Złota 44 - na szczycie warszawskiego wieżowca Libeskinda zawisła wiecha

2012-02-06 11:38
Wieżowiec Złota 44 - zawieszenie wiechy
Autor: Orco Property Group Wiecha na szczycie apartamentowca Złota 44

Na szczycie największego warszawskiego apartamentowca - Złota 44 zawisła symboliczna wiecha. Budowany od ponad 3 lat wieżowiec, ma już ukończoną szklaną elewację. Konstrukcja budynku Orco Property Group, projektu Daniela Libeskinda ma prawie 190 metrów wysokości. Apartamentowiec przyjmie pierwszych mieszkańców w 2013 roku.

Zakończyła się budowa ostatniego, 54 piętra prestiżowego apartamentowca Złota 44. Zaprojektowany przez Daniela Libeskinda wieżowiec, ma już prawie 190 metrów wysokości. Z okazji ukończenia robót na wieży budynku zawisła symboliczna wiecha. Budowlańcy zawiesili symbliczne drzewko 2 lutego.

Przeczytaj również: Żuraw na budowie apartamentowca Liebeskinda ma już ponad 200 m wysokości

Złota 44 - luksusowy apartamentowiec w centrum Warszawy

W ciągu ostatnich miesięcy wieżowiec Złota 44 stał się nowym symbolem luksusu zarówno w dziedzinie architektury, budownictwa, projektowania wnętrz jak i udogodnień, oraz wizytówką nowoczesnej, rozwijającej się Polski.

- Osiągnęliśmy naprawdę wiele: od początku zeszłego roku, utrzymując stałe tempo, wznieśliśmy aż 36 pięter, Bank Pekao SA potwierdził 100 proc. finansowania inwestycji, a zwieńczeniem naszych sukcesów była decyzja sądu potwierdzająca ważność pozwolenia na budowę – powiedział Jean-Francois Ott, prezes Orco Property Group.

Historia budowy wieżowca Daniela Libeskinda

Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2008 roku. Apartamentowiec Złota 44, to nie tylko wyzwanie pod względem architektonicznym, ale przede wszystkim budowlanym. Elewację budynku tworzy prawie 4 tys. szklanych paneli, z których każdy wykonywany jest osobno. Ponadto, elementy te będą sygnowane logo "Złota 44". Apartamentowiec Libeskinda ma smukłą, szklaną konstrukcję, co nadaje budynkowi lekkości. Roboty budowlane przy tym 200-metrowym drapaczu chmur wykonywało codziennie 300 budowlańców, a roboty związane z wykończaniem wnętrz zaangażowały łącznie ponad tysiąc osób. Dotychczas wykorzystano m.in. 80 tys. ton betonu oraz 6,6 tys. ton stali konstrukcyjnej.
W najbliższym czasie zostanie wybudowany stalowy czubek wieżowca, który będzie elementem charakterystycznym. Prace przy tym etapie inwestycji, będą prowadzone razem z montażem paneli fasady. Deweloper Orco Property Group przewiduje, że roboty budowlane zakończą się wiosną, a instalacja czubka będzie możliwa po demontażu najwyższego żurawia, który obecnie służy m.in. do montażu paneli fasady. Po instalacji czubka Złota 44 osiągnie docelową wysokość 192 metrów. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do apartamentowca w styczniu 2013 roku.

Złota 44 - opis inwestycji

Wieżowiec Złota 44 będzie prestiżowym apartamentowcem. Obiekt budowany jest w samym centrum Warszawy, przy ul. Złotej, w miejscu dawnego domu handlowego City Centre. Inwestycja realizowana jest zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa w najszerszym możliwym zakresie. Zastosowane zostaną energooszczędne techniologie, dzięki którym zużycie energi zmniejszy się od 10 do 20 proc. Wieżowiec będzie kontrolowany przez inteligentny system zarządzania z automatycznym systemem sterowania w każdym z mieszkań.
Projekt architektoniczny, który opracował Daniel Libeskind nawiązuje do orła wzbijającego się do lotu. Takie rozwiązanie pozwoliło na zachowanie polskich standardów i połączenie światowych architektonicznych trendów. W ramach inwestycji zostanie odnowione otoczenie wieży - miejska zielona strefa, zarówno ta publicznie dostępana, jak również część przeznaczona do rekreacji. Apartamentowiec będzie miał 251 mieszkań, taras, 25-metrowy basen oraz saunę. Na parterze obiektu znajdą się lokale usługowe.

Nazwa: Złota 44 (Szklany Żagiel)
Lokalizacja: ul. Złota 44, Warszawa, (woj. mazowieckie)
Liczba apartamentów: 251
Realizacja: 2008-2012
Stan inwestycji: w trakcie realizacji

Inwestor: Orco Property Group
Projekt architektoniczny: Daniel Libeskind
Generalny wykonawca: Besix
pow.całkowita [m2]: 79 tys.
pow. użytkowa [m2]: 75 tys.
kubatura [m3]: 260 tys.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej