Biurowce .KTW w Katowicach. Budowa wieżowca .KTW II

2019-10-11 12:15 Marzena Sarniewicz
Biurowce .KTW
Autor: medusa group Za projekt architektoniczny biurowca .KTW odpowiada pracownia medusa group

Chodzi o biurowce .KTW obok legendarnego katowickiego Spodka. Inwestycja wkroczyła w II etap. Przypomnijmy, że pierwszy z dwóch biurowców oddano do użytku już w 2018 roku. Teraz, obok istniejącego wieżowca wyrasta drugi, 133-metrowy. Inwestorem jest firma TDJ Estate.

Biurowce .KTW
Autor: medusa group Biurowiec .KTW II ma być gotowy na przełomie I i II kwartału 2022 roku

Biurowce .KTW powstają w miejscu dawnego budynku Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP), w okolicy Katowickiej Strefy Kultury. W grudniu 2015 inwestor TDJ Estate uzyskał od Urzędu Miasta Katowice pozwolenie na budowę wysokościowców.

Pierwszy biurowiec .KTW I już gotowy

Przypomnijmy, że pierwszy z biurowców .KTW I jest już gotowy. Prace budowlane ruszyły w III kwartale 2016 roku, a zakończyły się w 2018. Generalnym wykonawcą była firma Strabag. Budynek ma 14-pięter, wysokość 66 m, powierzchnia biurowa wynosi 18 250 m², a handlowo-usługowa – 1560 m². W inwestycji powstał również 3-kondygnacyjny garaż podziemny, w którym jest 241 miejsc parkingowych. Aktualnie za zarządzanie oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad .KTW I odpowiedzialna jest firma Tebodin Poland.

Biurowiec KTW
Autor: Aluprof Biurowce .KTW wyróżnia szklana fasada. Dzięki współpracy projektantów z medusa group oraz inżynierów Aluprof możliwe było stworzenie fasady segmentowej, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń

Budowa .KTW II

Roboty budowlane związane z projektem .KTW II właśnie ruszają. Wiadomo, że obok KTW I wyrośnie 31-kondygnacyjny wieżowiec, wysokości 133 m. W biurowcu będą trzy kondygnacje podziemne z 385 miejscami parkingowymi. Powierzchnia biurowa wyniesie 39 900 m², a handlowo-usługowa – 2100 m².  W sumie w biurowcu będzie 42 000 m² powierzchni całkowitej. Docelowo w całym kompleksie .KTW będzie 62 000 m² powierzchni do wynajęcia.

Obydwa budynki certyfikowane będą w systemie BREEAM na poziomie Very Good.

Kiedy zakończy się budowa .KTW II?

Według harmonogramu montaż elewacji rozpocznie się w II kwartale 2020 roku, a całość ma być gotowa na przełomie I i II kwartału 2022 roku. Za koordynację robót budowlanych i nadzór inwestorski odpowiedzialna jest firma Gleeds Polska.

Biurowce .KTW
Autor: medusa group Inwestorem kompleksu biurowego .KTW jest TDJ Estate

Projekt biurowców .KTW

Projekty modernistycznych biurowców .KTW powstały w pracowni medusa group. Według założeń architektów prosta forma budynków ma współgrać z istniejącą zabudową Katowickiej Strefy Kultury czyli Międzynarodowym Centrum Kongresowym, siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie miała funkcję biurową. Przestrzeń zostanie uzupełniona o lokale handlowo-usługowe m.in.: kantynę, oddział banku, firmy z sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnię.

Polecany artykuł:

Szklana fasada .KTW

Biurowce .KTW wyróżnia szklana fasada. Dzięki współpracy projektantów z medusa group oraz inżynierów Aluprof możliwe było stworzenie fasady segmentowej, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Na potrzeby inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW. W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N Efekt oraz drzwi MB-86 SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.

Biurowce .KTW
Autor: medusa group Wieżowiec .KTW będzie miał 133 metry wysokości
Biurowce .KTW
Autor: medusa group Biurowce .KTW powstają przy alei W. Roździeńskiego 1 w sąsiedztwie Katowickiego Spodka

Nazwa inwestycji: .KTW I i II
Lokalizacja: Katowicka Strefa Kultury, Katowice
Funkcja: biurowo-usługowo-handlowa
Inwestor: TDJ Estate
Generalny wykonawca: Strabag (KTW I)
Projektant: medusa group
Powierzchnia biurowa: 18 250 m² (KTW I), 39 900 m² (KTW II)
Powierzchnia handlowo-usługowa: 1560 m² (KTW I), 2100 m² (KTW II)
Liczba miejsc parkingowych: 241 (KTW I), 385 (KTW II)
Liczba kondygnacji: 14 (KTW I), 31 (KTW II)
Rozpoczęcie budowy: III kwartał 2016 (KTW I), IV kwartał 2019 (KTW II)
Zakończenie budowy: 2018 (KTW I), przełom I i II kwartału 2022 (KTW II)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej