Sosnowiec - Egzotarium już otwarte! Oto cennik biletów. Wiemy, dla kogo zniżki! Jakie godziny otwarcia?

2023-12-04 15:29

Egzotarium Sosnowiec już otwarte. To Centrum Edukacji Ekologicznej, potocznie zwane Egzotarium. Nowoczesna szklana bryła na miarę XXI wieku, jest widoczna z daleka. Otwarcie Egzotarium odbyło się 2 grudnia. Oto cennik biletów dla Egzotarium.

Spis treści

  1. Czym jest nowe Egzotarium?
  2. Nowe Egzotarium w Sosnowcu powstało w miejscu wyburzonego wcześniej obiektu
  3. Zwiedzając Egzotarium, kupuje się bilet dookoła świata
  4. Przy projekcie pracowało spore grono architektów i ekspertów
  5. Sosnowiec Egzotarium - kiedy otwarcie? Bilety, cennik, godziny otwarcia
  6. Będzie bilet rodzinny do Egzotarium

Projekt tego nowoczesnego obiektu wykonali architekci biura R'House. Wyzwanie było duże. Koncepcja wrocławskich architektów była najlepsza. Trzy lata temu rozpoczęła się budowa Egzotarium w Sosnowcu.

Czym jest nowe Egzotarium?

To ogromny, liczący pięć tysięcy metrów kwadratowych obiekt, w którym będzie można oglądać egzotyczną roślinność, palmy, kaktusy, fikusy, storczyki i setki innych roślin. W podziemiach znajdują się terraria, akwaterraria i akwaria pełne ryb, gadów i płazów z najdalszych zakątków świata

W holu stanie ogromna zielona ściana. Będzie miała wymiary trzy na trzynaście metrów, ale już wiadomo, że to nie rośliny będą przyciągały uwagę gości. Wśród roślinności znajdzie się formikarium, czyli specjalne terrarium dla mrówek. Stojąc przy szklanej części budowli, będzie można obserwować życie mrówczej rodziny.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu powstało w miejscu wyburzonego wcześniej obiektu

W najwyższym punkcie, palmiarnia ma około 24 metrów. To bardzo ważne, bo w wyburzonym w 2019 roku starym Egzotarium, wysokie, rosnące tam kilkadziesiąt lat rośliny, po prostu już się nie mieściły. Wewnątrz znalazły się nowoczesne systemy nawadniania, utrzymywania określonej wilgotności powietrza, temperatury, nasłonecznienia. Rośliny posadziła już w obiekcie firma - GTP Harvey Michał Gąstał z Baniochy w województwie mazowieckim. To duże drzewa, krzewy, rośliny wodne i błotne, epifity, a nawet łąka kwietna. W sumie nasadzenia kosztują 1,36 mln zł.

Projekt powstał w ścisłej współpracy z inwestorem, między innymi z osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie istniejącej kolekcji zwierząt i roślin.

- Największym wyzwaniem było pogodzenie wszystkich interesariuszy w procesie. Zarówno emocje jak i rozsądek były częścią procesu twórczego całego przedsięwzięcia. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów często sprzecznych ze sobą . Dlatego tak ważne dla nas, jak sądzę i dla inwestora było wypracowanie właściwych decyzji - wspomina główny architekt Renata Gajer-Hackemer.

Kolekcja zwierząt, jaka została zaplanowana w nowym obiekcie, charakteryzuje się ogromną różnorodnością.

- Mamy tu bogate kolekcje bezkręgowców, ryb, gadów zarówno z fauny krajowej jak i z całego świata. Ekspozycja jest ułożona w taki sposób, aby była możliwość porównania gatunków w danej grupie systematycznej występujących w podobnych środowiskach np zaskroniec i anakonda, czy na przykład żółw błotny z żółwiem chińskim - mówi Leszek Antkowiak -zootechnik.

Zwiedzając Egzotarium, kupuje się bilet dookoła świata

To wpłynęło na ostateczną wizję całego obiektu. Jak twierdzą projektanci, Egzotarium jest miejscem, w którym spotyka się sześć biotopów. Zwiedzający, kupując bilet wstępu, jednocześnie kupuje bilet dookoła świata. Jednym z członków zespołu projektowego kompleksu Centrum Edukacji Ekologicznej "Egzotarium" był architekt krajobrazu - Dariusz Malinowski.

- Odwiedzający to miejsce w ciągu jednego dnia przeniesie się od naszych rodzimych krajobrazów, w których będzie mógł podziwiać słoneczne murawy kserotermiczne, wilgotne nadwodne szuwary oraz siedliska leśnego grądu. Następnie uda się do gorących krajów basenu Morza Śródziemnego gdzie będzie mógł podziwiać różnokolorowe kwiaty, dojrzewające na drzewach owoce i pływające w zbiornikach wodnych żółwie. Ścieżka zwiedzania poprowadzi go na suche, gorące tereny pustynne, gdzie zobaczy rośliny, które od wieków walczą o przetrwanie magazynując wodę w liściach, a zwierzęta takie jak agama wygrzewają się na słońcu. Następnym przystankiem podróży będzie biotop tropikalny, a dokładnie lasy deszczowe Amazonii, które charakteryzują się bogactwem różnych odcieni zieleni i roślin o najróżniejszych kształtach liści. Kolorów dostarczą ptaki. Ponadto ścieżka będzie odpowiednio poruszać pięć naszych zmysłów - wzroku, węchu, smaku, dotyku i słuchu. To obiekt edukacyjny, gdzie osoba, która go odwiedza, ma niesamowitą sposobność zobaczenia, w jaki sposób, rośliny i zwierzęta adaptują się do zmieniających się warunków klimatycznych. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna rzecz - zrozumienie tego, jaki wpływ ma klimat na otaczający nas świat - mówi Dariusz Malinowski, który zaprojektował także między innymi słynny Olivia Garden w Gdańsku.

Przy projekcie pracowało spore grono architektów i ekspertów

Centrum Edukacji Ekologicznej to nie tylko miejsce, w którym będzie można obserwować życie zwierząt i roślinność. To także część dydaktyczna, w której znalazła się nawet sala kinowa - np. wycieczki szkolne będą mogły oglądać produkcje przyrodniczo-ekologiczne. Jest też kawiarnia, część rekreacyjna. A za obiektem piękny park bioróżnorodności.

- To imponujący, piękny obiekt. Robi wrażenie i budzi zainteresowanie - mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Rzecznik przyznaje też, że żaden inny obiekt, który powstawał w ostatnim czasie w Sosnowcu nie budził tak ogromnego zainteresowania.

Sosnowiec Egzotarium - kiedy otwarcie? Bilety, cennik, godziny otwarcia

Jaki będzie cennik za bilety do Egzotarium? Jakie godziny otwarcia Egzotarium?

Oficjalne otwarcie odbyło się 2 grudnia, ale bilety można było kupić wcześniej. Sprzedaż wystartowała 27 listopada na stronie internetowej www.cee-egzotarium.sosnowiec.pl.

Ile kosztują wejściówki?

- Przede wszystkim zależy nam na uhonorowaniu mieszkańców Sosnowca. Te obiekty powstają dla nich i dzięki nim. Wiemy, że Egzotarium ma miejsce w ich sercach, dlatego każdy, kto posiada Sosnowiecką Kartę Miejską, zapłaci dużo mniej. Generalnie zachęcamy do zakupu online, który także będzie tańszy - mówi Marlena Siwiec, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych ds. funkcjonowania CEE Egzotarium.

Podstawowy bilet, zakupiony w kasie stacjonarnej, będzie kosztował 39 zł, a kupiony online 37 zł. Ulgowy to odpowiednio 29 i 27 zł. Dużo niższe będą ceny dla posiadaczy Sosnowieckiej Karty Miejskiej. Tutaj bilet normalny będzie kosztował odpowiednio 27 i 25 zł, a ulgowy 19 i 17 zł.

Będzie bilet rodzinny do Egzotarium

Będzie także możliwość zakupu Biletu Rodzinnego (dla rodziców z maksymalnie dwójką dzieci). Jego cena to 97 zł stacjonarnie i 95 zł online. Dla posiadaczy SKM cena będzie dużo niższa - 65 zł i 63 zł. Honorowane będą także karty Nowego Mieszkańca, Dużej Rodziny czy też Miej Więcej, przy której cena bilety spada nawet poniżej 10 zł. Istnieje także możliwość wykupu karnetu, a grupy zorganizowane z sosnowieckich placówek oświatowych również będą płaciły mniej niż uczniowie spoza miasta.

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium będzie czynne od godziny 9.00 do 19.00 (kasa do godz. 18.00), a jego integralną częścią jest niezwykły i jedyny taki ogród botaniczny.

Sama budowa Egzotarium kosztowała około 70 milionów złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej