Metamorfozy budynków przemysłowych w Polsce - porównanie z Młynem Marią we Wrocławiu. Niesamowite przemiany!

2024-04-29 15:10

Dawniej znajdowały się w nich fabryki i zakłady przemysłowe; dziś są architektonicznymi perełkami, które cieszą oko nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Metamorfozy budynków przemysłowych w Polsce robią ogromne wrażenie! Jednym z wielu przykładów jest Młyn Maria we Wrocławiu. Zobacz inne niesamowite przemiany!

Spis treści

  1. Metamorfozy budynków przemysłowych w Polsce 
  2. Największe wyzwania podczas adaptacji zabytkowych budynków na cele nowoczesne
  3. Rewitalizacja Młyna Maria we Wrocławiu
  4. Cukrownia Żnin: dawniej budynki przemysłowe; dziś hotel i restauracje 
  5. Inne przykłady metamorfoz budynków przemysłowych

Metamorfozy budynków przemysłowych w Polsce 

Dawniej browar, cukrownia czy fabryki, a dzisiaj prawdziwe architektoniczne perełki! Kilkunastowieczne budynki przemysłowe, po wielu latach użyteczności, przestały pełnić swoje funkcje i skazane były na ruinę. Na szczęście znalazły się osoby i firmy, które dały im drugie życie! Dzięki temu w murach starych fabryk powstały hotele, galerie handlowe czy obiekty mieszkalne. 

Polskie budynki przemysłowe, po renowacji stały się prawdziwymi architektonicznymi dziełami sztuki. Dziś cieszą oko nie tylko mieszkańców miast, ale i turystów. W całej Polsce nie brakuje przykładów metamorfoz, które pozwoliły z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na dawne zakłady i fabryki. 

Największe wyzwania podczas adaptacji zabytkowych budynków na cele nowoczesne

Modernizacje starcy budynków na cele mieszkaniowe czy handlowe, to nie lada wyzwanie. Przed podmiotami, które decydują się na adaptację nowoczesnych budynków, stoi szereg technicznych i prawnych wymogów. Gruntowne remonty i przerobienie danego obiekty na nowoczesne cele wiąże się często z licznymi warunkami konserwatorów. Ich realizacja, w połączeniu z zachowaniem standardów bezpieczeństwa, jest nie lada wyzwaniem i nie rzadko wiąże się z dużo większymi nakładami finansowymi. 

Rewitalizacja Młyna Maria we Wrocławiu

Jedną z metamorfoz dawnych budynków przemysłowych w Polsce jest ta, którą przeszedł stary Młyn Maria we Wrocławiu. Pochodzący z XIII wieku budynek, łączący dwie wyspy, Młyńską i Piasek, dziś pełni funkcje mieszkaniowe i usługowe. 

Przeczytaj historię Młyna Maria we Wrocławiu i zobacz, jak się zmienił

W 2018 roku niesamowite, historyczne budynki otrzymały drugie życie. Za modernizację zabytkowych nieruchomości odpowiadała Spółka RealCo Property Investment and Development. Zrewitalizowany obiekt, choć dziś z wieloma nowoczesnymi elementami, nawiązuje do Młyna Maria sprzed wieków. Zarówno bryła i układ okien pozostały takie, jak dawniej. 

Cukrownia Żnin: dawniej budynki przemysłowe; dziś hotel i restauracje 

Inna metamorfoza dawnych budynków przemysłowych przeprowadzona została w miejscowości Żnin (województwo kujawsko- pomorskie). Tamtejsza cukrownia, choć dużo młodsza od wspomnianego wyżej Młyna Maria, także ma za sobą długie lata działalności. 

Cukrownia Żnin rozpoczęła działalność w 1984 roku i pełniła swoją funkcję przez 110 lat! 

W 2015 roku obiekt został przejęty przez Grupę Arche SA i stał się wspaniałym obiektem hotelowym, konferencyjnym i rekreacyjnym. W ramach rewitalizacji Cukrowni Żnin powstał wyjątkowy kompleks, położony na aż... 67 hektarach! W budynkach pozostawionych zostało wiele elementów, nawiązujących do budynku przemysłowego, który istniał tu przed laty. 

Inne przykłady metamorfoz budynków przemysłowych

W całej Polsce można znaleźć wiele przykładów, podobnych do niesamowitej metamorfozy Młyna Maria we Wrocławiu. Zobacz w galerii, jak dawne budynki przemysłowe przekształcone zostały w komercyjne obiekty, na miarę XXI wieku! 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej