Wieża widokowa w Wałbrzychu budzi kontrowersje. Zobacz nową atrakcję w parku Sobieskiego

2024-05-08 15:36

Nowa wieża widokowa w Wałbrzychu nie została jeszcze otwarta, ale już budzi kontrowersje. W samym środku malowniczego parku za ponad 10,1 mln zł powstał obiekt, który o psucie panoramy miasta oskarżył m.in. znany pisarz Filip Springer. Zobacz zdjęcia wieży widokowej w parku Sobieskiego w Wałbrzychu.

Z czego budować dom? Szkoła Budowania

Spis treści

  1. Wieża widokowa w Wałbrzychu gotowa. Kiedy otwarcie wieży w parku Sobieskiego?
  2. Wieża w Wałbrzychu w ogniu krytyki. „Takie smutne, że aż wyć się chce”
  3. Ile kosztuje wejście na wieżę widokową w parku Sobieskiego w Wałbrzychu?

Wieża widokowa w Wałbrzychu gotowa. Kiedy otwarcie wieży w parku Sobieskiego?

Nowa wieża widokowa w parku Sobieskiego w Wałbrzychu jest już gotowa, ale jej otwarcie dla mieszkańców i turystów wciąż się opóźnia. Aktualnie miasto twierdzi, że wieża widokowa w Wałbrzychu zostanie otwarta po 10 maja. Dokładniejsza data nie padła, nie podano także przyczyny kolejnego już opóźnienia.

Przypomnijmy, że mierząca 37,5 m wysokości wieża widokowa powstaje od marca 2023 r. Wykonawcą jest firma Heli Factor sp. z o.o., zaś autorką projektu – Joanna Styrylska z pracowni ISBA Grupa Projektowa sp. z o.o. Całkowity koszt inwestycji to 10 169 160 zł. Warto dodać, że w 2021 r. Wałbrzych otrzymał na tę inwestycję dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich.

Sześciokątny stalowy obiekt stojący w parku im. Króla Jana III Sobieskiego oferuje 6 tarasów widokowych i może pomieścić naraz maksymalnie 630 osób. Obiekt okryto z zewnątrz siatką wykonaną z blachy kortenowskiej, co nadaje jej charakterystyczny rdzawy kolor. Swoim projektem wieża ma nawiązywać do wież chłodniczych stosowanych dawniej w kopalniach i przypominać o przemysłowej przeszłości miasta.

Wieża w Wałbrzychu w ogniu krytyki. „Takie smutne, że aż wyć się chce”

Pomysł budowy wieży widokowej w parku Sobieskiego w Wałbrzychu od początku budził zastrzeżenia – krytykowali go m.in. ekolodzy. Głosy krytyki jedynie przybrały na sile, gdy w 2023 r. zaczął zbliżać się termin rozpoczęcia budowy. Szerokim echem odbił się w mediach społecznościowych emocjonalny wpis Filipa Springera, który napisał, że jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska „postanowiło zepsuć sobie panoramę”. Pisarz apelował też do władz miasta, by zaniechać realizacji projektu, a całą sytuację podsumował słowami „to jest takie smutne, że aż wyć się chce”.

Podobnego zdania jest część mieszkańców. Pod miejskimi postami na temat budowy wieży pojawia się wiele krytycznych komentarzy:

  • „wieża szpeci widok na Górę Parkową”,
  • „szkaradztwo, zagraca teren zielony”,
  • „pieniądze wyrzucone w błoto, niepotrzebna inwestycja”.

Wątpliwości części osób budzi nie tylko estetyka wieży, ale także koszt jej budowy, który znacznie przekroczył pierwotne szacunki. Jest też jednak wielu mieszkańców, którzy wypowiadają się o inwestycji pozytywnie i twierdzą, że bardzo czekają na otwarcie wieży. Część komentujących wyraża również nadzieję, że będzie ona atrakcją turystyczną, na czym skorzysta miasto.

Ile kosztuje wejście na wieżę widokową w parku Sobieskiego w Wałbrzychu?

Kontrowersje budzi wśród mieszkańców Wałbrzycha nie tylko wygląd wieży w parku Sobieskiego, ale też fakt, że wstęp na nią będzie płatny. Wstępny cennik to 1 zł dla osób posiadających kartę mieszkańca „Kocham Wałbrzych” i 10 zł dla turystów. Wprowadzenie opłat zaskoczyło większość mieszkańców, gdyż miasto przez cały okres budowy nie informowało szerzej, że jest taki plan. W mediach społecznościowych zawrzało. „Mało gościnne podejście”, „skandal”, „za pieniądze publiczne zbudowane, a teraz opłata?” – komentują mieszkańcy.

Władze miasta tłumaczą, że opłata jest symboliczna, a zyski ze sprzedaży biletów pomogą pokryć koszty utrzymania wieży. Odniosły się też do innej budzącej zastrzeżenia kwestii, a mianowicie planu zamykania wieży widokowej na noc. Jak wyjaśniono, chodzi o zapewnienie zwiedzającym bezpieczeństwa.

– Musi być to obiekt bezpieczny i dlatego zamierzamy go otwierać w godzinach rannych, około 8.00 lub 9.00 i byłby otwarty w sezonie letnim do godziny 20.00, a w sezonie zimowym raczej do godziny 16.00 będziemy go udostępniać – mówił w marcu prezydent Roman Szełemej cytowany przez serwis walbrzyszek.com.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej