Czesi zaczynają budowę D11 do granicy z Polską. To świetne wieści. Trasa połączy się z naszą S3

2023-11-17 14:15

Cała autostrada D11 w Czechach do granicy z Polską w Lubawce ma być gotowa do 2027 roku – zapowiedział czeski minister transportu Martin Kupka. To kluczowy odcinek trasy D11 do Pragi, który połączy się po polskiej stronie z drogą ekspresową S3. Cała droga S3 w Polsce będzie gotowa do połowy 2024 roku.

Spis treści

  1. Budowa autostrady D11 do granicy z Polską zacznie się w grudniu 2024
  2. S3 kończy się 3 km przed granicą w Lubawce, choć droga jest wybudowana
  3. W Polsce do ukończenia całej S3 pozostało około 50 km
  4. Droga ekspresowa S3 od granicy z Czechami do Świnoujścia

Budowa autostrady D11 do granicy z Polską zacznie się w grudniu 2024

To bardzo dobre wieści dla polskich kierowców! W rozmowie z Polskim Radiem, Martin Kupka, czeski minister transportu zapowiedział, że prace na budowie odcinka autostrady D11 Trutnov do granicy z Polską w Lubawce mają się rozpocząć jeszcze w grudniu tego roku.

Dużą szansę na wybudowanie tego odcinka ma polska firma Budimex. Jak 6 września ogłosił na Twitterze (obecnie Platforma X) Radek Matl, prezes Ředitelství Silnic a Dálnic (ŘSD) – odpowiednika polskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to właśnie oferta Budimeksu została uznana za najkorzystniejszą.

ŘSD otrzymało od wnioskodawców 6 ofert na realizację inwestycji „D11 1109 Trutnov – ul. granicy CR/PR”. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka BUDIMEX S.A. za cenę ofertową 11.352,29 mln CZK bez VAT (86,8% założenia) – napisał minister Radek Matl.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

S3 kończy się 3 km przed granicą w Lubawce, choć droga jest wybudowana

Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku po polskiej stronie oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S3 do granicy z Czechami.

Na razie, jednak choć po polskiej stronie droga ekspresowa do granicy w Lubawce jest już gotowa i dostała pozwolenie na użytkowanie, nie dojedziemy nią do granicy. Trzykilometrowy odcinek jest bowiem wyłączony z użytkowania, dopóki Czesi po swojej stronie nie wybudują odcinka autostrady D11. D11 to bardzo ważna autostrada, którą będzie można szybko i bezpiecznie dojechać do Pragi.

Informacja, przekazana przez ministra Martina Kupkę oznacza, że realizacja tej ważnej również dla Polaków drogi ma się zacząć jeszcze w grudniu 2024 roku. Cały odcinek Trutnow – granica z Polską w Lubawce ma być gotowy w 2027 roku.

W Polsce do ukończenia całej S3 pozostało około 50 km

Po polskiej stronie droga ekspresowa S3 także jest prawie gotowa. W budowie jest jej jeszcze w sumie około 50 kilometrów. To m.in. odcinek w Zachodniopomorskiem – Wolin – Świnoujście. Cały odcinek ma być gotowy w połowie 2024 roku.

W budowie jest jeszcze jeden odcinek drogi ekspresowej S3 – na Dolnym Śląsku. To odcinek Bolków – Kamienna Góra. Jest wyjątkowy, bo powstają tu aż dwa tunele drogowe. W tym jeden o długości 2300 metrów, to drugi najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Najdłuższym tunelem jest ten pod Ursynowem w Warszawie. Jego długość wynosi 2335 m. Drugi tunel na tym odcinku S3 ma 320 metrów długości. Ten odcinek ma być gotowy do maja 2024 roku.

OBWODNICA METROPOLII TRÓJMIEJSKIEJ W BUDOWIE. KIEDY POJEDZIEMY NOWĄ S6?

Droga ekspresowa S3 od granicy z Czechami do Świnoujścia

Przypomnijmy. Droga ekspresowa S3 to nowoczesna dwupasmówka, przypominająca autostradę, która przecina Polskę po jej zachodniej stronie. Biegnie praktycznie równolegle do zachodniej granicy Polski z Niemcami od przejścia granicznego z Czechami w Lubawce do Świnoujścia.

Trasa biegnie przez takie miasta jak:

  • Legnica
  • Zielona Góra
  • Gorzów Wielkopolski
  • Szczecin
  • Świnoujście.

Kiedy Czesi wybudują swoją część z Trutnova do granicy z Polską, wówczas, korzystając po polskiej stronie z S3 będzie można szybko i komfortowo dojechać do stolicy Czech – Pragi. Jeśli zapowiedzi czeskich polityków się sprawdzą – D11 będzie cała gotowa w 2027 roku.

CZYTAJ TEŻ:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej