Międzynarodowe Centrum Kongresowe

2016-05-20 13:41
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Autor: Ra2nski Przekrycie MCK ukształtowane jest w formie ogrodu-doliny ze złożoną wielokrzywiznową geometrią płaszczyzn

Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) powstało w Katowicach w sąsiedztwie słynnego Spodka. Cechą charakterystyczną budynku jest zielony dach użytkowy o złożonej, wielokrzywiznowej geometrii i rozpiętości dochodzącej do 30 m. Ze względu na nowatorską konstrukcję budynek był dużym wyzwaniem dla architektów i projektantów.

Architektura obiektu nawiązuje do tradycji górniczych
Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego jest jednym z trzech obiektów, które powstały w nowej dzielnicy Katowic o nazwie Strefa Kultury. Tuż obok mieści się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a nieco dalej Muzeum Śląskiego. Inwestycja MCK została zrealizowana na rewitalizowanych terenach przemysłowych Kopalni Węgla Kamiennego i w swojej architekturze nawiązuje do tradycji górniczych. Jego bryła została wykonana w formie czarnego prostopadłościanu przekrytego zielonym dachem schodzącym w dół trawiastą doliną. Budynek w najwyższym punkcie ma 22 m wysokości, a w najniższym – 16. Są też dwie podziemne kondygnacje z pomieszczeniami technicznymi. Projekt architektoniczny wykonali architekci z pracowni Jems Architekci, a jego generalnym wykonawcą był Warbud S.A.

Reprezentacyjny ośrodek kulturalno-usługowy
W MCK organizowane są kongresy, targi, konferencje, różne wydarzenia kulturalne. W tym samym czasie może się ich odbywać kilkanaście. Powierzchnia całkowita obiektu to prawie 39 000 m². Jego główną częścią jest wielofunkcyjna sala o metrażu 8000 m² i pojemności 8000 miejsc. W budynku znajduje się również audytoryjna sala, kompleks 26 sal konferencyjnych, zaplecze gastronomiczne, czy sale balowe umożliwiające organizację uroczystych gali i bankietów. Wszystkie pomieszczenia ułożone są wokół przechodzącego po przekątnej przez cały obiekt holu, który jest jednocześnie rodzajem pasażu i główną przestrzenią we wnętrzu, łączącą plac przed Spodkiem z ulicą Olimpijską.

Nietypowy ogród na dachu to było duże wyzwanie
Przekrycie budynku ukształtowane jest w formie ogrodu-doliny, ze złożoną wielokrzywiznową geometrią płaszczyzn. Całość jest przestrzenią użytkową, dlatego konstrukcja musiała być projektowana na duże obciążenia. Realizacja takiej idei była największym wyzwaniem dla architektów i wykonawców. Konstrukcja pod dach została przesklepiona belkami stalowymi opartymi na żelbetowych ścianach nośnych. Całość połączono stalowymi kratownicami. Murawa pokrywająca przekrycie zbrojona jest siatkami z tworzywa sztucznego, które zapobiegają możliwości powstania erozji powierzchniowej. Ostatecznie na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego powstał zielony ogród. Po jego niższej części zwanej doliną biegnie ścieżka, którą można przespacerować się z placu przed Spodkiem, aż w okolice gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Miejsce staje się coraz bardziej popularne i jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Katowic i turystów.


Międzynarodowe Centrum Kongresowe z lotu ptaka – fotorelacja>>

Międzynarodowe Centrum Kongresowe z Grand Prix POLITYKI>>

Nazwa inwestycji: Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Lokalizacja: Plac Sławika i Antalla 1, Katowice
Inwestor: Miasto Katowice
Projektanci: pracownia Jems Architekci, Wojciech Kotecki, Jacek Mroczkowski
Generalny wykonawca: Warbud S.A.
Powierzchnia całkowita obiektu: 39 000 m²
Powierzchnia głównej sali: 8000 m²
Wysokość budynku: 22 m
Liczba kondygnacji podziemnych: 2
Rozpoczęcie budowy: 2011
Zakończenie budowy: 2015

Firmy biorące udział w realizacji MCK w Katowicach:
Barwa System – elewacja z siatki cięto-ciągnionej, żaluzje elewacyjne zadaszenie tarasu widokowego, sufity okładziny ścienne, itp.
Lira – oprawy marki Lira lighting
SHADOK AV - projektant i wykonawca kompletnych systemów audiowizualnych
NOWY STYL - fotele

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej