Zamek Sarny. Znowu odkrycie! Sgraffito z 1590 roku w kaplicy. Zdjęcia

2024-04-23 12:28

Kaplica w Zamku Sarny na Dolnym Śląsku przechodzi metamorfozę. Jeszcze kilka lat temu była w stanie zagrażającym jej dalszemu istnieniu. - W ciągu ostatnich miesięcy wykonaliśmy naprawę barokowych murów empory i odsłoniliśmy ścianę renesansową - mówią właściciele. Przed nami renowacja ściany z dekoracją sgraffito, dokończenie konserwacji sztukaterii empory i naprawa XVIII-wiecznej podłogi.

Znowu odkrycie! Podczas prac nad zachodnią elewacją rządcówki odkryliśmy właśnie nieujawniony wcześniej wzór sgraffito - pochwalili się na Facebooku właściciele Zamku Sarny w Ścinawce Górnej (to powiat kłodzki, woj. dolnośląskie). Przypomnijmy. XVI-wieczny Zamek Sarny na Dolnym Śląsku stopniowo przechodzi renowację. To jeden z najciekawszych, a niestety długo zaniedbywanych zabytków województwa dolnośląskiego. Choć przez lata popadał w ruinę, od 2013 roku udało się odnowić m.in. główną rezydencję, budynek bramny, spichlerz i dawną owczarnię. Teraz w Zamku Sarny działa hotel, więc można zamieszkać w odnowionych wnętrzach i zjeść tu kolację.

Tymczasem właściciele działają dalej. Teraz prace toczą się w zamkowej kaplicy. Salon za emporą w Kaplicy Św. Jana Nepomucena jest po pierwszej fazie renowacji.

Kaplica jeszcze kilka lat temu była w stanie zagrażającym jej dalszemu istnieniu. W ciągu ostatnich miesięcy wykonaliśmy naprawę barokowych murów empory i odsłoniliśmy ścianę renesansową. Powróciła na swoje miejsce podsufitka - wyjaśnia Martin Sobczyk z Zamku Sarny. I dodaje: Odnowione są ściany z XVIII wieku, ponownie mamy podsufitkę, a drzwi i cienki mur z 1906 r. zdemontowaliśmy jako zbędne. Sgraffitowa dekoracja z 1590 roku została odsłonięta.

Kaplica w Zamku Sarny

- W latach 2020-2022 przeprowadziliśmy przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace konstrukcyjne. Była to wymiana pokrycia dachowego, ściągi, dociążenie kopuły. W 2023 r. konserwacji zostało poddane malowidło ołtarzowe z 1738 roku - przypominają właściciele.

Teraz czas na renowację sgraffito.

- Przed nami renowacja ściany z dekoracją sgraffito, dokończenie konserwacji sztukaterii empory i naprawa XVIII-wiecznej podłogi. Za około dwa miesiące ta faza powinna zostać zakończona - deklarują właściciele.

Zapowiadają, że w tym roku, również dzięki wsparciu MKiDN, wykonają też też tynki zewnętrzne kaplicy, przywracając jej barokową formę. - Obecne, cementowe tynki, zostały wykonane ok. 50 lat temu, wykoślawiając wygląd zewnętrzny budynku - przypominają. Jednocześnie wykonamy konserwację techniczną malowidła na kopule - dodają

Na koniec sezonu kaplica będzie w 80 proc. po remoncie - pozostanie do dokończenia konserwacja estetyczna kopuły i obrazów w oknach.

Wielkie porządki w pałacu. Właściciel w szoku

Historia renowacji Zamku Sarny

XVI-wieczny Zamek Sarny zlokalizowany jest w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Wznosi się na skarpie u rozwidlenia dwóch rzek: Ścinawki oraz Włodzicy. Zabytkowy pałac został zbudowany przez Fabiana von Reichenbacha, a rozbudowany przez ród Götzenów. Przez stulecia pozostawał rezydencją magnacką, po czym w XIX w. został sprzedany i odtąd służył kilku rodzinom przemysłowym. Po 1945 r. znacjonalizowany zamek zaczął niszczeć, a po 1989 r. wręcz popadać w ruinę. W 2013 r. prywatni właściciele rozpoczęli jednak stopniową renowację obiektu.

Dziś zabytkowy Zamek Sarny wraz z folwarkiem i parkiem stanowi jedną z głównych atrakcji Kotliny Kłodzkiej i przyciąga tysiące turystów rocznie. Można tu podziwiać m.in. renesansową rezydencję, odrestaurowane budynki folwarczne oraz Kaplicę św. Jana Nepomucena z 1738 r. Od 2015 r. odbywa się tu popularny festiwal „Góry Literatury”, który od 2021 r. prowadzi wraz z partnerami Fundacja Olgi Tokarczuk.

Niesamowita wanna w pałacu. Jest w Polsce!

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej