Wyspa Spichrzów – koniec prac. Gdańsk odzyskał historyczne miejsce nad Motławą

2025-05-08 16:00

Zakończone zostało trwające dekadę zagospodarowanie północnej części Wyspy Spichrzów. W miejscu zrujnowanych spichrzów powstała nowa handlowo-mieszkaniowa dzielnica, która już stała się współczesną wizytówką Gdańska. Dawne handlowe serce miasta zyskało nowe życie dzięki działaniom w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Spis treści

  1. Początki renowacji Wyspy Spichrzów nie były łatwe
  2. Wyspa Spichrzów - zagospodarowanie
  3. Nie zapomniano o przeszłości
  4. Koniec wielkiej przebudowy w środku miasta

Projekt, realizowany przez miasto we współpracy z konsorcjum GRANARIA przekształcił zdegradowaną przez dekady przestrzeń w tętniące życiem, nowoczesne i dostępne miejsce dla mieszkańców i turystów. W stylizowaną na portową zabudowę nowoczesną architekturę wplecione zostały zachowane elementy historyczne. Całe założenie i zagospodarowanie terenu północnego cypla Wyspy Spichrzów robi duże wrażenie.

Początki renowacji Wyspy Spichrzów nie były łatwe

Tereny na Wyspie Spichrzów to niezwykle cenny i atrakcyjny teren w samym środku miasta. Nic dziwnego, że wielu inwestorów chciało go pozyskać. W 2009 r. doszło do podpisania umowy pomiędzy miastem a firmą Polnord SA, którą jednak w 2011 r. unieważniono. Pozostał po niej projekt urbanistyczny zagospodarowania północnej części wyspy przygotowany przez Biuro Architektoniczne MAT, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym w lutym 2010 r.

Kolejne postępowanie dotyczące zagospodarowania północnej części Wyspy Spichrzów zakończyło się w marcu 2015 r. podpisaniem umowy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym z inwestorem - konsorcjum firm Multibud/Immobel, późniejszej Granarii, której nazwa odwołuje się do łacińskiego określenia granarium oznaczającego spichrze.

Wyspa Spichrzów - zagospodarowanie

Miasto Gdańsk w celu uatrakcyjnienia obszaru inwestycyjnego wyprzedzająco zrealizowało odbudowę nabrzeży wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów. W ramach przygotowania przedsięwzięcia zobowiązało się też do kompleksowej przebudowy ul. Stągiewnej.

Obszar inwestycji obejmował północny cypel Wyspy Spichrzów w Gdańsku, na północ od ulicy Stągiewnej. Na liście obiektów celu publicznego znalazły się:

  • budowa zewnętrznego układu komunikacyjnego w którego skład wchodzą ulice Chmielna, Motławska, Pożarnicza i część ciągu pieszego przy nabrzeżu nr IX, 
  • przebudowa mostu Stągiewnego jako mostu zwodzonego, 
  • przebudowa skrzyżowania ulicy Podwale Przedmiejskie z ulicą Chmielną, 
  • budowa mariny na południe od mostu Stągiewnego - na odcinku od mostu Stągiewnego do mostu Szopy,
  • przebudowa Długiego Pobrzeża - na odcinku od mostu Zielonego do Targu Rybnego,
  • budowa ogólnodostępnej kładki dla pieszych, łączącej północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem.

Teren pod realizację przedsięwzięcia jest własnością Gminy Miasta Gdańska i obejmuje powierzchnię ok. 3 ha, z czego ok. 1,9 ha miało być zagospodarowane na cele komercyjne i będzie rozliczone w ramach przedsięwzięcia wraz z uzyskaniem prawa własności do nieruchomości przez partnera prywatnego.

Nie zapomniano o przeszłości

W zabudowę północnej części Wyspy Spichrzów wkomponowane zostały mury dawnych magazynów. Przy ulicy Chmielnej zachował się w spichlerz Steffen z XIX w. Na nabrzeżu nad Motławą wznosi się także odnowiony Spichlerz Deo, część trzech spichlerzy nazywanych „Soli Deo Gloria” z 1930 r. To dwie oryginalne perełki dawnej Wyspy Spichrzów. Ulokowany na samym północnym krańcu Wyspy Spichrzów, zbudowany w XVI w. spichlerz Długa Droga został zrekonstruowany.

Wiele wznoszących się budynków ma stylizowane nowoczesne bryły, ale spotkać można też takie, które bardzo przypominają dawną portową architekturę kształtem i materiałem wykończeniowym. Cała kompozycja ma wyjątkowe walory architektoniczne. Projekt został doceniony także na arenie międzynarodowej – w 2020 roku otrzymał prestiżową nagrodę MIPIM Awards.

- To historyczny dzień dla Gdańska i symboliczny moment zamknięcia wieloletniego procesu odbudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów. Przez dziesięciolecia to miejsce przypominało o wojennej tragedii, dziś znów tętni życiem. Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu udało się osiągnąć coś, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się nierealne.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Koniec wielkiej przebudowy w środku miasta

Dzięki temu formule PPP powstało 9 obiektów i przestrzeni publicznych. Łączna ich wartość to ponad 43 mln zł, finansowanych ze środków prywatnych. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • piesza kładka nad Motławą (12,9 mln zł),
  • most zwodzony Stągiewny (6 mln zł),
  • nowoczesna marina (5,6 mln zł),
  • nowy budynek bosmanatu (4,6 mln zł),

Otwarte po remoncie Długie Pobrzeże również należy do przestrzeni, które zyskały nowe oblicze dzięki działaniom PPP.

Realizacja projektu przebiegała w poszanowaniu dziedzictwa kulturowego Wyspy Spichrzów. Inwestycje wpisano w historyczny kontekst, dbając o estetykę, funkcjonalność i trwałość. Od 2012 roku prowadzono przygotowania, badania archeologiczne, pozyskiwano grunty i modernizowano infrastrukturę.

Dziś, z perspektywy zakończenia partnerstwa publiczno-prywatnego na Wyspie Spichrzów, z dumą mogę powiedzieć: dobrze, że nie poszliśmy za radą premiera Orbána, który przed laty uznał ruiny na wyspie za celowe upamiętnienie wojennej tragedii. My – zgodnie z gdańską dewizą nec temere, nec timide – podjęliśmy odważną, ale rozważną decyzję o odbudowie. I dziś to miejsce żyje. Cieszy oko mieszkańców, przyciąga turystów, staje się przestrzenią edukacji, historii i wspólnoty. Spotkałam ostatnio grupę uczniów z przewodnikiem na Zielonym Moście – to najlepszy dowód na to, że udało się tchnąć życie w miejsce przez lata zapomniane. Ruch turystyczny powoli wychodzi poza tradycyjne ramy Głównego Miasta i kieruje się w stronę Wyspy Spichrzów, Szafarni i Nowych Ogrodów. To wielki sukces Gdańska i wszystkich, którzy odważyli się marzyć i działać.

Katarzyna Czerniewska, Radna Miasta Gdańska

Murator Plus Google News
Murowane starcie
Basen – tak czy nie? MUROWANE STARCIE

Wrocławska ulica Miernicza - filmowa kariera zagrożona bo remontują kamienice

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej