Wysokościowiec Mennica Legacy Tower oddany do użytku. Dużo zdjęć

2020-11-12 11:07
Mennica Legacy Tower
Autor: Mennica Legacy Tower Mennica Legacy Tower została oddana do użytku w listopadzie 2020. Głównym najemcą wieży jest mBank

Mennica Legacy Tower to kompleks biurowy, który powstał na warszawskiej Woli. Wieżowiec właśnie uzyskał prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Już w najbliższych dniach do 140-metrowej wieży wprowadzi się główny najemca budynku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Warbud, a inwestorami Golub GetHouse oraz Mennica Polska.

Spis treści

 1. Mennica Legacy Tower gotowa
 2. Zawrotna prędkość budowy Mennicy Legacy Tower
 3. Mennica Legacy Tower z certyfikatami BREEAM i LEED
 4. Budynek Mennica Legacy Tower sterowany smartfonem
 5. Otoczenie Mennica Legacy Tower
 6. Jak dojechać do Mennica Legacy Tower?

Wieżowce Mennica Legacy Tower wyrosły przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w Warszawie. Budynki zaprojektowali architekci z  pracowni Goettsch Partners z Chicago wraz z polskim partnerem - warszawskim biurem projektowym Epstein.

Mennica Legacy Tower gotowa

W kompleksie powstały dwa budynki - 10- oraz 33-piętrowy. Niższy biurowiec (budynek zachodni) został oddany do użytku w listopadzie 2019, natomiast wieża w listopadzie 2020. Ostatnim etapem inwestycji będzie przekazanie najemcom powierzchni wieżowca.

W kompleksie powstało 65 630 m² powierzchni biurowej, z czego w 140-metrowej wieży jest 50 752 m², a w budynku zachodnim kolejne 14 880 m². W obu obiektach zaprojektowano 4500 m² powierzchni handlowo-usługowej. Na dachach wieżowców powstaną zielone tarasy.

W Mennica Legacy Tower podpisano największą w historii polskiego rynku nieruchomości umowę najmu — mBank wynajął prawie całą powierzchnię użytkową wieży i zajmie ponad 45 tys. m². W niższym budynku, na prawie 15 tys. m², powstały biura coworkingowe firmy WeWork.

Zawrotna prędkość budowy Mennicy Legacy Tower

Realizacja jednej kondygnacji w kulminacyjnym momencie trwała zaledwie sześć dni! Tak zawrotne tempo możliwe było do uzyskania między innymi dzięki specjalnie zaprojektowanym systemom fasad.

Pierwszy z nich, czyli system ściany elementowej słupowo-ryglowej MB-SE80 MLT to rozwiązanie przeznaczone do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego. Konstrukcję takiej ściany stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym. Dzięki odpowiedniemu zróżnicowaniu kształtów profili aluminiowych oraz technologii szklenia segmentów fasady możliwe było uzyskanie na poszczególnych elewacjach budynku różnorodnych efektów wizualnych, zgodnych z założeniami projektu. Uzupełnieniem systemu jest okno panelowe MB-86 SI MLT umożliwiające dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku.

Drugi z systemów, zaprojektowany na potrzeby konstrukcji części fasady najniższych kondygnacji obu budynków w kompleksie Mennica Legacy Tower to indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR60N MLT. Rozwiązanie zostało zaprojektowane do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu wypełniającego. Jego konstrukcja nośna składa się z aluminiowych kształtowników nakładkowych słupów i rygli oraz profili zespolonych, zamykających zabudowę z góry i z dołu.

Systemy szklanej fasady zostały zaprojektowane przez firmę Aluprof z Bielska-Białej we współpracy z firmą Eljako-Al.

Mennica Legacy Tower z certyfikatami BREEAM i LEED

Kompleks Mennica Legacy Tower uzyskał najwyższe możliwe oceny w certyfikatach wielokryterialnych dotyczących pasywnego budownictwa. W systemie BREEAM obiekt uzyskał najwyższą możliwą ocenę, czyli Outstanding, uzyskując wynik ponad 88%. Oznacza to, że realizacja od etapu planowania, poprzez budowę, aż po efekt końcowy była prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Drugi ważny certyfikat LEED, który Mennica Legacy Tower również uzyskała w najwyższej możliwej kategorii — Platinum.

Budynek Mennica Legacy Tower sterowany smartfonem

Biurowce Mennica Lagacy Tower wyposażone zostaną w nowoczesne systemy, m.in. kontrolę dostępu zintegrowaną z systemem zarządzania wind, sterowanie oświetleniem i klimatyzacją z poziomu telefonu komórkowego oraz concierge. Pracownicy budynków będą mogli korzystać z czterech kondygnacji podziemnego parkingu, w którym powstanie 620 miejsc postojowych dla samochodów oraz 300 dla rowerów. Znajdą się tu również stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz infrastruktura dla rowerzystów, w tym niezależny, bezpieczny wjazd, windy, szatnia wraz z prysznicami oraz stacja naprawy.

Otoczenie Mennica Legacy Tower

W trakcie budowy Mennica Legacy Tower odtworzona została ulica Waliców na odcinku między ulicami Prostą i Pereca. Pomiędzy budynkami znajdzie się też pasaż miejski łączący ulice Prostą i Grzybowską. Na działce powstanie też plac miejski z elementami małej architektury i zieleni. Właśnie układane są granitowe chodniki, montowane są ławki, budowana jest też fontanna. Innym efektownym etapem było nasadzanie drzew w okolicy Mennica Legacy Tower. W ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich otaczających budowę zostało zasadzonych łącznie kilkadziesiąt drzew.

Jak dojechać do Mennica Legacy Tower?

Mennica Legacy Tower powstaje na warszawskiej Woli, przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w Warszawie.

 • Nazwa inwestycji: Mennica Legacy Tower
 • Lokalizacja: Warszawa, skrzyżowanie ulic Prostej i Żelaznej
 • Funkcja: biurowa
 • Inwestor: Golub GetHouse oraz Mennica Polska S.A.
 • Generalny wykonawca: Warbud S.A.
 • Projektant: Goettsch Partners z Chicago
 • Całkowita powierzchnia: 65 630 m²
 • Liczba kondygnacji: 9, 32
 • Rozpoczęcie budowy: koniec października 2016
 • Zakończenie budowy: IV kwartał 2019 (budynek 10-kondygnacyjny), listopad 2020 (wieża)
Mennica Legacy Tower
Autor: ALUPROF Konstrukcję ściany słupowo-ryglowej stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej