Powstanie park linearny na Bielanach w Warszawie. 170 nowych drzew, tysiące krzewów i trawy ozdobne

2024-02-14 12:28

Nowy park linearny na Bielanach będzie mieć długość ok. 2 km. W ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego, który niedawno przeszedł dużą przebudowę, posadzona zostanie dodatkowa zieleń. Efekty prac zobaczymy jeszcze w tym roku.

Rozmowy Muratora: Janusz Komurkiewicz, POiD, Fakro

Spis treści

  1. Nowy park linearny na Bielanach – gdzie powstanie i po co?
  2. Park linearny, Bielany – kiedy będzie gotowy? Trwa przetarg na wybór wykonawcy
  3. Jaka zieleń pojawi się w parku linearnym na Bielanach?

Nowy park linearny na Bielanach – gdzie powstanie i po co?

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zapowiedział stworzenie nowego parku linearnego na Bielanach. Takich podłużnych terenów zielonych powstanie ostatnio w stolicy coraz więcej – przykładem choćby park linearny na Ursynowie nad Południową Obwodnicą Warszawy. Teraz na Bielanach zazieleni się ciąg ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego.

Lokalizacja nowego parku linearnego na Bielanach
Autor: Dane mapy: Google 2024 Lokalizacja nowego parku linearnego na Bielanach Link: Kliknij, aby powiększyć

– Parki linearne to zielone, długie, choć stosunkowo wąskie trakty łączące ze sobą poszczególne części dzielnicy lub miasta. Dzięki nim mieszkańcy mogą podróżować odcięci od hałasów i spalin, za to otoczeni przyrodą. Pozwalają także zaaranżować dużą zieloną przestrzeń w uporządkowaną i spójną całość – wyjaśnia ZDM. – W przypadku ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego takie zagospodarowanie terenu całkowicie zmieni krajobraz ulic i dopasuje je do współczesnych standardów. Ponadto niska zieleń na tak dużej powierzchni zwiększy chłonność terenu. Przy coraz częstszych opadach nawalnych ma to duże znaczenie.

Warto przypomnieć, że ten ciąg ulic przeszedł w ubiegłym roku istotną przebudowę. W jej ramach m.in. wyremontowano jezdnię oraz chodniki, przeniesiono parkowanie do specjalnych zatok oraz posadzono nową zieleń. Powstały również nowe odcinki dróg dla rowerów oraz rondo turbinowe na skrzyżowaniu ul. Rudnickiego z ul. Kochanowskiego.

Park linearny, Bielany – kiedy będzie gotowy? Trwa przetarg na wybór wykonawcy

ZDM nie podał na razie dokładnego terminu, ale nowy park linearny na Bielanach powinien być gotowy już w te wakacje. Aktualnie toczy się przetarg na wybór wykonawcy, który potrwa do końca lutego. Jeśli uda się go rozstrzygnąć (tzn. oferty firm będą spełniać wymogi ZDM-u i mieścić się w budżecie), nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą i można będzie rozpocząć pracę – na realizację inwestycji przewidziano 60 dni.

Warto dodać, że po zakończeniu prac wykonawca będzie przez 3 lata odpowiedzialny za pielęgnację nowych nasadzeń. Powinno to zapobiec – niestety częstemu w Warszawie – szybkiemu usychaniu nowo posadzonych drzew.

Jaka zieleń pojawi się w parku linearnym na Bielanach?

Obszar, na którym powstanie park linearny, został już w 2023 r. zazieleniony w ramach przebudowy. Teraz pojawią się dodatkowe nasadzenia. W ramach inwestycji posadzonych zostanie:

  • 170 drzew – dęby, klony, lipy, topole,
  • 2 tys. m kw. krzewów – m.in. berberys, dereń, róża, śnieguliczka oraz wysokie, eksponowane pojedynczo krzewy soliterowe, w tym wiśnia piłkowana,
  • ok. 700 m kw. niskich i wysokich traw ozdobnych.

W planach są też elementy takie jak domki dla owadów oraz pergole z pnączami.

– Nowy park linearny z pewnością będzie cieszyć oko oraz stanowić ostoję dla ptaków i owadów. Nie zabraknie w nim także miejsca na różne aktywności. Nasadzenia wyznaczą osobne przestrzenie, gdzie będzie można się zrelaksować, odpocząć, pobawić się ze swoim czworonogiem. Wejścia do parku zostaną przyozdobione pergolami z pnączami pełniącymi rolę fitoremediatorów – będą dodatkowo wyłapywać pyły i zanieczyszczenia – zapowiada ZDM.

Czy rozpoznasz te ulice w Warszawie po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. To zdjęcie przedstawia ulicę...
puste ulice Warszawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej