnią rolę siedzisk. Zasadzono tu ponad 6,5 tys. roślin, w tym przekraczające 2 m wysokości drzewa i krzewy. Obok pojawiły się piaskowce, które przed laty w formie monumentalnych rzeźb zdobiły teren zewnętrzny znajdującego się tu budynku DOKP. To uhonorowanie pracy znanego śląskiego architekta, autora projektu DOKP, Jerzego Gottfrieda.

Skwer powstał w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice. W planie jest organizacja w tym miejscu różnych wydarzeń, m.in. koncertów czy kina plenerowego.

Ciekawostki z budowy .KTW

Do budowy KTW II zużyto 22 000 m³ betonu i 3500 ton stali. Fasada .KTW II wykonana z segmentów obłożona została panelami szklanymi w ilości 4400. Do jej ułożenia nie były potrzebne rusztowania a jedynie mini żuraw ustawiony dwie kondygnację wyżej. Dzięki modułowości fasady panele można było łączyć jak klocki.

W budynku KTW II jest 14 wind, w tym dwie parkingowe. W .KTW II winda porusza się z prędkością 5 m/s a podróż z poziomu -3 na 31 piętro trwa zaledwie 35 sekund.

W budynku działa system, który dostosowywuje ilość dostarczanego powietrza na powierzchnię do liczby osób znajdujących się w budynku. Połączenie układu wentylacji, kontroli dostępu i windowego pozwoli systemowi wtłoczyć np. dodatkowe powietrze, jeśli okaże się, że na dana kondygnację wejdzie większa ilość osób.

Wykorzystaliśmy regulatory przepływu chłodu i ciepła Novocon firmy Danfos. Z zakresu klimakonwektrów używamy 4-rurowego systemu a urządzenia dostarcza firma Fläkt. Deweloperzy często stosują rozwiązania kilkunastokrotnie tańsze. Wizualnie tej różnicy nie widać ale różnice są odczuwalne podczas użytkowania obiektu. W zakresie central wentylacyjnych działamy na produktach firmy Swegon. System kontroli dostępu dostarczył Nedap i daje nam on niemal nieograniczone możliwości rozbudowy np. o Bluetooth, QR kody, NFC. Śmiało możemy powiedzieć, iż mamy topowych dostawców, przez co wiemy, że przekazując lokale dostarczamy naszym klientom najwyższą jakość powierzchni komercyjnej. Najlepszym dowodem na to jest również fakt iż to my jesteśmy właścicielem całego kompleksu, nie zamierzamy go sprzedać i traktujemy jak aktywo, którego wartość mamy nadzieję będzie rosła w czasie, mówi Piotr Sołtysik, senior project manager w TDJ Estate.

Gdzie powstały biurowce .KTW?

Biurowce .KTW powstały przy alei W. Roździeńskiego 1 w sąsiedztwie Katowickiego Spodka. To ważne miejsce w Katowicach pod względem urbanistycznym, gdyż lezy w pobliżu skrzyżowania najważniejszych arterii komunikacyjnych biegnących z północy na południe i ze wschodu na zachód. 

  • Nazwa inwestycji: .KTW I i II
  • Lokalizacja: Katowicka Strefa Kultury, Katowice
  • Funkcja: biurowo-usługowo-handlowa
  • Inwestor: TDJ Estate
  • Generalny wykonawca: Strabag (KTW I), TDJ Estate (KTW II)
  • Projektant: medusa group
  • Powierzchnia biurowa: 18 250 m² (KTW I), 39 900 m² (KTW II)
  • Powierzchnia handlowo-usługowa: 1560 m² (KTW I), 2100 m² (KTW II)
  • Liczba miejsc parkingowych: 241 (KTW I), 219 (KTW II)
  • Liczba kondygnacji: 14 (KTW I), 31 (KTW II)
  • Rozpoczęcie budowy: III kwartał 2016 (KTW I), IV kwartał 2019 (KTW II)
  • Zakończenie budowy: 2018 (KTW I), luty 2022 (KTW II)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej