Balkony bez błędów projektowych i wykonawczych. Ważne detale w konstrukcji balkonów

2019-01-30 12:24
osiedle robyg warszawa
Autor: BASF Balkony, najczęściej konstrukcje wysunięte poza lico budynku, są szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych

Balkony to elementy konstrukcyjne w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany budynku. Obróbki blacharskie, hydroizolacja, a także montaż balustrad to etapy prac, których jakość decyduje o trwałości balkonów. Solidny wykonawca nie wystarczy jednak, jeśli błędy popełniono już na etapie projektu. O czym należy pamiętać przy projektowaniu i budowie balkonów?

Balkony - ważne detale

Woda, trafiająca na balkony, gwałtowne zmiany naprężeń termicznych spowodowane sezonowym wahaniem temperatur, czy agresywne związki zawarte w wodzie opadowej i powietrzu lub czynniki biologiczne powodują uszkodzenia warstw wykończeniowych balkonów, a często nawet płyt konstrukcyjnych.

Trwałość balkonów jest mocno związana z prawidłowym rozwiązaniem szczegółów zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji prac wykonawczych. Oto najczęściej występujące błędy.

Balkony - spadki a poziom drzwi balkonowych

Bardzo często zapomina się o właściwym poziomie drzwi balkonowych. Jeżeli drzwi balkonowe są umiejscowione bezprogowo, to często ich poziom decyduje o wielkości spadku na płycie balkonowej. Należy pamiętać, że minimalny spadek na balkonie powinien wynosić 1,5%, a zalecany spadek to nawet 2%.

Brak prawidłowego spadku na balkonie ogranicza odprowadzenie wody powierzchniowo, co z kolei ułatwia penetrację wody w warstwę kleju i fugi. W okresie zimowym woda dodatkowo ma utrudnioną możliwość odpływu ze względu na zalegający śnieg. Każda wolna przestrzeń pod płytką, w której jest brak rozpływu kleju, zostaje wypełniona wodą, a pod wpływem sezonowych zmian temperatury następuje uszkodzenie okładzin ceramicznych.

Dodatkowo na powierzchni spoin można obserwować wysolenia wapienne, które przyczyniają się do mikropęknięć spoin. Wyglądają przy tym mało estetycznie.

Balkony - termoizolacja płyty balkonowej

Drzwi balkonowe bezprogowe utrudniają również wykonanie termoizolacji (brak miejsca na płycie balkonowej). W nowym budownictwie rozwiązaniem problemu są łączniki termoizolacyjne, wykonywane na etapie konstrukcyjnym płyty balkonowej. W starszym budownictwie, brak miejsca na wykonanie termoizolacji płyty balkonowej, powoduje przemarzanie, co przekłada się na występowanie porażeń biologicznych w glifach przy drzwiach balkonowych, wewnątrz pomieszczeń oraz wyłódkowanie posadzek drewnopochodnych np. parkietów.

Hydroizolacja balkonów

Kolejny problem występujący przy bezprogowych drzwiach balkonowych to wywinięcie na ich powierzchnię hydroizolacji balkonu. Powstają w glifach dwa narożniki (wewnętrzny i zewnętrzny), w które powinny zostać wklejone systemowe narożniki. W przypadku wklejania taśmy występuje konieczność jej przecięcia, a następnie wyprowadzenia na powierzchnię ościeżnicy (pojawia się problem z uzyskaniem prawidłowej adhezji oraz brakiem miejsca na wyprowadzanie odpowiedniej szerokości taśmy uszczelniającej). Często wykonawca wspomaga się samoprzylepnymi taśmami butylowymi.

Dlaczego drzwi balkonowe z progiem są lepsze?

W przypadku usytuowania drzwi balkonowych z progiem, likwidujemy wszystkie wymienione wyżej zagrożenia - mamy możliwość ukształtowania optymalnego spadku, wykonania prawidłowej termoizolacji, a umiejscowiona pod nią hydroizolacja łączy tylko 2 płaszczyzny (przejście z poziomu w pion i nie występuje konieczność nacinania taśm uszczelniających).

Cokolik na balkonach

Następny trudny detal przy wykańczaniu balkonu to cokolik. Optymalnym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie cokolika w warstwie ocieplenia. Zastosowanie materiału termoizolacyjnego na wysokości cokolika, o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła ƛ, umożliwia zastosowania materiału o mniejszej grubości. Płytka cokołowa licuje się wówczas wraz z powierzchnią elewacji, a na łączeniu odprowadzenie wody ułatwia narożnik z kapinosem. W innym przypadku okładzina ceramiczna odstaje o grubość kleju i grubość okładziny ceramicznej i woda powoduje odspojenie płytek cokołowych.

Balkony a obróbka blacharska

Pierwszy element, który musi zostać zrealizowany w trakcie wykonywania warstwy spadkowej na szerokości montażowej obróbki blacharskiej to uskok (o grubości montowanej obróbki), który zachowa ciągłość spadku. W przeciwnym wypadku powstanie zgrubienie, gdzie możliwość odpływu wody zostaje zaburzona.

Obróbka blacharska balkonu to element, który również musi mieć spadek. Częsty błąd to montaż obróbki blacharskiej w poziomie, a czasami poprzez dyblowanie lub materiał termoizolacyjny przyklejany na czole płyty balkonowej podniesienie okapu obróbki i wykonanie przeciwspadku. Ważny jest rodzaj materiału, z którego jest wykonana obróbka blacharska. Najczęściej stosowanym materiałem jest blacha stalowa, ocynkowana, powlekana.

Jedyne parametry, które są podawane w dokumentacji projektowej do balkonu to grubość blachy i kolor. Brakuje najważniejszego parametru – rodzaju i grubości powłoki powlekanej. W większości przypadków jest to warstwa poliestru o grubości 25 µm. Są to powłoki nieodporne na alkalia i wytrzymują z reguły 2-3 lata jako opierzenia balkonów, a następnie ulegają korozji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są systemowe profile aluminiowe lub stal nierdzewna.

Balkony i montaż balustrad

Przykładem pozytywnych zmian zachodzących przy realizacji balkonów jest sposób montażu balustrad. Większość nowych realizacji lub poddawanych remontom balkonów zakłada montaż balustrady na balkonie od czoła lub spodu płyty balkonowej. Nie występuje wówczas problem z przebijaniem warstw hydroizolacji balkonu oraz obróbką w warstwach finalnych.

balkony
Autor: BASF Bezprogowe usytuowanie drzwi balkonowych utrudnia wykonanie właściwego spadku oraz prawidłowego wywinięcia hydroizolacji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej