Układają nawierzchnię na gierkówce. W wakacje ten odcinek będzie gotowy

2024-05-07 16:19

Do 2026 roku prawie cała gierkówka w województwie śląskim ma przejść kapitalny remont. Pierwszy tak kompleksowy od czasu jej wybudowania. Właśnie dobiega końca remont odcinka między Brudzowicami i Markowicami. Drogowcy układają ostatnią warstwę nawierzchnię. Wszystko ma być skończone w wakacje.

Spis treści

  1. Pierwszy kapitalny remont od budowy gierkówki
  2. Remont gierkówki Markowice – Brudzowice (DK91) zakres prac
  3. Termin zakończenia prac na DK 91 z opóźnieniem
  4. Remonty na kilku odcinkach dawnej gierkówki
  5. Tak wygląda remontowany odcinek gierkówki DK 91 Markowice- Brudzowice - ZDJĘCIA

Pierwszy kapitalny remont od budowy gierkówki

Kapitalny remont przechodzi równolegle kilka odcinków dawnej gierkówki w województwie śląskim (dziś to DK 91). Ten, który właśnie dobiega końca, to pięciokilometrowy odcinek między Brudzowicami i Markowicami. Kierowcy jeżdżą tu już po jednej jezdni, wyremontowanej wcześniej. Teraz trwa układanie nawierzchni bitumicznej– ostatniej warstwy ścieralnej, na drugiej z remontowanych jezdni tej popularnej niegdyś dwupasmówki.

Wcześniej zostały zamontowane bramownice do drogowej sygnalizacji świetlnej, montowane jest również oświetlenie drogowe. Trwają prace brukarskie, a pod koniec miesiąca rozpocznie się humusowanie pasa rozdziału oraz skarp po lewej stronie jezdni. Następne w planie jest umocnienie poboczy oraz montaż energochłonnych barier stalowych i docelowego oznakowania poziomego. Pod koniec maja planowane jest przełożenie ruchu na jezdnię lewą i przystąpienie do wykonania warstwy ścieralnej na jezdni prawej wraz z wykonaniem docelowego oznakowania pionowego i poziomego oraz montaż dodatkowych barier energochłonnych z elementami bezpieczeństwa ruchu.

Udostępnienie tego ponad 5-kilometrowego odcinka planowane jest na przełomie czerwca i lipca 2024 r. Zaawansowanie prac osiągnęło już 95 procent.

Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Remont gierkówki Markowice – Brudzowice (DK91) zakres prac

Zakres prac na tych odcinkach obejmuje dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś i przebudowę skrzyżowań, budowę ciągów pieszych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. Na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego wpłynie m.in. wykonanie oświetlenia drogowego i sygnalizacji świetlnych. Uwzględniono tez przebudowę i budowę przepustów, rowów przydrożnych, płotków herpetologicznych i osadników zawiesin.

Modernizowany, 5-kilometrowy odcinek DK91 przebiega przez miejscowości Winowo, Zabijak i Brudzowice w województwie śląskim. Inwestycja obejmuje jednocześnie przebudowę skrzyżowań z drogami poprzecznymi, remont poboczy i nawierzchni na obiekcie inżynierskim, budowę chodników, rowów czy kanalizacji deszczowej. Wykonane zostaną również urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, elementy ochrony środowiska oraz kanały technologiczne i oświetlenie drogowe.

Zakopianka. Z tej drogi zobaczysz Tatry. Wiadomo już nawet, kiedy ją otworzą

Termin zakończenia prac na DK 91 z opóźnieniem

Przebudowa tego fragmentu DK 91 (dawniej była to DK 1) kosztuje ponad 69 milionów złotych brutto. Wykonawcą prac na tym odcinku zostało konsorcjum firm NDI, NDI SOPOT oraz “SP" Sine Midas Stroy z pierwotnym terminem zakończenia przypadającym w lipcu 2023 r.

Jednakże z uwagi na wystąpienie nieprzewidzianych robót między innymi: rozbiórki starej nawierzchni klinkierowej, podbudowy betonowej, zwiększonej grubości warstw bitumicznych oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych termin realizacji został wydłużony do 24 kwietnia br. Aktualnie trwa analiza kolejnych roszeń terminowych. Inwestycja finansowana jest ze środków budżetowych państwa oraz z Krajowego Funduszu Drogowego.

Remonty na kilku odcinkach dawnej gierkówki

Jak już wspomnieliśmy DK 91 w województwie śląskim jest równolegle remontowana na kilku odcinkach.

  • Częstochowa – Nowa Wieś : Przebudowę ponad 4,6-kilometrowego odcinka firma PORR S.A. wyceniła na ponad 95 mln zł. Termin umowny zakończenia prac to koniec listopada 2024 r. Obecnie na wyłączonej z ruchu jezdni w kierunku Częstochowy wykonawca prowadzi prace związane z wymianą i wzmocnieniem słabonośnego gruntu pod warstwy konstrukcyjne drogi, budową kanału technologicznego, montuje przepusty rurowe oraz wykonuje kanalizację deszczową, która przejmie wody opadowe i roztopowe z pasa drogowego drogi krajowej. Zgodnie z obowiązującą organizacją ruch dwukierunkowy pojazdów odbywa się na jezdni w kierunku Katowic, a w związku z wprowadzonymi ograniczeniami w dostępności na skrzyżowaniach drogi krajowej z drogami poprzecznymi wyznaczone zostały objazdy.
  • Siedlec Duży – Koziegłowy: Wartość umowy z firmą PORR to ponad 81 mln zł za przebudowę ponad 4,4-kilometrowego odcinka. W październiku ub.r. wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Zamknięto jezdnię w kierunku Częstochowy na odcinku 4 km, pomiędzy skrzyżowaniami w Siedlcu Dużym (skrzyżowanie DK91 z ul. Jana Pawła II) i w Koziegłowach (skrzyżowanie DK91 z DW789). Rozbierana jest stara nawierzchnia, a ruch dwukierunkowy pojazdów odbywa się na jezdni w kierunku Katowic. Zaawansowanie rzeczowe na tym odcinku osiągnęło 5 procent. Umowny termin zakończenia prac przypada na koniec listopada 2024 r.
  • Zawada - Siedlec Duży: W lutym tego roku podpisano umowę na przebudowę 5,5 km odcinka DK91 pomiędzy Zawadą a Siedlcem Dużym. Przebudowę w 18 miesięcy (bez okresów zimowych) za ponad 119 mln zł wykona konsorcjum Firm NDI S.A. oraz NDI Sopot S.A. Tym samym termin zakończenia prac przypada na marzec 2026 r. Wykonawca wykonał prace związane z usunięciem zieleni kolidującej z inwestycją i prowadzi czynności w zakresie uzgodnień przygotowanych projektów tymczasowej organizacji ruchu na czas robót. W ramach pierwszego etapu prac Wykonawca zamierza wyłączyć z ruchu jezdnię w kierunku Częstochowy i przystąpić do rozbiórki warstw konstrukcyjnych nawierzchni.

Tak wygląda remontowany odcinek gierkówki DK 91 Markowice- Brudzowice - ZDJĘCIA

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej