Teatr Żelazny w Katowicach będzie mieć nową siedzibę. W środku m.in. stylowa restauracja. Kiedy budowa?

2024-07-11 13:52

Teatr Żelazny w Katowicach wybuduje sobie nową siedzibę – tuż obok obecnej. Zaprezentowano pierwsze wizualizacje eleganckiego budynku o ceglanej elewacji, w którym ma się znaleźć m.in. nowoczesna scena oraz restauracja. Zaplanowano także kino letnie. Co już wiemy o nowym gmachu Teatru Żelaznego?

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Teatr Żelazny w Katowicach chce mieć nową siedzibę tuż obok obecnej
  2. Teatr Żelazny przeprowadzał się już wiele razy. Czy nowa siedziba to zmieni?

Teatr Żelazny w Katowicach chce mieć nową siedzibę tuż obok obecnej

Działający od 2012 r. Teatr Żelazny w Katowicach planuje budowę nowej siedziby. Ma ona powstać tuż przy aktualnej siedzibie – budynku dawnej szkoły przy ul. Gliwickiej 148a w Katowicach. Teatr ma już podpisaną z miastem umowę dzierżawy działki na 30 lat. Jak informuje serwis katowice24.info, inwestor jest na etapie szukania finansowania, zaś nowy obiekt mógłby powstać w 2–3 lata. Nie jest jednak znany termin budowy, gdyż wszystko zależy od dostępności funduszy.

Planowany wygląd nowej siedziby zaprezentowano na profilu Teatru Żelaznego na Facebooku w lipcu 2024 r. Na animacji widać wysoki budynek z ceglaną elewacją i bryle podobnej do obecnej siedziby. Oba gmachy ma dzielić niewielka odległość.

Nowa siedziba ma zaoferować:

  • salę teatralną z widownią na 350 miejsc,
  • nowoczesną maszynownię, która umożliwi wystawianie bardziej skomplikowanych technicznie spektakli,
  • stylową restaurację (dostępną nie tylko dla widzów teatru),
  • kino letnie na świeżym powietrzu.

Przypomnijmy, że Teatr Żelazny realizuje spektakle zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a także prowadzi zajęcia aktorskie dla zainteresowanych. Na przestrzeni lat z Teatrem współpracowali m.in. Joanna Szczepkowska, Artur Barciś oraz Krzysztof Globisz.

Teatr Żelazny przeprowadzał się już wiele razy. Czy nowa siedziba to zmieni?

Nie każdy ma świadomość, że katowicki Teatr Żelazny, choć istnieje zaledwie od kilkunastu lat, ma już na koncie wiele przeprowadzek. Pierwotnie działał w Domu Kultury na Bogucicach, zaś po kilku miesiącach przeniósł się do zaniedbanego budynku dworca PKP Katowice Ligota. W tej lokalizacji – po przeprowadzeniu niezbędnych remontów – Teatr działał przez dwa lata.

Teatr musiał ponownie zmienić siedzibę w 2014 r. z powodu planów PKP, by wyremontować dworzec Katowice Ligota. Nowy dom aktorzy znaleźli w kolejnym budynku kolejowym – nieużytkowanym dworcu PKP Katowice Piotrowice. Tu również trzeba było przeprowadzić przebudowę i modernizację, żeby obiekt nadawał się do nowej funkcji.

W nowej kolejowej lokalizacji Teatr Żelazny działał do 2022 r., kiedy to straż pożarna nakazała zamknięcie obiektu z powodu niespełniania norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Aktorom udało się szybko przenieść do tymczasowej siedziby w MDK Południe w Kostuchnie, a później miasto zaoferowało Teatrowi Żelaznemu obecną siedzibę przy ul. Gliwickiej 148a w Katowicach – budynek byłej Szkoły Podstawowej nr 60 im. Marii Grzegorzewskiej. Plany budowy nowej siedziby w tej samej lokalizacji dają nadzieję, że Teatr Żelazny nie będzie musiał za kilka lat po raz kolejny szukać nowego domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej