Konstrukcje

Stropy Ackermana

Tagi:
strop
,
strop Ackermana
,
stropy
,
stropy gęstożebrowe
,
stropy monolityczne

Strop Ackermana jest najczęściej stosowanym w polskim budownictwie stropem monolitycznym o trwałym i sztywnym wypełnieniu. Do wypełnienia stropów stosuje się pustaki ceramiczne o wysokości 18 lub 20 cm, w zależności od żądanej wytrzymałości stropu. Rozstaw osiowy żeber stropu wynosi 31 cm, obliczeniowa szerokość żebra 7 cm, grubość górnej płyty betonowej 3 lub 4 cm, zależnie od wartości i rodzaju obciążenia zmiennego.

Przekroju ścianki pustaka stropu Ackermana nie wlicza się do przekroju nośnego żebra. Ciężar 1 m2 stropu z 3-centymetrową betonową płytą górną wynosi przy stosowaniu pustaków o wysokości 18,0 cm - 2,65 kN/m2; 20,0 cm - 2,95 kN/m2.

Strop Ackermana bez płyty górnej

W przypadku, gdy obciążenie użytkowe nie przekracza 1,5 kN/m2, stropy Ackermana mogą być też wykonywane bez górnej płyty betonowej.

Strop Ackermana o zwiększonej wytrzymałości

Gdy potrzebna jest większa wysokość stropu, na pustakach ceramicznych można ułożyć cegłę dziurawkę, przy czym w trakcie betonowania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie strącić dziurawki z pustaka.

Stropy Ackermana stosowane są też jako płyty prefabrykowane. Pustak o długości 20 cm powinien wytrzymać w pozycji odpowiadającej jego ułożeniu w stropie obciążenie równomiernie rozłożone o wartości 3,0 kN.
Wartości te należy rozumieć jako średnie z serii składającej się z co najmniej z trzech badań, przy czym żaden z wyników tych badań nie może być niższy od wartości średniej o więcej niż 20%. Pustaki powinny być ułożone przemiennie.

 

Wykonanie stropu Ackermana

Po doprowadzeniu ścian do poziomu ułożenia stropu i ich spoziomowaniu przystępuje się do postawienia rusztowania i deskowania dla pustaków Ackermana. Stosuje się stemple z okrąglaków o średnicy nie mniejszej niż 14 cm. Układa się na nich poprzecznie rygle z desek grubości co najmniej 38 mm. Stemple powinny być stężone deskami o grubości 24-32 mm, przybitymi do nich na krzyż.

Na ryglach układa się deskowanie z prześwitami, rozmieszczonymi w taki sposób, aby pod żebrem wypadała deska. Poziom deskowania reguluje się przez podbijanie lub luzowanie klinów pod stemplami. Gdy parter nie jest podpiwniczony, stemple powinny być ustawione na podkładzie z deski o grubości 38 mm. Pod stemple ustawione na wykonanym już stropie niższej kondygnacji można nie stosować podkładek z desek.


Zalecane rozpiętości stropu Ackermana

Wieniec żelbetowy

Wykonywany jest dookoła budynku na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych nośnych. Przyczynia się to do usztywnienia ścian budynku i zmniejszenia ugięć stropu. Zbrojony jest czterema prętami o średnicy nie mniejszej niż 10 mm. Strzemiona w wieńcach wykonane są z prętów okrągłych o średnicy 4,5-6 mm. Co drugi pręt żebra zbrojenia dolnego jest w odległości około 1/5 rozpiętości stropu odgięty do góry i zakotwiony za skrajne zbrojenie wieńca. Strzemiona wykonane są z prętów okrągłych o średnicy 4,5-6 mm, i rozmieszczone co 30 cm. Zagęszcza się je przy podporach, jeśli jest to potrzebne ze względu na siły poprzeczne. Przy niewielkich obciążeniach (np. w budynkachw mieszkalnych) i przy starannym wykonaniu konstrukcji można nie stosować strzemion w części środkowej przęsła (na około 0,6 rozpiętości).

Zaleca się, aby wysokość konstrukcji stropu Ackermana była nie mniejsza niż:

  • 1/30 rozpiętości stropu w stropach ciągłych i częściowo zamocowanych,
  • 1/25 rozpiętości stropów wolno podpartych.

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: