Katowicki biurowiec z prestiżowym ekologicznym certyfikatem. Ma "żyletki" na elewacji

2024-07-11 11:17

Jeden z najnowszych katowickich biurowców – Craft uzyskał certyfikację BREEAM na najwyższym możliwym poziomie – Outstanding. To inwestycja belgijskiego dewelopera Ghelamco i także jeden z najbardziej ekologicznych biurowców na Śląsku. Wieżowiec jest bardzo charakterystyczny - wygląda jak ułożone na sobie i przesunięte klocki z "żyletkami" na elewacji.

Spis treści

  1. Co to jest certyfikat BREAM?
  2. Inne polskie biurowce z certyfikatem
  3. Biurowiec Craft w Katowicach
  4. „Żyletki” na elewacji Crafta
  5. Udogodnienia dla właścicieli rowerów i aut elektrycznych
  6. Zobacz zdjęcia biurowca Craft w Katowicach

Co to jest certyfikat BREAM?

BREEAM to ogólnoświatowy, najstarszy i najbardziej znany niezależny system oceny budynków i projektów infrastrukturalnych. Akredytacja jest uznawana w całej branży jako wiodący standard. Oceniana jest m.in. jakość budynku, jego przyjazność dla środowiska naturalnego oraz komfort przebywających w nim ludzi. Ewaluacja dokonywana jest na każdym etapie realizacji projektu. Metodę opracowała organizacja Building Research Establishment (BRE) w Wielkiej Brytanii. Certyfikat dla Crafta przyznano w oparciu o schemat BREEAM International New Construction 2016. Projekt Ghelamco uzyskał znakomity, ponad 90-procentowy wynik.

Uzyskanie certyfikatu BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding to kolejne potwierdzenie naszej niezmiennej dążności do tworzenia najbardziej zrównoważonych i innowacyjnych przestrzeni biurowych. Jesteśmy dumni, że Craft dołączył do elitarnego grona biurowców, które zdobyły tę prestiżową ocenę. To świadectwo nie tylko naszego zaangażowania w kreowanie proekologicznych projektów, ale także odpowiedź na potrzeby najemców szukających najwyższej jakości zrównoważonych rozwiązań – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

Mercure Szczyrk Resort, powstaje gigantyczny hotel w górach

Inne polskie biurowce z certyfikatem

Ghelamco było pierwszym deweloperem w Polsce, który zdobył certyfikat BREEAM dla swojego projektu. W 2010 uzyskał go biurowiec Trinity Park III na warszawskim Służewcu. Od tamtej pory wszystkie inwestycje biurowe dewelopera są certyfikowane w systemie BREEAM. Ocenę Outstanding otrzymały do tej pory 4 projekty z portfolio Ghelamco: Wronia 31 i Warsaw UNIT w Warszawie, KREO w Krakowie i Craft w Katowicach.

Za wsparcie zespołu Ghelamco oraz koordynację procesu certyfikacji odpowiadała firma Sweco Polska, która wspierała dewelopera w pozyskaniu certyfikatów także dla jego wcześniejszych realizacji.

Czytaj też: Nowy biurowiec Craft w Katowicach ma już pierwszych lokatorów. Jest szyld na fasadzie

Biurowiec Craft w Katowicach

Craft to budynek, który wyznacza kierunek dla zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności środowiskowej w sektorze budowlanym. Cieszę się, że miałem możliwość pracy przy tym projekcie i gratuluje wszystkim zaangażowanym – mówi Marcin Cierpisz, BREEAM Assessor i DGNB Consultant w SWECO Polska.

Oprócz BREEAM, Craft posiada też certyfikaty Green Building Standard i precertyfikat WELL, a także jest w trakcie procesu certyfikacji WELL v2 i WELL Health-Safety Rating.

Czytaj też: Global Office Park w Katowicach gotowy. Trzecia wieża kompleksu Cavatiny jeszcze w tym roku

„Żyletki” na elewacji Crafta

Dynamiczna, wznosząca się na wysokość 55 metrów bryła Crafta o tarasowym układzie góruje nad ulicą Chorzowską i Drogową Trasą Średnicową. Na jego przeszklonej fasadzie widoczne są pionowe elementy w odcieniu miedzi, tzw. „żyletki”, nadające mu industrialnego charakteru odwołującego się do przemysłowego dziedzictwa Katowic. Nieszablonowa, 13-kondygnacyjna konstrukcja umożliwia najemcom dostęp aż do sześciu tarasów z widokami na panoramę miasta. Projekt biurowca powstał w katowickiej Pracowni Architektonicznej Czora & Czora. 

Udogodnienia dla właścicieli rowerów i aut elektrycznych

W biurowcu znalazły się stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, parking dla rowerów wraz zapleczem (szatniami i prysznicami) oraz parking samochodowy na 218 miejsc w garażu podziemnych oraz dodatkowe 28 przed budynkiem. W trosce o zdrowie i komfort pracy najemców, obiekt wyposażono w rozwiązania antypandemiczne, takie jak wirusobójcze lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych.  Niewątpliwym atutem Crafta jest jego położenie w sercu Katowic, tuż obok Silesia City Center oraz w bliskiej odległości od Spodka. Przebiegająca obok budynku Drogowa Trasa Średnicowa, a także liczne połączenia tramwajowe i autobusowe oraz ścieżki rowerowe zapewniają świetną komunikację biurowca z pozostałymi częściami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Zobacz zdjęcia biurowca Craft w Katowicach

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej