Tymczasowy most przejmie ruch z obiektu z lat 80. Trwa budowa przeprawy w Małopolsce

2024-04-24 13:54

Tymczasowy most na Wiśle w Jankowicach to jeden z dłuższych tego typu obiektów w Polsce. Przejmie ruch ze starego mostu, który zostanie wkrótce rozebrany. To inwestycja Zarządu dróg Wojewódzkich w Krakowie, warta 236 mln zł. Wiemy, kiedy otworzą nowy most.

Spis treści

  1. Rozbiorą stary most w Jankowicach na DW 781
  2. Budowa mostu tymczasowego na Wiśle w Jankowicach
  3. Nowy most na 781 będzie szerszy
  4. Budowa mostu w Jankowicach – zakres prac
  5. Kiedy otwarcie nowego mostu w Jankowicach?
  6. Tak powstaje tymczasowy most na Wiśle w Jankowicach ZDJĘCIA

Rozbiorą stary most w Jankowicach na DW 781

W Jankowicach w województwie małopolskim nad Wisłą, obok istniejącego starego mostu, powstaje most tymczasowy. To prawdopodobnie najdłuższy most tymczasowy w Polsce. Liczy prawie 300 metrów długości. Po wybudowaniu – przejmie ruch odbywający się obecnie po istniejącym, wybudowanym w latach 80. ubiegłego wieku moście. Stary most zostanie rozebrany i odbudowany. To ważna przeprawa, łącząca dwa powiaty chrzanowski i oświęcimski. Ruch jest tu bardzo duży.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Budowa mostu tymczasowego na Wiśle w Jankowicach

Wykonawcą inwestycji, na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie jest firma Nowak- Mosty.

Budowana przez nas tymczasowa 10-przęsłowa przeprawa o długości całkowitej 280 metrów pozwoli na przejazd pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 40 ton. Co więcej na moście nie będzie zwężeń, a ruch zostanie poprowadzony dwukierunkowo – informuje wykonawca. - Pomimo, że jest to obiekt tymczasowy, jego budowa niewiele różni się od budowy mostów docelowych. Największym wyzwaniem inżynieryjnym jest wykonanie podpór tymczasowych w korycie Wisły oraz montaż przęsła bezpośrednio nad nurtem rzeki. W tym celu prace wykonujemy z wykorzystaniem jednostek pływających. W akcji holowniki/pchacze, barki oraz oczywiście potężny kafar wbijający rury stalowe na głębokość nawet do 22 metrów!

Most tymczasowy o łącznej długości około 280 metrów i szerokości około 12 metrów zostanie poprowadzony po trasie równoległej do odcinka drogi wojewódzkiej podlegającej wyłączeniu z ruchu na czas rozbudowy.

Nowy most na 781 będzie szerszy

Natomiast most docelowy będzie obiektem klasy I o szerokości ponad 12 metrów z jednostronnym chodnikiem oraz drogą pieszo-rowerową powiązaną z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową.

Inwestycja kosztuje ponad 236 mln zł. Została dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Most nad Dunajcem to najdłuższy most w Małopolsce. Ma jeszcze jeden rekord

Budowa mostu w Jankowicach – zakres prac

Zakres inwestycji obejmuje rozbudowę mostu na drodze wojewódzkiej 781 w Jankowicach o długości całkowitej 273 m i szerokości pomostu 15,2 m. Rozbudowana zostanie też DW 781 na długości około 365 m. Będzie to droga o przekroju jednojezdniowym z dwoma pasami ruchu, szerokością pasa ruchu 3,5 m.

By tak się stało, jak już wspomnieliśmy, konieczna jest budowa mostu tymczasowego o długości 280 m w obciążeniu dopuszczalnym do 40 ton.

Przewidziano też budowę odcinka drogi rowerowej łączącego DW 781 z Wiślaną Trasą Rowerową, znajdująca się na koronie lewostronnego wału przeciwpowodziowego Wisły. Powstanie też kanalizacja deszczowa odwadniająca rozbudowywany most drogowy i rozbudowywany odcinek DW 781 wraz z wylotem do wód Wisły i wylotem do ziemi wraz z systemem skrzyń rozsączających.

Przebudowana zostanie sieć teletechniczna (światłowód sterowania przepompownią wód opadowych). Przebudowa polega na przełożeniu istniejącej sieci na most tymczasowy, a po zakończeniu inwestycji na przebudowany most docelowy zgodnie z uzyskanymi warunkami; budowę obustronnych opasek brzegowych z narzutu kamiennego na Wiśle.

Kiedy otwarcie nowego mostu w Jankowicach?

Otwarcie nowego, właściwego mostu na Wiśle w Jankowicach jest zaplanowane na luty 2025 roku.

Tak powstaje tymczasowy most na Wiśle w Jankowicach ZDJĘCIA

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej