Jak wykonać ocieplenie poddasza? Izolacja dachu wełną mineralną

2017-08-22 11:07
Ocieplenie poddasza: wełna mineralna
Autor: Rockwool Polska

Prawidłowe ocieplenie dachu i ocieplenie poddasza ma równie duże znaczenie, jak odpowiednia izolacja termiczna ścian. Przez źle zaizolowany i ocieplony dach może uciekać od 10 do aż 25% ciepła. Radzimy, jak wybierać materiał do ocieplenia dachu. Pokazujemy, w jaki sposób krok po kroku poprawnie ocieplić poddasze użytkowe.

Poddasze użytkowe jest szczególnie narażone na wszelkie niedoskonałości i błędy w sztuce budowlanej. Wystarczy na przykład użycie niepoprawnego układu warstw izolacyjnych, nieciągłość materiału ociepleniowego czy brak prawidłowej paroizolacji, by narazić poddasze na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni, a wreszcie gnicie elementów więźby (drewnianej konstrukcji dachu).

Dlatego, aby ustrzec się przed koniecznością kosztownej wymiany ocieplenia poddasza, czy nawet fragmentów konstrukcji dachu, warto zadbać o ich prawidłowe ocieplenie, wykonane najlepiej przez przeszkoloną ekipę montażową.

Ocieplenie poddasza: jaki materiał?

Wybierając materiał do izolacji poddasza, musimy pamiętać, że będzie on „wciskany” w przestrzenie między więźbą dachową. Z tego względu tak ważne jest upewnienie się, czy będzie on potrafił je wszystkie dokładnie wypełnić, czy płyty będą dobrze i ściśle do siebie przylegały oraz czy uda się łatwo dotrzeć do narożników i załamań. Jeśli materiał izolacyjny nie spełni tych warunków, skuteczność wykonanego ocieplenia okaże się znacznie niższa. Każda szczelina w izolacji stanie się bowiem mostkiem termicznym, przez który będzie uciekać ciepło.
Twardą izolacją trudniej jest wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami i niełatwo docisnąć płyty do siebie, nie pozostawiając szczelin. Jeśli więc najważniejszy jest dla nas efekt w postaci ciepłego i energooszczędnego poddasza, lepiej wybrać do jego ocieplania materiał nie rozwarstwiający się, ale sprężysty, który dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie i sprawi, że płyty będą szczelnie przylegały do siebie, zachowywały swój kształt i wymiary przez długie lata.

Ocieplenie poddasza - jaka powinna być grubość izolacji termicznej?

Inwestując w dobre ocieplenie poddasza, warto wybrać nie tylko sprawdzony produkt, ale także grubszą warstwę izolacji. Zalecana grubość ocieplenia poddasza energooszczędnego wynosi 25–30 cm. Ze względu na koszty standardem jest  wykonywanie ocieplenia tylko do wysokości krokwi. Tymczasem,  zwiększając grubości samej izolacji o 10 cm - poprawiamy dodatkowo aż o 40% izolacyjność cieplną. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzać pieniądze przez wszystkie kolejne lata eksploatacji budynku. Za najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy uznaje się obecnie dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. Izolując w ten sposób, uzyskamy bardzo energooszczędne poddasze z ociepleniem o grubości nawet 30 cm, skutecznie zabezpieczone przed  szkodliwymi mostkami termicznymi.

Ocieplenie poddasza to izolacja termiczna, akustyczna, odorność ogniowa

Prawidłowe ocieplenie poddasza, poza skuteczną izolacją termiczną, zapewnia także wiele innych korzyści. Włóknista struktura skalnej wełny mineralnej ma dobre właściwości tłumiące dźwięk. Energia akustyczna zostaje pochłonięta w warstwie wełny skalnej i ulega rozproszeniu. W ten sposób skutecznie wycisza ona wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz, na przykład odgłosy bębniącego deszczu, szczególnie dokuczliwe, gdy na dachu leży pokrycie z blachy. - Warto pamiętać, że dźwięki odbijają się od powierzchni twardych i gładkich, potęgując się i tworząc pogłos, z którym nie każdy materiał izolacyjny potrafi sobie poradzić.
Skalna wełna mineralna zastosowana do ocieplenia poddasza jako jedyny materiał izolacyjny ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Na poddaszu, w którym cała konstrukcja więźby jest drewniana, dodatkowe zabezpieczenie wełną skalną może mieć w wypadku pożaru ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli zastosujemy układ dwuwarstwowy. Obudowuje on elementy konstrukcyjne dachu (krokwie, jętki, kleszcze) od strony pomieszczenia, a więc zabezpiecza je przeciwpożarowo nie z dwóch, ale z trzech stron, tworząc barierę ogniową w razie pożaru i zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

WAŻNE!

Znaczący wpływ na bilans energetyczny budynku ma także ocieplenie i właściwa izolacja fundamentów. Ocieplenie fundamentu, łączące się z ociepleniem ściany zapobiega ucieczce ciepła i zapewnia energooszczędność. Jeśli ten etap budowy zaniedbamy, ciepło z ogrzewanego domu będzie uciekać przez mur fundamentowy do gruntu.

Jak wykonać ocieplenie poddasza na przykładzie wełny mineralnej Rockwool?

Ze względu na fakt, że standardowa wysokość krokwi wynosi często 16 cm, a zalecana grubość izolacji w energooszczędnym poddaszu to 25–30 cm, izolację wykonuje się dwuwarstwowo, aby zminimalizować wpływ mostków liniowych, jakimi są krokwie. Układ materiałów stosowanych w połaci dachowej różnicuje je ze względu na sposób odprowadzenia pary wodnej wytworzonej przez mieszkańców i przenikającej z pomieszczeń poddasza na zewnątrz. Mamy więc dwa rozwiązania: poddasze typu nieszczelnego i szczelnego dla pary wodnej.

Poddasze użytkowe typu nieszczelnego dla pary wodnej Poddasze użytkowe typu szczelnego dla pary wodnej
 • występuje gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjna (membrana) o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 600–800 g/m2/dobę lub Sd<0,03 m),
 • odprowadzenie pary wodnej odbywa się przez szczelinę między wiatroizolacją a pokryciem dachowym.
 • występuje, gdy pokrycie dachowe, np. papa, ułożone jest na deskowaniu pełnym bądź gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjną wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności (do 600 g/m2/dobę lub Sd> 0,03 m),
 • odprowadzenie pary wodnej odbywa się przez szczelinę między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia.
Przy ociepleniu poddasza zawsze należy wykonać:
 • szczelinę wentylacyjną o grubości kontrłaty 2–3 cm nad folią wiatroizolacyjną a pod pokryciem dachowym,
 • wlot powietrza do szczeliny nad rynną przez tzw. wróblówkę,
 • wylot w kalenicy przez tzw. szczotkę w gąsiorze.
 • szczelinę wentylacyjną o grubości 3–6 cm między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia,
 • trójkątny ruszt ze sznurka poniżej folii wiatroizolacyjnej albo deskowania po to, aby materiał izolacyjny nie zatkał szczeliny,
 • wloty powietrza pod okapem i w kalenicy.
Ocieplenie poddasza jednowarstwowe (między krokwiami) - grubość ocieplenia:
 • grubość pierwszej warstwy ocieplenia powinna być o 1–2 cm mniejsza niż wysokość krokwi, aby uniknąć wypchania folii wiatroizolacyjnej (membrany) w kierunku pokrycia (czyli np. dla krokwi h=16 cm, grubość ocieplenia g=15 cm).
 • grubość pierwszej warstwy ocieplenia powinna być o 3–6 cm mniejsza niż wysokości krokwi, aby uzyskać odpowiednią grubość szczeliny wentylacyjnej (czyli np. dla krokwi h=16 cm, grubość ocieplenia g=12 cm).
Ocieplenie poddasza dwuwarstwowe (2. warstwa – pod krokwiami, między podwieszonym rusztem) - grubość ocieplenia:
 • grubość drugiej warstwy układanej poniżej krokwi powinna stanowić różnicę między łączną grubością energooszczędnego ocieplenia poddasza i przyjętą grubością pierwszej warstwy. 

Krok po kroku, czyli jak poprawnie należy wykonać ocieplenie poddasza (poddasze nieszczelne dla pary wodnej):

Ocieplenie poddasza: wełna mineralna
Autor: Rockwool Polska

1. Mierzymy rozstaw krokwi na poddaszu

Należy dokładnie zmierzyć odległość pomiędzy krokwiami w świetle – tak, aby przyciąć wybrany produkt na odpowiedni wymiar. W przypadku wełny Rockwool są to wełny Toprock lub Megarock.

Ocieplenie poddasza: wełna mineralna
Autor: Rockwool Polska

2. Dopasowujemy płytę z wełny mineralnej

Należy odmierzyć odcinki wełny tak, aby były o 2 cm szersze, niż odległość pomiędzy krokwiami w świetle. Pozwoli to na samodzielne utrzymanie się wełny między krokwiami bez dodatkowego mocowania.

Ocieplenie poddasza: wełna mineralna
Autor: Rockwool Polska

3. Układamy pierwszą warstwę ocieplenia między krokwiami

Wełnę układamy na wcisk między krokwiami, zwracając uwagę na szczelne przyleganie ocieplenia do siebie i do elementów konstrukcji poddasza, dbając jednocześnie o to, aby nie wypychać na zewnątrz membrany dachowej. W przypadku poddasza szczelnego dla pary wodnej należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej o grubości 3–6 cm. W przypadku wełny Rockwool - płyty Toprock lub Megarock o 2 cm szersze od rozstawu krokwi układamy oznaczoną stroną do wewnątrz pomieszczenia.

Ocieplenie poddasza: wełna mineralna
Autor: Rockwool Polska

4. Montujemy ruszt stalowy

Ruszt stalowy składa się z wieszaków do poddaszy o regulowanej wysokościw kształcie litery U i profili typu C biegnących prostopadle do krokwi. Wieszaki mocujemy do krokwi, a następnie przykręcamy do nich profile nośne. W celu polepszenia izolacyjności poddasza, resztki wełny pozostałe po docinaniu płyt umieszczamy w listwach rusztu, aby stanowiły podparcie wełny pierwszej warstwy i zapewniały później ciągłość ocieplenia drugiej warstwy.

5. Układamy drugą warstwę ocieplenia poddasza - pod krokwiami

Druga warstwa izolacji likwiduje liniowe mostki termiczne pochodzące od drewnianych elementów więźby dachowej (krokwie). Drugą warstwę ocieplenia można wykonać z płyt Rockmin lub płyt Superrock. Układamy wełnę pod krokwiami, między listwami podwieszonego rusztu. W tej warstwie ocieplenia można rozprowadzić na zewnątrz listew zabezpieczone rurkami przewody instalacji elektrycznej.

Ocieplenie poddasza: wełna mineralna
Autor: Rockwool Polska

6. Montujemy paroizolację (wg potrzeb) oraz okładziny połaci i stropu nad poddaszem

Folię paroizolacyjną stosujemy tylko w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka, WC). Układamy ją na zakład od strony wewnętrznej poddasza pod ociepleniem, mocując taśmą dwustronnie klejącą do spodu profili stalowych. W pomieszczeniach suchych (sypialnia, korytarz) do rusztu przykręcamy od razu warstwę wykończeniową, czyli płyty kartonowo-gipsowe lub panele.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej