Nowe Długie Pobrzeże. Słynny gdański deptak nad Motławą znów jest otwarty

2025-05-05 19:55

Mieszkańcy Gdańska i odwiedzający turyści mogli w majowy weekend znowu przejść wyremontowanym Długim Pobrzeżem pod Żurawiem. W trakcie przekazania do użytku ostatniego dnia kwietnia przeszła nim prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Deptak od Mostu Zielonego do Targu Rybnego zyskał nową nawierzchnię, infrastrukturę techniczną i elementy małej architektury. Pobrzeże jest bezpieczniejsze i bardziej przyjazne – z antypoślizgową nawierzchnią, co jest bardzo ważne ze względu na bliskość nabrzeża Motławy mimo zabezpieczenia barierkami. Jest nowoczesna, ale jednocześnie zachowała historyczny charakter.

Remont trwał ponad dwa lata

Umowa z głównym wykonawcą została podpisana w październiku 2022 roku, a prace rozbiórkowe rozpoczęto w styczniu 2023. W trakcie trwania inwestycji pojawiła się konieczność wdrożenia zmian projektowych oraz dodatkowe roboty wykończeniowe, ostateczne zakończenie prac nastąpiło w kwietniu 2025 roku. Całkowity koszt przebudowy wyniósł ponad 73 mln zł.

Prace prowadzono w trudnych warunkach, w dodatku bez wstrzymywania ruchu pieszego o dużym natężeniu. Musiały być koordynowane z Narodowym Muzeum Morskim.

W ramach inwestycji wykonano:

  • nową konstrukcję nabrzeża - ściankę szczelną, mikropale, żelbetowy oczep i płytę,
  • nowe nawierzchnie z kostki i płyt kamiennych
  • wymianę lub odnowienie elementów małej architektury - 44 latarnie, 483 mb balustrad,
  • nowe umocnienie dna Motławy koszami gabionowymi,
  • drewnianą konstrukcję odbojową,
  • przebudowę kolektora deszczowego,
  • oczyszczenie dna rzeki.

Długie Pobrzeże wraca do mieszkanek i mieszkańców Gdańska – jako miejsce spacerów, spotkań i codziennej rekreacji, ale także jako ważna oś piesza w Śródmieściu. To przestrzeń, która stanowi nie tylko serce miasta, ale i jego wizytówkę – szczególnie w sezonie turystycznym. Cieszę się, że oddajemy ją do użytku właśnie teraz, u progu lata. Już w lipcu będziemy tu gościć żaglowce w ramach Baltic Sail, a niedługo później Długie Pobrzeże stanie się sceną Jarmarku św. Dominika, przyciągając tysiące odwiedzających.

Katarzyna Czerniewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w RMG

Budowa prowadzona była z wody

Realizacja przedsięwzięcia była dużym wyzwaniem inżynieryjnym i logistycznym. W trakcie prac konieczne było zastosowanie nowoczesnych technologii, m.in. mikropali samowiercących, nowej ścianki szczelnej oraz żelbetowej konstrukcji nabrzeża. Równolegle wykonano prace związane z przebudową kolektora deszczowego odprowadzającego wodę z ul. Św. Ducha oraz oczyszczono dno Motławy. Cały transport materiałów oraz większość robót prowadzono z wody, przy użyciu specjalistycznej barki. Od strony Motławy prowadzono też rozbiórki i palowanie, realizowane z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu pływającego. Przy okazji udało się oczyścić dno rzeki – nurkowie wydobyli z niej m.in. motocykl. W trakcie prac konieczne było wprowadzenie zmian technologicznych, m.in. w rejonie Bramy Żuraw – ze względu na niezinwentaryzowane przeszkody podwodne.

– To była jedna z najbardziej wymagających inwestycji, jakie realizowaliśmy – zarówno pod względem projektowym, jak i wykonawczym – podkreśla Krzysztof Małkowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Inwestycja wymagała precyzyjnej koordynacji, bo prowadzona była równolegle z pracami Muzeum Morskiego oraz inwestycją prywatną Granarii na Wyspie Spichrzów.

Na remont czeka następny odcinek deptaka

To jeszcze nie koniec prac na nadwodnej promenadzie Głównego Miasta. Remont był pierwszym etap przebudowy brzegów Motławy. W kolejnym wyremontowany i unowocześniony zostanie odcinek od Baszty Łabędź do ul. Wartkiej. Realizację zaplanowano na 2026 r.

Murator Google News
Murowane starcie
Łazienka – wanna czy prysznic? MUROWANE STARCIE

Wrocławska ulica Miernicza - filmowa kariera zagrożona bo remontują kamienice

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej