Czesi zaczynają budowę D11 do granicy z Polską. To świetne wieści. Trasa połączy się z naszą S3

2023-11-17 14:15

Cała autostrada D11 w Czechach do granicy z Polską w Lubawce ma być gotowa do 2027 roku – zapowiedział czeski minister transportu Martin Kupka. To kluczowy odcinek trasy D11 do Pragi, który połączy się po polskiej stronie z drogą ekspresową S3. Cała droga S3 w Polsce będzie gotowa do połowy 2024 roku.

Spis treści

  1. Budowa autostrady D11 do granicy z Polską zacznie się w grudniu 2023
  2. S3 kończy się 3 km przed granicą w Lubawce, choć droga jest wybudowana
  3. W Polsce do ukończenia całej S3 pozostało około 50 km
  4. Droga ekspresowa S3 od granicy z Czechami do Świnoujścia

Budowa autostrady D11 do granicy z Polską zacznie się w grudniu 2023

To bardzo dobre wieści dla polskich kierowców! W rozmowie z Polskim Radiem, Martin Kupka, czeski minister transportu zapowiedział, że prace na budowie odcinka autostrady D11 Trutnov do granicy z Polską w Lubawce mają się rozpocząć jeszcze w grudniu 2023 roku.

Dużą szansę na wybudowanie tego odcinka ma polska firma Budimex. Jak 6 września ogłosił na Twitterze (obecnie Platforma X) Radek Matl, prezes Ředitelství Silnic a Dálnic (ŘSD) – odpowiednika polskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to właśnie oferta Budimeksu została uznana za najkorzystniejszą.

ŘSD otrzymało od wnioskodawców 6 ofert na realizację inwestycji „D11 1109 Trutnov – ul. granicy CR/PR”. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka BUDIMEX S.A. za cenę ofertową 11.352,29 mln CZK bez VAT (86,8% założenia) – napisał minister Radek Matl.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

S3 kończy się 3 km przed granicą w Lubawce, choć droga jest wybudowana

Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku po polskiej stronie oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S3 do granicy z Czechami.

Na razie, jednak choć po polskiej stronie droga ekspresowa do granicy w Lubawce jest już gotowa i dostała pozwolenie na użytkowanie, nie dojedziemy nią do granicy. Trzykilometrowy odcinek jest bowiem wyłączony z użytkowania, dopóki Czesi po swojej stronie nie wybudują odcinka autostrady D11. D11 to bardzo ważna autostrada, którą będzie można szybko i bezpiecznie dojechać do Pragi.

Informacja, przekazana przez ministra Martina Kupkę oznacza, że realizacja tej ważnej również dla Polaków drogi ma się zacząć jeszcze w grudniu 2023 roku. Cały odcinek Trutnow – granica z Polską w Lubawce ma być gotowy w 2027 roku.

W Polsce do ukończenia całej S3 pozostało około 50 km

Po polskiej stronie droga ekspresowa S3 także jest prawie gotowa. W budowie jest jej jeszcze w sumie około 50 kilometrów. To m.in. odcinek w Zachodniopomorskiem – Wolin – Świnoujście. Cały odcinek ma być gotowy w połowie 2024 roku.

W budowie jest jeszcze jeden odcinek drogi ekspresowej S3 – na Dolnym Śląsku. To odcinek Bolków – Kamienna Góra. Jest wyjątkowy, bo powstają tu aż dwa tunele drogowe. W tym jeden o długości 2300 metrów, to drugi najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Najdłuższym tunelem jest ten pod Ursynowem w Warszawie. Jego długość wynosi 2335 m. Drugi tunel na tym odcinku S3 ma 320 metrów długości. Ten odcinek ma być gotowy do maja 2024 roku.

OBWODNICA METROPOLII TRÓJMIEJSKIEJ W BUDOWIE. KIEDY POJEDZIEMY NOWĄ S6?

Droga ekspresowa S3 od granicy z Czechami do Świnoujścia

Przypomnijmy. Droga ekspresowa S3 to nowoczesna dwupasmówka, przypominająca autostradę, która przecina Polskę po jej zachodniej stronie. Biegnie praktycznie równolegle do zachodniej granicy Polski z Niemcami od przejścia granicznego z Czechami w Lubawce do Świnoujścia.

Trasa biegnie przez takie miasta jak:

  • Legnica
  • Zielona Góra
  • Gorzów Wielkopolski
  • Szczecin
  • Świnoujście.

Kiedy Czesi wybudują swoją część z Trutnova do granicy z Polską, wówczas, korzystając po polskiej stronie z S3 będzie można szybko i komfortowo dojechać do stolicy Czech – Pragi. Jeśli zapowiedzi czeskich polityków się sprawdzą – D11 będzie cała gotowa w 2027 roku.

CZYTAJ TEŻ:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej