Mostek termiczny. Czym jest mostek termiczny? Czym grozi?

2020-04-19 8:08
mostek termiczny - termowizja
Autor: Getty Images Badanie termowizyjne pokazuje którędy ucieka ciepło z budynku, czyli nieszczelności w postaci mostków termicznych

Mostek termiczny może prowadzić do zawilgocenia ściany w mieszkaniach i domach, a w następstwie do rozwoju pleśni i grzybów. Niekontrolowana utrata ciepła - dochodzącą nawet do 30% oraz uszkodzenia mechaniczne konstrukcji, to również konsekwencje mostka termicznego. Dlatego też do mostków termicznych nie można dopuścić już na etapie projektowania.

Czym jest mostek termiczny?

Mostek termiczny (zwany także cieplnym) to element przegrody budowlanej o znacznie wyższym niż sąsiadujące z nim elementy współczynniku przewodzenia ciepła. Na skutek tej cechy, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do punktowego wychładzania przegrody. Poprzez mostek termiczny następuje więc wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła. Jest ona wprost proporcjonalna do wielkości mostka termicznego. W miejscu powstawania mostka cieplnego temperatura powierzchni ściany obniża się często do tego stopnia (przy niskich temperaturach na zewnątrz), że przekroczona zostaje temperatura punktu rosy skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian pomieszczenia oraz wielu innych negatywnych konsekwencji.

Gdzie najczęściej powstaje mostek termiczny?

Istnieje wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. W tym przypadku błędy dotyczą przede wszystkim: kształtowania i orientacji bryły budynku czy rozmieszczenia i wielkości okien. Jednak najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należą:

 • połączenie dachu i ściany zewnętrznej,
 • miejsce osadzenia okien,
 • połączenie balkonu ze stropem,
 • wieńce i nadproża,
 • ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą.

Mostki termiczne - jakie niosą zagrożenia?

Konsekwencje powstania mostków termicznych są niezwykle uciążliwe i powodują wiele problemów. Jednym z nich jest niekontrolowana utrata ciepła, skutkiem której są duże straty energetyczne oraz ujemny wpływ na bilans cieplny obiektu. W takim przypadku znacznie rosną koszty ogrzewania pomieszczenia, których można by uniknąć w odpowiednio zaizolowanym termicznie budynku.

Kolejną negatywną konsekwencją wywołaną przez mostek termiczny jest wychłodzenie przegrody zewnętrznej. Może ono doprowadzić do jej zawilgocenia na skutek skraplania się pary wodnej. Sytuacja taka sprzyja tworzeniu i rozwojowi grzybów lub pleśni. Oprócz tego, że zjawisko to jest niezwykle nieestetyczne, ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przyczynia się do powstania lub nasilenia alergii, może także powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego, grzybice, a nawet nowotwory.

Mostek termiczny może przyczyniać się również do poważnych uszkodzeń elementów konstrukcji budynku. Nadwyrężenie konstrukcji może wystąpić m.in. w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem. Temperatura pierwszego elementu zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. Strop budynku ma natomiast przez cały czas stałą temperaturę (pokojową). Wynikająca z tego różnica na styku elementów powoduje zarysowania i pęknięcia płyty balkonowej. Usunięcie istniejącego mostka termicznego jest bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwe. Z tego względu istotne jest, żeby już na etapie projektowania i realizacji projektu przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować jego powstawaniem.

Jak zobaczyć mostki termiczne?

Lokalizację mostków oraz przyczynę ich powstawania można zbadać za pomocą termografii. Metoda ta polega na obrazowaniu w paśmie średniej podczerwieni i pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez budynek oraz na dokładny pomiar temperatury obiektu.

Mostek termiczny - jak zapobiegać powstawaniu?

Mostkom termicznym można zapobiegać na wiele sposobów. Warto dopilnować:

 • montażu stolarki otworowej w warstwie izolacji, tak aby materiał ociepleniowy nachodził na ramy drzwiowe i okienne;
 • zaizolowanie ścian piwnicy od strony zewnętrznej i wewnętrznej, tak aby izolacja piwnicy stanowiła ciągłość z izolacją ściany zewnętrznej i stropu;
 • zastąpienie balkonów tradycyjnych przez balkony o konstrukcji samonośnej lub wiszące. Można też wykorzystać specjalnie do tego celu zaprojektowanych gotowych elementów konstrukcyjnych izolacji termicznej, np. balkonowy łącznik termoizolacyjny przeznaczony do izolacji termicznej połączeń balkonowych;
 • poprawnego wykonania izolacji stropów, dachów i stropodachów;
 • zlikwidowanie spękań na elewacji;
 • zachowanie ciągłości izolacji wszystkich elementów konstrukcyjnych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej