Biurowce .KTW w Katowicach. Wieżowiec .KTW II coraz wyższy

2020-09-23 12:16
Biurowce .KTW
Autor: medusa group Za projekt architektoniczny biurowca .KTW odpowiada pracownia medusa group

Chodzi o biurowce .KTW obok legendarnego katowickiego Spodka. Inwestycja wkroczyła w II etap. Przypomnijmy, że pierwszy z dwóch biurowców oddano do użytku już w 2018 roku. Teraz, obok istniejącego wieżowca wyrasta drugi, 133-metrowy. Inwestorem jest firma TDJ Estate.

Biurowce .KTW
Autor: medusa group Biurowiec .KTW II ma być gotowy na przełomie I i II kwartału 2022 roku

Biurowce .KTW powstają w miejscu dawnego budynku Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP), w okolicy Katowickiej Strefy Kultury. W grudniu 2015 inwestor TDJ Estate uzyskał od Urzędu Miasta Katowice pozwolenie na budowę wysokościowców.

Pierwszy biurowiec .KTW I już gotowy

Przypomnijmy, że pierwszy z biurowców .KTW I jest już gotowy. Prace budowlane ruszyły w III kwartale 2016 roku, a zakończyły się w 2018. Generalnym wykonawcą była firma Strabag. Budynek ma 14-pięter, wysokość 66 m, powierzchnia biurowa wynosi 18 250 m², a handlowo-usługowa – 1560 m². W inwestycji powstał również 3-kondygnacyjny garaż podziemny, w którym jest 241 miejsc parkingowych. Aktualnie za zarządzanie oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad .KTW I odpowiedzialna jest firma Tebodin Poland.

Biurowiec KTW
Autor: Aluprof Biurowce .KTW wyróżnia szklana fasada. Dzięki współpracy projektantów z medusa group oraz inżynierów Aluprof możliwe było stworzenie fasady segmentowej, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń

Budowa .KTW II

Roboty budowlane związane z projektem .KTW II ruszyły w IV kwartale 2019 roku. Obok .KTW I wyrośnie 31-kondygnacyjny wieżowiec, wysokości 133 m. Aktualnie konstrukcja budynku mierzy 79 m, czyli sięgnęła 21. piętra.

W biurowcu .KTW II będą trzy kondygnacje podziemne z 385 miejscami parkingowymi. Powierzchnia biurowa wyniesie 39 900 m², a handlowo-usługowa – 2100 m².  W sumie w biurowcu będzie 42 000 m² powierzchni całkowitej. Docelowo w całym kompleksie .KTW będzie 62 000 m² powierzchni do wynajęcia.Obydwa budynki certyfikowane będą w systemie BREEAM na poziomie Very Good.

Kiedy zakończy się budowa .KTW II?

Według harmonogramu budynek .KTW II ma być gotowy na przełomie I i II kwartału 2022 roku. Za koordynację robót budowlanych i nadzór inwestorski odpowiedzialna jest firma Gleeds Polska.

Projekt biurowców .KTW

Projekty modernistycznych biurowców .KTW powstały w pracowni medusa group. Według założeń architektów prosta forma budynków ma współgrać z istniejącą zabudową Katowickiej Strefy Kultury czyli Międzynarodowym Centrum Kongresowym, siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie miała funkcję biurową. Przestrzeń zostanie uzupełniona o lokale handlowo-usługowe m.in.: kantynę, oddział banku, firmy z sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnię.

Polecany artykuł:

Muzeum Śląskie Katowice
Biurowce .KTW
Autor: medusa group Inwestorem kompleksu biurowego .KTW jest TDJ Estate
Szklana fasada .KTW

Biurowce .KTW wyróżnia szklana fasada. Dzięki współpracy projektantów z medusa group oraz inżynierów Aluprof możliwe było stworzenie fasady segmentowej, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Na potrzeby inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW. W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N Efekt oraz drzwi MB-86 SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.

Biurowce .KTW
Autor: medusa group Wieżowiec .KTW będzie miał 133 metry wysokości

Gdzie powstaje biurowiec .KTW II?

Biurowiec .KTW II powstaje przy alei W. Roździeńskiego 1 w sąsiedztwie Katowickiego Spodka.

 • Nazwa inwestycji: .KTW I i II
 • Lokalizacja: Katowicka Strefa Kultury, Katowice
 • Funkcja: biurowo-usługowo-handlowa
 • Inwestor: TDJ Estate
 • Generalny wykonawca: Strabag (KTW I)
 • Projektant: medusa group
 • Powierzchnia biurowa: 18 250 m² (KTW I), 39 900 m² (KTW II)
 • Powierzchnia handlowo-usługowa: 1560 m² (KTW I), 2100 m² (KTW II)
 • Liczba miejsc parkingowych: 241 (KTW I), 385 (KTW II)
 • Liczba kondygnacji: 14 (KTW I), 31 (KTW II)
 • Rozpoczęcie budowy: III kwartał 2016 (KTW I), IV kwartał 2019 (KTW II)
 • Zakończenie budowy: 2018 (KTW I), przełom I i II kwartału 2022 (KTW II)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej