Mennica Legacy Tower - zawrotna prędkość budowy. Piętro wieży Mennicy Legacy Tower w 6 dni

2019-12-12 15:07 MS
Mennica Legacy Tower
Autor: ALUPROF Mennica Legacy Tower - 51 tys. m² powierzchni biurowej, otwarcie 2020

Mennica Legacy Tower to kompleks biurowy, który powstaje na warszawskiej Woli. Budynek osiągnął już swoją docelową wysokość 140 m, obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe. Montowana jest szklana elewacja wieży Mennicy Legacy Tower, zaprojektowana specjalnie dla tej inwestycji przez ALUPROF. Generalnym wykonawcą kompleksu Mennica Legacy Tower jest Warbud, a inwestorami są Golub GetHouse oraz Mennica Polska.

Wieżowce Mennica Legacy Tower wyrosły przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w Warszawie. Budynki zaprojektowali architekci z  pracowni Goettsch Partners z Chicago wraz z polskim partnerem - warszawskim biurem projektowym Epstein.

Biurowiec Mennica Legacy Tower gotowy w 2019 roku

W kompleksie powstaną dwa budynki - 10-piętrowy oraz 33-piętrowa wieża. I etap kompleksu 43-metrowy Budynek Zachodni, został oddany do użytku w listopadzie 2019. Ostatnim etapem inwestycji będzie przekazanie najemcom powierzchni wieży, które zaplanowane zostało na 2020 rok. Całość dostarczy na rynek 65 630 m² powierzchni biurowej. W 140-metrowej wieży znajdzie się 50 752 m², a w budynku zachodnim kolejne 14 880 m². W obu obiektach zaprojektowano 4500 m² powierzchni handlowo-usługowej. Na dachach wieżowców powstaną zielone tarasy.

W Mennica Legacy Tower podpisano największą w historii polskiego rynku nieruchomości umowę najmu — mBank wynajął prawie całą powierzchnię użytkową Wieży i zajmie ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych. Niższa, 43-metrowa część budynku, oferuje prawie 15 tysięcy metrów kwadratowych pod wynajem. Zajmą je biura coworkingowe firmy WeWork, które już niedługo będą dostępne dla pracowników.

Zawrotna prędkość budowy Mennicy Legacy Tower

Realizacja jednej kondygnacji w kulminacyjnym momencie trwała zaledwie sześć dni! Tak zawrotne tempo możliwe było również dzięki specjalnie zaprojektowanym systemom fasady. Pierwszy z nich, czyli system ściany elementowej słupowo-ryglowej MB-SE80 MLT to rozwiązanie przeznaczone do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego. Konstrukcję takiej ściany stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym. Dzięki odpowiedniemu zróżnicowaniu kształtów profili aluminiowych oraz technologii szklenia segmentów fasady możliwe było uzyskanie na poszczególnych elewacjach budynku różnorodnych efektów wizualnych, zgodnych z założeniami projektu. Uzupełnieniem systemu jest okno panelowe MB-86 SI MLT umożliwiające dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku.

Drugi z systemów, zaprojektowany na potrzeby konstrukcji części fasady najniższych kondygnacji obu budynków w kompleksie Mennica Legacy Tower to indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR60N MLT. Rozwiązanie zostało zaprojektowane do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu wypełniającego. Jego konstrukcja nośna składa się z aluminiowych kształtowników nakładkowych słupów i rygli oraz profili zespolonych, zamykających zabudowę z góry i z dołu.

Systemy szklanej fasady zostały zaprojektowane przez firmę Aluprof z Bielska-Białej we współpracy z firmą Eljako-Al.

Mennica Legacy Tower
Autor: ALUPROF Konstrukcję ściany słupowo-ryglowej stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym

Mennica Legacy Tower z certyfikatami BREEAM i LEED

Kompleks Mennica Legacy Tower uzyskał najwyższe możliwe oceny w certyfikatach wielokryterialnych dotyczących pasywnego budownictwa. W systemie BREEAM obiekt uzyskał najwyższą możliwą ocenę, czyli Outstanding, uzyskując wynik ponad 88%. Oznacza to, że realizacja od etapu planowania, poprzez budowę, aż po efekt końcowy była prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Drugi ważny certyfikat LEED, który Mennica Legacy Tower również uzyskała w najwyższej możliwej kategorii — Platinum.

Budynek Mennica Legacy Tower sterowany smartfonem

Biurowce wyposażone zostaną w nowoczesne systemy m.in. kontrolę dostępu zintegrowaną z systemem zarządzania wind, sterowanie oświetleniem i klimatyzacją z poziomu telefonu komórkowego oraz concierge. Pracownicy budynków będą mogli korzystać z czterech kondygnacji podziemnego parkingu, w którym powstanie 620 miejsc postojowych dla samochodów oraz 300 dla rowerów. Znajdą się tu również stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz infrastruktura dla rowerzystów, w tym niezależny, bezpieczny wjazd, windy, szatnia wraz z prysznicami oraz stacja naprawy.

Prace wykończeniowe w Mennica Legacy Tower

Aktualnie na terenie budowy prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe oraz roboty związane z zagospodarowaniem pasażu miejskiego przed i pomiędzy budynkami kompleksu.

W trakcie budowy odtworzona została również ulica Waliców na odcinku między ulicami Prostą i Pereca. Pomiędzy budynkami znajdzie się pasaż miejski łączący ulice Prostą i Grzybowską. Na działce powstanie też plac miejski z elementami małej architektury i zieleni. Właśnie układane są granitowe chodniki, montowane są ławki, budowana jest też fontanna. Innym efektownym etapem było nasadzanie drzew w okolicy Mennica Legacy Tower. W ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich otaczających budowę zostało zasadzonych łącznie kilkadziesiąt drzew.

W lobby Wieży rozpoczął się natomiast montaż efektownych, kilkumetrowych tafli szkła, które za pomocą specjalnych stalowych lin stworzą praktycznie przezroczystą ścianę o wysokości 12 metrów. To pierwsze tego typu rozwiązanie, unikatowe na skalę światową, którego projektanci z Chicago nie stosowali jeszcze w żadnej ze swoich inwestycji.

Nazwa inwestycji: Mennica Legacy Tower
Lokalizacja: Warszawa, skrzyżowanie ulic Prostej i Żelaznej
Funkcja: biurowa
Inwestor: Golub GetHouse oraz Mennica Polska S.A.
Generalny wykonawca: Warbud S.A.
Projektant: Goettsch Partners z Chicago
Całkowita powierzchnia: 65 630 m²
Liczba kondygnacji: 9, 32
Rozpoczęcie budowy: koniec października 2016
Zakończenie budowy: IV kwartał 2018 (budynek 9-kondygnacyjny), IV kwartał 2019 (wieża)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej