Remont parku Skaryszewskiego, Warszawa. Trwa przebudowa głównej alei i wymiana latarni. Kiedy koniec prac?

2024-03-01 9:58

Remont parku Skaryszewskiego w Warszawie zbliża się do finiszu. Spacerowicze zyskają zupełnie nowe oświetlenie, które pozwoli m.in. zmniejszyć zanieczyszczenie światłem. Główna aleja parku wróci do wyglądu sprzed zmian dokonanych w latach 70. Zobacz zdjęcia z przebiegu prac.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

  1. Remont parku Skaryszewskiego, Warszawa. Co się zmienia na Pradze-Południe?
  2. Kiedy koniec prac w parku Skaryszewskim? Remont dobiega końca
  3. Park Skaryszewski – ciekawostki. Istnieje od ponad 100 lat

Remont parku Skaryszewskiego, Warszawa. Co się zmienia na Pradze-Południe?

Od lata 2023 r. trwa remont parku Skaryszewskiego w Warszawie. Zasadnicze prace, prowadzone przez firmę Q-REKBUD za ponad 7,4 mln zł, wystartowały we wrześniu, a zakończyć się mają wiosną 2024 r. Modernizacja parku obejmuje:

  • przebudowę głównej alei – powraca ona do historycznego wyglądu (bez pasa zieleni z lat 70. rozdzielającego dwie części alei), a nawierzchnia wymieniana jest na taką, która będzie przepuszczać wodę;
  • wymianę oświetlenia – w parku staną nowe latarnie o historycznym wyglądzie (repliki tzw. pastorałów z 1923 r.), które dodatkowo będą energooszczędne i zmniejszą zanieczyszczenie światłem (szkodliwe m.in. dla zwierząt);
  • powiększenie terenu zielonego wokół starych jesionów przy głównej alei, by zapewnić im lepsze warunki.

Po zmianach główna aleja parku odzyska wygląd sprzed zmian wprowadzonych w latach 70., gdy postawiono tu, nieistniejący już, pomnik Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej i dostosowano do niego otoczenie. Warto wspomnieć, że po modernizacji szerokość alei zostanie ujednolicona do 11 m. W niektórych miejscach oznaczać to będzie jej zwężenie, ale dzięki likwidacji rabat pośrodku alei piesi zyskają łącznie więcej niż przedtem przestrzeni.

Oprócz bogatej flory, powstały w latach 1905-16 Park Skaryszewski ma też ciekawą historię i od 1973 r. jest terenem zabytkowym – remont wymagał zgody Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zauważa Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Kiedy koniec prac w parku Skaryszewskim? Remont dobiega końca

W ostatnich tygodniach w parku trwały intensywne prace, m.in. przy przebudowie głównej alei. Zakończenie remontu ma nastąpić wiosną 2024 r. Wcześniej była mowa o I kwartale roku.

Drzewa w trakcie remontu zostały odpowiednio zabezpieczone, na przykład barierkami, które ochraniają je przed uszkodzeniami. Prace prowadzimy tak, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko naruszenia potężnych jesionów – tłumaczy ZDM.

Warto dodać, że równolegle z remontem toczą się – również zmierzające już do końca – prace w parku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obejmują one remont alejek nad brzegiem Jeziora Kamionkowskiego oraz odtworzenie zniszczonego drzewostanu.

Park Skaryszewski – ciekawostki. Istnieje od ponad 100 lat

Park Skaryszewski w Warszawie ma powierzchnię 58 ha i powstał w latach 1906–1922. Założył go ówczesny główny ogrodnik miasta Franciszek Szanior, odpowiedzialny także za m.in. park Ujazdowski oraz zieleń na torze wyścigów konnych na Służewcu. Nazwa parku pochodzi od istniejącej tu niegdyś średniowiecznej osady – Skaryszewa.

Co ciekawe, park Skaryszewski obfituje w rozmaite pomniki i rzeźby. Spacerując po parku, można zobaczyć m.in. pomnik amerykańskiego generała Edwarda Mandella House’a, rzeźbę „Tancerka” Stanisława Jackowskiego oraz pomnik szóstki Polaków poległych w zamachach na World Trade Center w 2001 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej