Wysokościowiec Mennica Legacy Tower oddany do użytku. Dużo zdjęć

2020-11-12 11:07
Mennica Legacy Tower
Autor: Mennica Legacy Tower Mennica Legacy Tower została oddana do użytku w listopadzie 2020. Głównym najemcą wieży jest mBank

Mennica Legacy Tower to kompleks biurowy, który powstał na warszawskiej Woli. Wieżowiec właśnie uzyskał prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Już w najbliższych dniach do 140-metrowej wieży wprowadzi się główny najemca budynku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Warbud, a inwestorami Golub GetHouse oraz Mennica Polska.

Spis treści

  1. Mennica Legacy Tower gotowa
  2. Zawrotna prędkość budowy Mennicy Legacy Tower
  3. Mennica Legacy Tower z certyfikatami BREEAM i LEED
  4. Budynek Mennica Legacy Tower sterowany smartfonem
  5. Otoczenie Mennica Legacy Tower
  6. Jak dojechać do Mennica Legacy Tower?

Wieżowce Mennica Legacy Tower wyrosły przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w Warszawie. Budynki zaprojektowali architekci z  pracowni Goettsch Partners z Chicago wraz z polskim partnerem - warszawskim biurem projektowym Epstein.

Mennica Legacy Tower gotowa

W kompleksie powstały dwa budynki - 10- oraz 33-piętrowy. Niższy biurowiec (budynek zachodni) został oddany do użytku w listopadzie 2019, natomiast wieża w listopadzie 2020. Ostatnim etapem inwestycji będzie przekazanie najemcom powierzchni wieżowca.

W kompleksie powstało 65 630 m² powierzchni biurowej, z czego w 140-metrowej wieży jest 50 752 m², a w budynku zachodnim kolejne 14 880 m². W obu obiektach zaprojektowano 4500 m² powierzchni handlowo-usługowej. Na dachach wieżowców powstaną zielone tarasy.

W Mennica Legacy Tower podpisano największą w historii polskiego rynku nieruchomości umowę najmu — mBank wynajął prawie całą powierzchnię użytkową wieży i zajmie ponad 45 tys. m². W niższym budynku, na prawie 15 tys. m², powstały biura coworkingowe firmy WeWork.

Zawrotna prędkość budowy Mennicy Legacy Tower

Realizacja jednej kondygnacji w kulminacyjnym momencie trwała zaledwie sześć dni! Tak zawrotne tempo możliwe było do uzyskania między innymi dzięki specjalnie zaprojektowanym systemom fasad.

Pierwszy z nich, czyli system ściany elementowej słupowo-ryglowej MB-SE80 MLT to rozwiązanie przeznaczone do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego. Konstrukcję takiej ściany stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym. Dzięki odpowiedniemu zróżnicowaniu kształtów profili aluminiowych oraz technologii szklenia segmentów fasady możliwe było uzyskanie na poszczególnych elewacjach budynku różnorodnych efektów wizualnych, zgodnych z założeniami projektu. Uzupełnieniem systemu jest okno panelowe MB-86 SI MLT umożliwiające dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku.

Drugi z systemów, zaprojektowany na potrzeby konstrukcji części fasady najniższych kondygnacji obu budynków w kompleksie Mennica Legacy Tower to indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR60N MLT. Rozwiązanie zostało zaprojektowane do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu wypełniającego. Jego konstrukcja nośna składa się z aluminiowych kształtowników nakładkowych słupów i rygli oraz profili zespolonych, zamykających zabudowę z góry i z dołu.

Systemy szklanej fasady zostały zaprojektowane przez firmę Aluprof z Bielska-Białej we współpracy z firmą Eljako-Al.

Mennica Legacy Tower z certyfikatami BREEAM i LEED

Kompleks Mennica Legacy Tower uzyskał najwyższe możliwe oceny w certyfikatach wielokryterialnych dotyczących pasywnego budownictwa. W systemie BREEAM obiekt uzyskał najwyższą możliwą ocenę, czyli Outstanding, uzyskując wynik ponad 88%. Oznacza to, że realizacja od etapu planowania, poprzez budowę, aż po efekt końcowy była prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Drugi ważny certyfikat LEED, który Mennica Legacy Tower również uzyskała w najwyższej możliwej kategorii — Platinum.

Budynek Mennica Legacy Tower sterowany smartfonem

Biurowce Mennica Lagacy Tower wyposażone zostaną w nowoczesne systemy, m.in. kontrolę dostępu zintegrowaną z systemem zarządzania wind, sterowanie oświetleniem i klimatyzacją z poziomu telefonu komórkowego oraz concierge. Pracownicy budynków będą mogli korzystać z czterech kondygnacji podziemnego parkingu, w którym powstanie 620 miejsc postojowych dla samochodów oraz 300 dla rowerów. Znajdą się tu również stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz infrastruktura dla rowerzystów, w tym niezależny, bezpieczny wjazd, windy, szatnia wraz z prysznicami oraz stacja naprawy.

Otoczenie Mennica Legacy Tower

W trakcie budowy Mennica Legacy Tower odtworzona została ulica Waliców na odcinku między ulicami Prostą i Pereca. Pomiędzy budynkami znajdzie się też pasaż miejski łączący ulice Prostą i Grzybowską. Na działce powstanie też plac miejski z elementami małej architektury i zieleni. Właśnie układane są granitowe chodniki, montowane są ławki, budowana jest też fontanna. Innym efektownym etapem było nasadzanie drzew w okolicy Mennica Legacy Tower. W ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich otaczających budowę zostało zasadzonych łącznie kilkadziesiąt drzew.

Jak dojechać do Mennica Legacy Tower?

Mennica Legacy Tower powstaje na warszawskiej Woli, przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w Warszawie.

  • Nazwa inwestycji: Mennica Legacy Tower
  • Lokalizacja: Warszawa, skrzyżowanie ulic Prostej i Żelaznej
  • Funkcja: biurowa
  • Inwestor: Golub GetHouse oraz Mennica Polska S.A.
  • Generalny wykonawca: Warbud S.A.
  • Projektant: Goettsch Partners z Chicago
  • Całkowita powierzchnia: 65 630 m²
  • Liczba kondygnacji: 9, 32
  • Rozpoczęcie budowy: koniec października 2016
  • Zakończenie budowy: IV kwartał 2019 (budynek 10-kondygnacyjny), listopad 2020 (wieża)
Mennica Legacy Tower
Autor: ALUPROF Konstrukcję ściany słupowo-ryglowej stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej