Cogiteon - kiedy otwarcie nowoczesnego centrum nauki w Krakowie? Najnowsze zdjęcia!

2024-01-09 10:49

Cogiteon, czyli Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie, jest już ukończony. Nowoczesny kompleks naukowo-badawczy o powierzchni 14 tys. m² powstał przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Co zaoferuje Cogiteon? Kiedy otwarcie? Poznaj fakty i zobacz najnowsze zdjęcia.

Spis treści

  1. Cogiteon - informacje o inwestycji
  2. Co będzie oferował Cogiteon?
  3. Na dachu łąki i preria, pod budynkiem magazyn lodu
  4. Cogiteon – kiedy otwarcie?

Cogiteon - informacje o inwestycji

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon powstaje w północno-wschodniej części Krakowa, przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, w sąsiedztwie Lotniczego Parku Kulturowego, na terenie dawnego lotniska Kraków-Czyżyny. Całkowita wartość projektu wyceniona została na 242 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków UE oraz budżetu województwa.

Centrum Cogiteon buduje firma Hochtief Polska, która złożyła najkorzystniejszą ofertę spośród 11 zgłoszonych w przetargu rozstrzygniętym jeszcze w 2020 roku. Umowę z wykonawcą została podpisano w lutym 2021 i zaraz po tym rozpoczęła się budowa obiektu. Ma się ona zakończyć jeszcze w tym roku.

Budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, w kształcie ostrosłupa trójkątnego, jest złożony z czterech brył, połączonych wspólną elewacją, i częściowo zagłębiony w ziemi. Projekt budynku opracowany został przez zwycięzcę międzynarodowego konkursu architektonicznego – pracownię Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. 

Co będzie oferował Cogiteon?

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to innowacyjna placówka edukacyjna. W obiekcie zaplanowano m.in.:

  • wystawę stałą o człowieku z ponad setką interaktywnych eksponatów,
  • 6 laboratoriów (do prowadzenia eksperymentów chemicznych, fizycznych, biologicznych, technicznych),
  • szklarnię wspierającą działalność laboratorium,
  • pracownie naukowe,
  • akademię dziecięcą,
  • przestrzeń konferencyjną.

Wokół budynku znajdzie się dwuhektarowy park z licznymi drzewami (łącznie blisko 300 na terenie całej inwestycji) i łąkami kwietnymi oraz eksponatami plenerowymi i placem zabaw. Roślinność została specjalnie dobrana do tego miejsca tak, aby stworzyć jak najbardziej naturalny krajobraz. W parku i ogrodzie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon znajdą się karmniki i poidełka dla ptaków oraz owadów. Kompleks uzupełniają kawiarnie i restauracje. Zaprojektowano też parking podziemny z możliwością ładowania samochodów elektrycznych.

Na dachu łąki i preria, pod budynkiem magazyn lodu

Na dachu Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstał ogród o powierzchni prawie 10 tys. m², z roślinami imitującymi krajobrazy różnych zakątków świata. Znalazła się tu łąka kwietna dla motyli i pszczół, ale także teren piaszczysty czy inspirowany prerią. Posadzono tu także kilkanaście drzew.

Cogiteon to budynek nowoczesny przede wszystkim pod względem zastosowanych w nim technologii, m.in. pomp ciepła czy systemu sterowania budynkiem (BMS). Pod budynkiem przewidziano magazyn wód opadowych, który będzie wykorzystywany do podlewania roślinności centrum, jak również magazyn lodu, wykorzystywany z kolei do regulacji temperatury w obiekcie.

Cogiteon w Krakowie
Autor: materały prasowe Wizualizacja centrum Cogiteon w Krakowie
Skąd nazwa Cogiteon?

Nazwa centrum wywodzi się z łacińskiego słowa „cogito” oraz z sentencji Kartezjusza, „Myślę, więc jestem”. Odnosi się też do cyklu poetyckiego „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta. Nazwa Cogiteon nawiązuje również do greckiego odeonu – miejsca działań artystycznych i rozrywkowych w starożytnej Grecji.

Cogiteon Kraków
Autor: materały prasowe Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon - tak będzie wyglądać obiekt

Cogiteon – kiedy otwarcie?

Budowę centrum sfinalizowano pod koniec 2023 (wynikało to z wymogów przyznanego dofinansowania unijnego). Dokładna data otwarcia nie jest obecnie znana, trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe i wyposażanie poszczególnych stref wewnątrz centrum nauki. To nie tylko sama główna ekspozycja, ale też laboratoria, przestrzenie edukacyjne czy sala konferencyjna.

Otwarcie centrum Cogiteon ma nastąpić na początku 2024

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej