Międzynarodowe Centrum Kongresowe

2016-05-20 13:41
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Autor: Ra2nski Przekrycie MCK ukształtowane jest w formie ogrodu-doliny ze złożoną wielokrzywiznową geometrią płaszczyzn

Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) powstało w Katowicach w sąsiedztwie słynnego Spodka. Cechą charakterystyczną budynku jest zielony dach użytkowy o złożonej, wielokrzywiznowej geometrii i rozpiętości dochodzącej do 30 m. Ze względu na nowatorską konstrukcję budynek był dużym wyzwaniem dla architektów i projektantów.

Architektura obiektu nawiązuje do tradycji górniczych
Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego jest jednym z trzech obiektów, które powstały w nowej dzielnicy Katowic o nazwie Strefa Kultury. Tuż obok mieści się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a nieco dalej Muzeum Śląskiego. Inwestycja MCK została zrealizowana na rewitalizowanych terenach przemysłowych Kopalni Węgla Kamiennego i w swojej architekturze nawiązuje do tradycji górniczych. Jego bryła została wykonana w formie czarnego prostopadłościanu przekrytego zielonym dachem schodzącym w dół trawiastą doliną. Budynek w najwyższym punkcie ma 22 m wysokości, a w najniższym – 16. Są też dwie podziemne kondygnacje z pomieszczeniami technicznymi. Projekt architektoniczny wykonali architekci z pracowni Jems Architekci, a jego generalnym wykonawcą był Warbud S.A.

Reprezentacyjny ośrodek kulturalno-usługowy
W MCK organizowane są kongresy, targi, konferencje, różne wydarzenia kulturalne. W tym samym czasie może się ich odbywać kilkanaście. Powierzchnia całkowita obiektu to prawie 39 000 m². Jego główną częścią jest wielofunkcyjna sala o metrażu 8000 m² i pojemności 8000 miejsc. W budynku znajduje się również audytoryjna sala, kompleks 26 sal konferencyjnych, zaplecze gastronomiczne, czy sale balowe umożliwiające organizację uroczystych gali i bankietów. Wszystkie pomieszczenia ułożone są wokół przechodzącego po przekątnej przez cały obiekt holu, który jest jednocześnie rodzajem pasażu i główną przestrzenią we wnętrzu, łączącą plac przed Spodkiem z ulicą Olimpijską.

Nietypowy ogród na dachu to było duże wyzwanie
Przekrycie budynku ukształtowane jest w formie ogrodu-doliny, ze złożoną wielokrzywiznową geometrią płaszczyzn. Całość jest przestrzenią użytkową, dlatego konstrukcja musiała być projektowana na duże obciążenia. Realizacja takiej idei była największym wyzwaniem dla architektów i wykonawców. Konstrukcja pod dach została przesklepiona belkami stalowymi opartymi na żelbetowych ścianach nośnych. Całość połączono stalowymi kratownicami. Murawa pokrywająca przekrycie zbrojona jest siatkami z tworzywa sztucznego, które zapobiegają możliwości powstania erozji powierzchniowej. Ostatecznie na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego powstał zielony ogród. Po jego niższej części zwanej doliną biegnie ścieżka, którą można przespacerować się z placu przed Spodkiem, aż w okolice gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Miejsce staje się coraz bardziej popularne i jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Katowic i turystów.


Międzynarodowe Centrum Kongresowe z lotu ptaka – fotorelacja>>

Międzynarodowe Centrum Kongresowe z Grand Prix POLITYKI>>

Nazwa inwestycji: Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Lokalizacja: Plac Sławika i Antalla 1, Katowice
Inwestor: Miasto Katowice
Projektanci: pracownia Jems Architekci, Wojciech Kotecki, Jacek Mroczkowski
Generalny wykonawca: Warbud S.A.
Powierzchnia całkowita obiektu: 39 000 m²
Powierzchnia głównej sali: 8000 m²
Wysokość budynku: 22 m
Liczba kondygnacji podziemnych: 2
Rozpoczęcie budowy: 2011
Zakończenie budowy: 2015

Firmy biorące udział w realizacji MCK w Katowicach:
Barwa System – elewacja z siatki cięto-ciągnionej, żaluzje elewacyjne zadaszenie tarasu widokowego, sufity okładziny ścienne, itp.
Lira – oprawy marki Lira lighting
SHADOK AV - projektant i wykonawca kompletnych systemów audiowizualnych
NOWY STYL - fotele

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej