Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach

2015-07-27 17:24
Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu_4
Autor: Mostostal Warszawa SA Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach w Toruniu

Już niedługo również Toruń – po Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie – wzbogaci się o nowoczesną salę koncertową, która znajdzie się w siedzibie budowanego właśnie Centrum Kulturalno-Kongresowego na toruńskich Jordankach.

Zakończenie budowy i wyposażanie obiektu planowane jest na jesień, natomiast otwarcie ma nastąpić pod koniec roku 2015. Na pewno nowe Centrum Kulturalno-Kongresowe będzie chlubą miasta. To projekt hiszpańskiego architekta Fernando Menisa , za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie w roku 2010 za najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Inwestycje realizuje Mostostal Warszawa.
Jest to rzeczywiście projekt, który będzie się wyróżniał w Toruniu nowoczesną bryłą, chociaż architekt twierdzi, że inspirował się właśnie architekturą miasta wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco, dlatego w wiekową zabudowę wkomponował nowoczesny obiekt z betonu i cegły. Ma on  22 000 m2 powierzchni użytkowej, 6 kondygnacji, salę koncertową ze sceną i kanałem oraz widownią na 880 miejsc, scenę plenerową na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne oraz socjalne i obok parking na 185 stanowisk.
Powróćmy jeszcze do samego projektu. Centrum koncertowe to betonowo-ceglana konstrukcja, częściowo zanurzona jest pod ziemią. W takich przedsięwzięciach najbardziej liczy się wielofunkcyjność. Dlatego w obiekcie będą odbywały  się nie tylko koncertów muzyczne czy symfonicznych, ale również widowiska teatralne, musicale, projekcje kinowe, targi oraz pokazy mody.

Oryginalna bryła obiektu jest kolejnym przykładem, że w budownictwie nie ma dzisiaj prawie żadnych ograniczeń. Tu również trzeba było zastosować niespotykane dotąd w Polsce rozwiązania. Jednym z nich jest technologia wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO – to przyklejanie połamanej i chaotycznie ułożonej cegły po jednej stronie szalunku, między drugą stroną, a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Te zabiegi mają na celu uzyskanie zarówno efektu wizualnego zawiązującego do stylu gotyckiego, jak i odpowiednich parametrów akustycznych.
Obiekt Centrum to kilka modułów, które od góry połączone są szklanymi taflami, które wpuszczą do środka dużo światła i dodadzą przestrzeni. System podwójnych ścian ma zapewnić obiektowi oszczędność ciepła i dobrą izolację od hałasu z zewnątrz. Salę koncertową od sali kameralnej dzieli mobilna ściana, która będzie najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce.
Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego na toruńskich Jordankach rozpoczęła się w kwietniu 2013 i jak dotąd przebiega zgodnie z planem. Na jesieni startują place wykończeniowe, pierwsi goście mają pojawić się jeszcze przed końcem roku.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej