Powstanie ogromne oceanarium w Kołobrzegu. Jest chętny do budowy inwestor

2024-04-25 12:04

Rozpoczęły się negocjacje z inwestorem, który na terenie Portu w Kołobrzegu chce wybudować nowoczesne oceanarium. To prestiżowy projekt obiektu rekreacyjno-naukowego, który ma się stać jedną z największych atrakcji tego miasta.

Spis treści

  1. Oferta budowy nowego oceanarium w Kołobrzegu
  2. Nowe oceanarium w Kołobrzegu – jest już koncepcja
  3. Nowe oceanarium w Kołobrzegu będzie współpracować z naukowcami
  4. Jakie będzie nowe oceanarium w Kołobrzegu?
  5. Kiedy powstanie nowe oceanarium w Kołobrzegu?
  6. Zobacz wizualizacje nowego oceanarium w Kołobrzegu

Oferta budowy nowego oceanarium w Kołobrzegu

Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. Na Wyspie Solnej chcą wybudować bardziej prestiżowy obiekt – trzykondygnacyjne, nowoczesne oceanarium. Ma być nie tylko turystyczną atrakcją, ale też placówką naukową.

Jak informują przedstawiciele Portu w Kołobrzegu, złożona oferta, to odpowiedź na zaproszenie do negocjacji ogłoszone przez Zarząd Portu Morskiego, który od kilku lat przygotowywał się do zagospodarowania działki przy Marinie Solnej w Porcie Jachtowym. Chodziło o całoroczną atrakcję, którą docenią zarówno turyści, jak i mieszkańcy Kołobrzegu.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Nowe oceanarium w Kołobrzegu – jest już koncepcja

Sama koncepcja inwestycji powstała już w 2017 roku. Zyskała roboczą nazwę „Nautilium, Centrum Poznawczo – Edukacyjne Żeglarstwa”.

Program funkcjonalno – użytkowy dla przyszłej inwestycji zakładał zagospodarowanie działki o powierzchni ponad 60 tys. m kwadratowych. Przewidywał, że na jej części powstanie dwukondygnacyjny kompleks rozrywkowo-edukacyjny, związany z żeglarstwem, historią nawigacji, sportami wodnymi czy też szerzej pojmowaną tematyką morską. Oczekiwano wykorzystania multimediów, organizacji kursów, szkoleń itp. Jak również zagospodarowania terenu otaczającego kompleks, budowy przystani, nawet kolejnego, portowego basenu.

Od początku zależało nam na tym, żeby teren na Wyspie Solnej wykorzystać w sposób, który nie tylko uatrakcyjni port, ale i wzbogaci czymś wyjątkowym miasto, a nawet region – mówi Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg. – Nie spodziewaliśmy się propozycji budowy właśnie oceanarium, ale cieszę się, że ta oferta wpisuje się w nasze wyobrażenia na temat przeznaczenia tego terenu. Co dla nas ważne, inwestor chce połączyć atrakcję polegającą na podziwianiu fauny i flory mórz i oceanów z edukacją, a nawet zapleczem naukowo – badawczym. To profesjonaliści współpracujący z renomowaną uczelnią, więc projekt może ciekawie ewoluować.

Nowe oceanarium w Kołobrzegu będzie współpracować z naukowcami

Inwestorzy, właściciele oceanarium w Międzyzdrojach podkreślają, że ich całoroczny obiekt w tamtym mieście służy także celom naukowym. Od kilku lat współpracują z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, z korzyścią zwłaszcza dla studentów kierunku „Ichtiologia i Akwakultura”. W Kołobrzegu także chcieliby zaproponować aktywności z udziałem pracowników naukowych i studentów: otwarte wykłady czy zajęcia dydaktyczne, atrakcyjne dla każdej grupy wiekowej. Zaproszenie do współpracy chcieliby skierować do szkół i placówek edukacyjnych.

Nowoczesne Egzotarium otwarto w Sosnowcu. Są egzotyczne rośliny i zwierzęta

Jakie będzie nowe oceanarium w Kołobrzegu?

Ma to być trzykondygnacyjny gmach (z poziomem -1). Byłby przystosowany do wymogów, jakie stawia się podobnym przedsięwzięciom akwarystycznym, a także przyjazny zwierzętom, traktowanym z dbałością o ich dobrostan.

Na dwóch poziomach miałyby się mieścić olbrzymie zbiorniki z okazami zwierząt i roślin, tymi egzotycznymi np. drapieżnymi rekinami i rybami głębinowymi oraz tymi żyjącymi w naszym rodzimym ekosystemie.

Inwestorzy informują o planach organizacji pokazów multimedialnych, budowie sali konferencyjno – kinowej, laboratorium naukowo – badawczego, pokoju sensoryczno – poznawczego, centrum nauki o nurkowaniu itp. Ma być rozrywka, edukacja i sztuka, a na dachu restauracja i taras z widokiem na port. Oceanarium rzecz jasna stałoby się też nowym miejscem pracy.

Kiedy powstanie nowe oceanarium w Kołobrzegu?

Jak tłumaczył prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg, Artur Lijewski, właśnie rozpoczęły się negocjacje w tej sprawie z potencjalnym inwestorem.

– Ich przedmiotem będzie szczegółowy zakres prac. Już wiemy, że oferent chciałby związać się z nami umowę trwającą 30 lat. Będziemy o tym wszystkim rozmawiać – powiedział prezes ZPMK.

Jak informuje, jeśli strony dojdą do porozumienia (a proces negocjacji może potrwać nawet kilka miesięcy), ZPMK zawrze z dzierżawcą umowę warunkową, przewidującą czas realizacji budowy oceanarium. Konieczna będzie też zgoda ministra właściwego ds. gospodarki morskiej, wydawana gdy inwestycje dotyczą terenów portowych.

Opracowanie projektu, uzyskanie pozwoleń i uzgodnień oraz finansowanie, będzie leżało po stronie inwestora.

Zobacz wizualizacje nowego oceanarium w Kołobrzegu

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej