Od tradycji do nowoczesności: ceramika czerwona w budownictwie

2024-12-17 12:42 Materiał sponsorowany
Leier
Autor: Leier

Marzeniem prawie każdego z nas jest chęć posiadania własnego domu. Podejmując decyzje o budowie domu musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, jak ten dom ma wyglądać? Większość z nas chciałaby aby dom był równocześnie trwały, ekonomiczny w utrzymaniu, bezpieczny i komfortowy dla mieszkających w nim osób. Już na samym początku musimy zdecydować o tym, z jakiego materiału wybudować ściany aby budynek spełniał powyższe wymagania.

Dlaczego warto wybrać ceramikę czerwoną?

Wszyscy wiemy, iż nic nie gwarantuje większego komfortu mieszkania, jak dom wzniesiony z naturalnych surowców, który zapewni zdrowy mikroklimat wnętrza. Takim właśnie materiałem jest ceramika czerwona. Materiał ten otrzymujemy z naturalnego surowca – tj. gliny poddanej formowaniu, suszeniu i wypalaniu. Wyroby z ceramiki czerwonej przeznaczone są do wykonywania ścian w budownictwie mieszkaniowym (jednorodzinnym, wielorodzinnym), przemysłowym i użyteczności publicznej, jako ściany nośne, samonośne, wypełniające i działowe. Optymalna masa pustaków, właściwy kształt i układ drążeń sprawiają, że ściany wykonane z ceramiki czerwonej charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, termoizolacyjnymi, dźwiękochłonnymi oraz odpornością na ogień.

Rodzaje ceramiki czerwonej i ich zastosowanie

Obecnie na rynku budowlanym dostępne są elementy murowe z ceramiki czerwonej obejmujące trzy grupy produktów:

  • ceramika zwykła  (tradycyjna)
  • system murowania na pióro  i  wpust (system P+W)
  • pustaki o podwyższonych parametrach akustycznych (AKU)
Leier
Autor: Leier

Z ceramiki zwykłej wznosi się mury w sposób tradycyjny tj. wykonując spoiny poziome i pionowe. Pustaki posiadają powierzchnie boczne rowkowane, co zwiększa przyczepność zaprawy do pustaków. Uzupełnieniem ceramiki tradycyjnej jest cegła pełna. Dostępna jest ona na rynku jako cegła pełna, cegła pełna z otworami oraz cegła licowa.

System THERMOPOR P+W charakteryzuje się tym, iż pustaki posiadają pióra i wpusty. Wznosząc ściany w tym systemie wykonujemy jedynie spoiny poziome, natomiast spoiny pionowe zastępujemy zamkiem powstałym z piór i wpustów. Rozwiązanie  takie pozwala nie tylko na oszczędność zaprawy murarskiej ale również powoduje iż mur powstały z takich pustaków jest ciepły, gdyż wyeliminowane są spoiny pionowe stanowiące mostki termiczne. Zastosowanie piór i wpustów na powierzchniach bocznych pustaka a także duży ich wymiar sprawia, że dom wznosi się szybko i prosto.

Pustaki o podwyższonych parametrach akustycznych THERMOPOR AKU cechują się doskonałymi właściwościami izolacyjności akustycznej. Takie pustaki stosowane są przy budowie obiektów, w których szczególnie ważne jest odizolowanie pomieszczeni od źródeł natężonego hałasu. Pustaki mają zastosowanie min. przy wykonywaniu ścian między mieszkaniowych, ścian pomiędzy mieszkaniami a przestrzeniami komunikacyjnymi (klatki schodowe, korytarze). Jednak nawet najwyższej jakości produkt nie zastąpi starannej pracy człowieka, dlatego ważne jest, aby w trakcie wznoszenia ścian nie zapominać o zasadach prawidłowego murowania i stosować się do obowiązujących norm. Pustaki ceramiczne przed wbudowaniem należy odpowiednio składować. Palety z pustakami powinny być ustawione na równym i suchym podłożu. Palety powinny być zafoliowane i zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.

 Zaletą budowy ścian z ceramiki czerwonej jest ich proste murowanie i obróbka. Domy zbudowane z pustaków ceramicznych są trwałe, przegrody ogniotrwałe i niepalne oraz odporne na działanie czynników fizycznych i chemicznych.

Partnerzy

Leier

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej