Gierkówka cała w przebudowie. GDDKiA podpisała umowę na remont kolejnego odcinka

2024-02-14 12:11

GDDKiA podpisała umowę na przebudowę kolejnego odcinka dawnej gierkówki w Śląskiem, pomiędzy Zawadą a Siedlcem Dużym. Przebudowę wykona konsorcjum Firm NDI. 40 km starej gierkówki ma do 2027 roku przejść gruntowny remont. To pierwsza taka kompleksowa modernizacja od początku budowy tej trasy. A, przypomnijmy, ta licząca w sumie 276 km długości droga, powstała w... trzy lata. Dziś jej część ma już status autostrady.

Spis treści

 1. Tak budowano gierkówkę, czyli dawną DK1
 2. Remont gierkówki. Stan na dziś
 3. Tu na DK 91 trwają prace
 4. Kolejne trzy odcinki gierkówki do remontu

Dziś część gierkówki ma już status autostrady. Od Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego starą drogę rozebrano i wybudowano na jej śladzie nową betonową autostradę. Reszta, znajdująca się w województwie śląskim, właśnie przechodzi lifting. Konkretnie jej śląski odcinek od Podwarpia do Częstochowy. Od początku jego istnienia, czyli od 1976 roku ta dwupasmówka nie przeszła kapitalnego remontu. Ma już 47 lat i dopiero teraz jest gruntownie i kompleksowo remontowana. Wcześniej wykonywano jedynie wymianę nawierzchni i remonty cząstkowe doraźnie. Kompleksowo nigdy trasy nie remontowano.

Kierowcy źli na remont drogi. Przejechanie niespełna 10 km zajmuje pół godziny

Tak budowano gierkówkę, czyli dawną DK1

Przypomnijmy. Gierkówkę wybudowano w trzy lata. Miała w sumie 239 km długości. Oficjalna decyzja o budowie zapadła 23 kwietnia 1973 roku. Trasę ukończono i oddano do użytku pod koniec 1976 roku.

W archiwach pozostały ślady i dokumentacja tej budowy. Dzięki nim wiadomo, że w trakcie budowy

 • przekopano 7,6 mln metrów sześciennych ziemi,
 • wykonano 4,2 mln metrów kwadratowych nawierzchni i podbudowy,
 • wytworzono 1,3 mln ton mas bitumicznych oraz 1,2 mln m3 betonu.
 • wybudowano 4,5 km wiaduktów i mostów.
 • przełożono 71 km kabli,
 • przeciągnięto 152 km linii energetycznych i teletechnicznych,
 • położono 22 km rurociągów
 • rozebrano ponad 300 budynków mieszkalnych i gospodarczych
 • samochody budowy przejechały ponad 6 milionów kilometrów.

W budowie aktywnie pomagało wojsko. Trasa miała stanowić wygodne połączenie Warszawy ze Śląskiem, co bardzo podobało się ówczesnemu I sekretarzowi KC PZPR Edwardowi Gierkowi. Był orędownikiem tej inwestycji. Dalego potem trasę potocznie zaczęto nazywać gierkówką.

Czytaj też:

Powstaje droga S1 Oświęcim - Dankowice. To prawdziwy "wodny" plac budowy

Remont gierkówki. Stan na dziś

Kierowcy korzystają już z niemal 5-kilometrowego odcinka Nowa Wieś – Zawada, a na kolejnych trzech odcinkach o łącznej długości blisko 15 km prowadzone są prace.

W lipcu ubiegłego roku GDDKiA podpisała umowy na przebudowę odcinków Częstochowa – Nowa Wieś oraz Siedlec Duży – Koziegłowy. Dla kolejnych dwóch odcinków tj. Nowa Wieś – Zawada i Markowice – Brudzowice umowę podpisano 29 września 2021 r. oraz 19 stycznia 2022 r. Łączna długość tych czterech odcinków to 19 km, a wartość umów realizacyjnych to w sumie ponad 360 mln zł.  

Dla pozostałych trzech odcinków o długości około 17 km wykonywana jest dokumentacja projektowa.

W lutym 2024 roku podpisano  umowę na przebudowę 5,5 km odcinka DK91 pomiędzy Zawadą a Siedlcem Dużym. Przebudowę w 18 miesięcy (bez okresów zimowych) za ponad 119 mln zł wykona konsorcjum firm NDI z Warszawy oraz NDI Sopot.

Tu na DK 91 trwają prace

Jak już wspomnieliśmy, trwają  remonty DK 91 na kolejnych odcinkach:

 • Częstochowa – Nowa Wieś
 • Siedlec Duży – Koziegłowy
 • Markowice – Brudzowice

Remont odcinka Częstochowa – Nowa Wieś wykonuje firma PORR za 95 mln zł. Odcinek liczy 4,6 km długości. To dopiero początek inwestycji.

Szacujemy, że łączny koszt inwestycji (wraz z przygotowaniem do realizacji) tych ośmiu odcinków drogi wyniesie ponad 900 mln zł - mówi Marek Prusak, rzecznik GDDKiA w Katowicach.

Odcinek Siedlec Duży – Koziegłowy to także inwestycja wykonywana przez firmę PORR. Jej koszt to ponad 81 mln zł za przebudowę ponad 4,4-kilometrowego odcinka. Umowny termin zakończenia prac przypada na koniec listopada 2024 r. Na tym odcinku wykonawca rozpoczął już prace związane z rozbiórką warstw bitumicznych. Ruch dwukierunkowy pojazdów odbywa się na jezdni w kierunku Katowic.

Odcinek Markowice – Brudzowice to z kolei teren przejęty przez innego wykonawcę. Tu prace remontowe wykonuje konsorcjum firm NDI (lider), NDI SOPOT oraz SP Sine Midas Stroy. Zaawansowanie na tym odcinku wynosi ponad 85 proc. W tym przypadku czas trwania inwestycji został wydłużony do kwietnia 2024 roku. Powodem było wystąpienie robót nieprzewidzianych w dokumentacji projektowej oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. Początkowo termin oddania tego odcinka zakładano na lipiec 2023.

Kolejne trzy odcinki gierkówki do remontu

W przygotowaniu do przebudowy są kolejnych trzy odcinki:

 • Koziegłowy – Markowice
 • Brudzowice – Siewierz
 • Siewierz – Podwarpie

Ich przebudowę i modernizację zaplanowano na lata 2024 – 2027.GDDKiA planuje, że w sumie około 40 kilometrów DK 91, czyli dawnej gierkówki ma zostać całościowo przebudowanych i wyremontowanych do końca 2027 roku.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej