Koszarowiec po remoncie. Zabytkowy magazyn artyleryjski zmienił się w nowoczesny budynek uniwersytecki. Oto Collegium Rubrum UAM w Poznaniu

2024-05-08 11:42

W 105. rocznicę powstania UAM w Poznaniu otwarto Collegium Rubrum w wyremontowanym historycznym magazynie artyleryjskim. Koszarowiec jest częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego - Ringu Stübbena - objętego ochroną konserwatorską. Oprócz przestrzeni dla studentów i biur, mieścić się tu będzie Wielkopolska Biblioteka Prawnicza. Wykonawcą prac była ALSTAL Grupa Budowlana.

Spis treści

  1. Koszarowiec już po remoncie
  2. Nowe szaty Koszarowca to część projektu rewitalizacji terenu
  3. Jak zmienił się Koszarowiec? Zdjęcia przed i po remoncie
Zwiedzanie sejmu

Koszarowiec już po remoncie

Zabytkowy magazyn artyleryjski od dawna należy do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jeszcze kilka lat temu był jednak używany w ok. 30% - na więcej nie pozwalał stan budynku. W końcu władze uczelni podjęły decyzję o remoncie zabytkowej konstrukcji. Jak budynek wyglądał przed remontem? Zdjęcia sprzed trzech lat prezentujemy w galerii.

Zobacz także: Stary spichlerz w Gdańsku zyskał piękne wnętrza. W co się zmienił?

- To wyjątkowy obiekt, każdy etap prac był wykonywany ze szczególną dbałością o detale z uwagi na zabytkowy charakter elewacji, dachu, okien i terenu wokół obiektu. Za ceglanymi murami powstało nowoczesne centrum, którego odbiorcami nie tylko będzie społeczność akademicka, ale także mieszkańcy Poznania - mówił Mariusz Linowiecki, Dyrektor ALSTAL Oddziału Poznań.

Inwestycję zamknięto w kwocie 46 mln zł. Bryła budynku Koszarowca podlega ochronie konserwatorskiej jako element zespołu urbanistyczno-architektonicznego tzw. Ringu Stübbena. We wnętrzach zaprojektowano natomiast biura pracowników Wydziału Prawa i Administracji UAM, przestrzeń dla studentów oraz Wielkopolska Biblioteka Prawnicza.

Koszarowiec w Poznaniu - zdjęcia przed i po. Zobacz przemianę magazynu artyleryjskiego w nowoczesny obiekt naukowy
Autor: ALSTAL Grupa Budowlana Koszarowiec w trakcie prac remontowych - wnętrze

Nowe szaty Koszarowca to część projektu rewitalizacji terenu

Remont Koszarowca to kolejny etap projektu rewitalizacji obszaru powojskowego przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu. Uniwersytecki projekt dofinansowany z funduszy europejskich oprócz konserwacji budynku zakłada również zagospodarowanie terenu. O przewidywanych długofalowych efektach przedsięwzięcia czytamy na stronie internetowej UAM:

Celem projektu było m.in.: stymulowanie działalności społeczno-kulturalnej, podniesienie poziomu wykształcenia i kompetencji w regionie, tworzenie bezpiecznych i atrakcyjnych przestrzeni miejskich, ochrona, ekspozycja i promocja dziedzictwa kulturowego, redukcja poziomu wykluczenia społecznego, pogłębienie spójności społecznej i wzrost atrakcyjności zamieszkania na obszarze rewitalizacji.

Jak zmienił się Koszarowiec? Zdjęcia przed i po remoncie

Źródła: ALSTAL Grupa Budowlana, UAM

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej