Park linearny, Ursynów. Ruszyła budowa parku nad Południową Obwodnicą Warszawy. Zobacz wizualizacje

2024-03-28 9:43

Nad Południową Obwodnicą Warszawy powstaje park linearny. Ursynów doczeka się takich atrakcji jak plac zabaw, drogi dla rowerów, fontanna i ogród deszczowy z drewnianym pomostem. Przybędzie też oczywiście zieleni. Zobacz wizualizacje parku linearnego nad POW.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

 1. Nad POW powstaje park linearny. Ursynów zyska 12 ha zieleni urządzonej
 2. Park nad tunelem na Ursynowie – jaki będzie?
 3. Bazarek, drogi dla rowerów i toalety w parku nad POW
 4. Park linearny na Ursynowie – kiedy będzie gotowy? Harmonogram prac
 5. Kiedy dodatkowe elementy nowego parku? Ursynów zapewnia, że powstaną

Nad POW powstaje park linearny. Ursynów zyska 12 ha zieleni urządzonej

27 listopada 2023 r. podpisano umowę z wykonawcą parku linearnego na Ursynowie – firmą Palmett. 27 marca 2024 r. wykonawca oficjalnie przejął plac budowy, a najprawdopodobniej w drugiej połowie kwietnia zaczną się prace w terenie. Za ponad 42 mln zł nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy do 2026 r. powstanie nowy park. Ursynów zyska ok. 12 ha zieleni urządzonej w miejscu, gdzie dziś rozciąga się pokryta trawą pustka.

Jak informuje UM Warszawa, park powstanie wzdłuż ul. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Nowoursynowskiej do ul. Pileckiego. Będzie on biegł szerokim pasem zieleni pośrodku ul. Płaskowickiej, który za PRL-u był rezerwą terenową pod budowę POW na powierzchni, a ostatecznie przykrył zrealizowany w tym miejscu tunel drogowy.

– To rzecz bez precedensu: dwukilometrowy park powstanie w bardzo trudnym miejscu, nad tunelem obwodnicy. Pojawi się ponad tysiąc drzew i setki tysięcy krzewów. Dzięki zróżnicowanemu zagospodarowaniu z parku będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy dzielnicy – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas podpisywania umowy z wykonawcą.

Warto przypomnieć, że pierwsze koncepcje budowy parku nad południową obwodnicą pojawiły się już na początku lat dwutysięcznych. W 2016 r. na podstawie konsultacji społecznych została wypracowana koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenu nad POW. Ta koncepcja, autorstwa biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej, stała się podstawą do stworzenia projektu parku przez firmę Palmett, która teraz go wybuduje.

Park nad tunelem na Ursynowie – jaki będzie?

Nowy park na Ursynowie będzie mieć długość ok. 2 km i składać się z sześciu odcinków, które zostaną różnie zagospodarowane. Dzięki temu powstanie zróżnicowana, zielona przestrzeń dla wszystkich. Poza zielenią, która znajdzie się na wszystkich odcinkach (w tym drzewa o wysokości 5–7 m) park nad POW zaoferuje spacerowiczom:

 • odcinek nr 1 (od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich) – opcjonalny; trzy nieduże placyki, z czego jeden z wielofunkcyjną wiatą wyposażoną w stoliki, ławki i huśtawki,
 • odcinek nr 2 (od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów) – powstanie najpierw; rozległa polana otoczona roślinnością,
 • odcinek nr 3 (od ul. Braci Wagów do al. KEN) – powstanie najpierw; plac z fontanną posadzkową oraz duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem, strefa rekreacyjna z urządzeniami do zabawy,
 • odcinek nr 4 (od al. KEN do ul. Lanciego) – ogród zmysłów,
 • odcinek nr 5 (od ul. Lanciego do ul. J. Rosoła) – nieduży placyk z dwoma stołami piknikowymi, obok zieleń inspirowana sadami,
 • odcinek nr 6 (od ul. J. Rosoła do ul. Nowoursynowskiej) – wielofunkcyjna wiata, zrewitalizowany i nieco przekształcony istniejący nasyp z możliwością wejścia na szczyt.

Trzeba oczywiście pamiętać, że rośliny potrzebują czasu na rozwój i osiągnięcie docelowych rozmiarów. Park nie będzie zatem od razu wyglądał tak, jak na wizualizacjach.

Bazarek, drogi dla rowerów i toalety w parku nad POW

Warto przypomnieć, że na odcinku nr 3 znajdzie się także bazarek „Na Dołku”. Znajdował on się w tej okolicy od lat, ale musiał przenieść się w inne miejsce na czas budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Teraz powróci, ale pomniejszony. Zostaną wybudowane stałe wiaty i stanowiska dla kupców.

Przez cały park będzie też biegła droga dla rowerów. Co więcej, w park wkomponowanych zostanie kilka parkingów, których zachowania domagali się mieszkańcy. Docelowo (po 2025 r.) w parku będą się też znajdować trzy toalety miejskie: jedna na zapleczu bazarku, druga na wysokości Natpoll Business Center i ostatnia w okolicach skrzyżowania ul. Płaskowickiej z ul. Stryjeńskich.

– Pojawi się nowy układ chodników i ścieżek spacerowych – głównym elementem będzie biegnąca przez całą długość parku promenada (…) Cała inwestycja zostanie zrealizowana ze środków miejskich – zapowiada Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Park linearny na Ursynowie – kiedy będzie gotowy? Harmonogram prac

Inwestycja, choć planowana od lat, znacząco się opóźniła, gdyż dzielnicy nie udało się porozumieć z drogowcami budującymi Południową Obwodnicę Warszawy. W efekcie prace nad parkiem nie zostały skoordynowane z budową POW i mogły ruszyć dopiero po oddaniu inwestycji do użytku.

Aktualny harmonogram budowy parku linearnego na Ursynowie przewiduje następujące terminy:

 • końcówka 2023 r. – prace przygotowawcze, porządkowanie terenu, zabezpieczanie zieleni,
 • I kwartał 2024 r. – start prac nad odcinkami 2 i 3 (prace w terenie prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia),
 • 2024 r. – start prac nad odcinkami 4, 5 i 6,
 • I kwartał 2025 r. – oddanie do użytku odcinków 2 i 3,
 • lato 2025 r. – oddanie do użytku odcinka 4,
 • jesień 2025 r. – oddanie do użytku odcinka 5,
 • I kwartał 2026 r. – oddanie do użytku odcinka 6.

Na ten moment nieznany jest termin realizacji odcinka nr 1 – jest on zapisany w umowie jako opcjonalny, a więc może nie powstać w ogóle. Jego realizacja zależy od dostępności środków w budżecie. Dodatkowo w latach 2025–2026 dzielnica Ursynów planuje budowę dodatkowych elementów wyposażenia parku.

Kiedy dodatkowe elementy nowego parku? Ursynów zapewnia, że powstaną

Warto przypomnieć, że według pierwotnej koncepcji parku nad POW, przygotowanej w 2016 r. przez zespół Katarzyny Łowickiej z biura PROINWESTYCJA, park miał być znacznie bogatszy. Mieszkańcy chcieli m.in. urządzenia terenów sportowych, postawienie rzeźby niedźwiedzia czy zawieszenie hamaków. Plan przewidywał też m.in. sztuczny strumień.

Z części planów, m.in. strumienia, trzeba było zrezygnować z przyczyn technicznych (park powstaje nad betonowym stropem tunelu drogowego i nie wszystko jest możliwe). Burmistrz Ursynowa w rozmowie z serwisem Haloursynow.pl zapowiedział jednak, że dzielnica ma zarezerwowane fundusze na dodawanie kolejnych elementów parku w 2025 lub na początku 2026 r. Rok 2024 zostanie przeznaczony na prace projektowe.

Jak podaje Haloursynow.pl, na ten moment potwierdzone zostało, że powstaną dodatkowo następujące elementy:

 • obiekty sportowe na odcinku nr 5: wrotkowisko, być może także bouldering (ścianki wspinaczkowe), nieduży skatepark,
 • dodatkowe obiekty na odcinku 5: duży plac zabaw, plac dla psów,
 • trzy toalety,
 • hamaki,
 • stoły do ping-ponga,
 • stoły szachowe,
 • rzeźba niedźwiedzia (symbol dzielnicy).

– Park nad obwodnicą będzie największą samorządową inwestycją na terenie Ursynowa od co najmniej kilkunastu lat. W 2023 roku możemy nareszcie rozpocząć budowę. Cały czas na bieżąco, we współpracy z Zarządem Zieleni i panem prezydentem, będę pilnował, aby zaangażowane zostały wszystkie środki potrzebne do realizacji dodatkowych elementów w parku. Zrobię także wszystko, aby w najbliższym czasie powstał brakujący odcinek drogi rowerowej oraz rondo u zbiegu ulic Płaskowickiej i Lanciego – obiecuje Robert Kempa, burmistrz dzielnicy Ursynów.

Ile jest w Polsce linii metra? Wykaż się wiedzą w quizie o metrze warszawskim

Pytanie 1 z 10
Ile linii metra ma obecnie Warszawa?
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej