Hydroizolacja balkonu z żywicy poliuretanowej. Jak zabezpieczyć balkon krok po kroku?
Hydroizolacja balkonu to szczególnie ważny etap prac wykończeniowych. Niewłaściwie zabezpieczony balkon szybko może ulec uszkodzeniu wraz z konstrukcją. Jednym ze sprawdzonych sposobów hydroizolacji balkonu jest zastosowanie żywicy poliuretanowej. Jak dobrze zabezpieczyć balkon przed wilgocią? 13 etapów prac.
Hydroizolacja balkonu z żywicy poliuretanowej - rozwiązanie systemowe
Hydroizolacja bezspoinowym systemem powłokowym na bazie żywicy poliuretanowej to wygodne rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie hydroizolację oraz samo wykończenie balkonu, czyli warstwę wierzchnią, użytkową. Eliminuje tym samym konieczność układania płytek ceramicznych. Trzeba dodać, że ten sposób zabezpieczenia balkonu przed wilgocią sprawdza się w przypadku balkonów nowych, które nie wymagają naprawy.
Najważniejsze zalety tego systemu hydroizolacji balkonu to:
- jednolita powierzchnia bez spoin czy łączeń,
- elastyczność i zdolność przenoszenia zarysowań podłoża nawet w ujemnych temperaturach,
- właściwości antypoślizgowe,
- szybka i łatwa aplikacja oraz dobra przyczepność do podłoża,
- łatwość utrzymania w czystości (możliwość czyszczenia zwykłymi środkami czystości).
Praktykowane są dwa sposoby odprowadzenia wody z balkonu:
1. powierzchniowy, który polega na wykonaniu na powierzchni szczelnej i odpornej na uszkodzenia warstwy, po której spływa woda. Jest to zazwyczaj hydroizolacja zespolona na płycie konstrukcyjnej z odpowiednim spadkiem z elastycznych zapraw w połączeniu z płytkami ceramicznymi lub też z elastycznej, poliuretanowej powłoki żywicznej,
2. drenażowy, w którym woda wnika w specjalną warstwę drenującą i jest przez nią odprowadzana poza konstrukcję balkonu.
Jak wykonać hydroizolację balkonu. 13 etapów prac
Przedstawiamy krok po kroku fachowe wykonanie hydroizolację balkonu żywicą poliuretanową specjalistycznym systemem weber.dry. Trzeba wiedzieć, że ten rodzaj hydroizolacji, a zarazem wykończenia można stosować także na tarasach.
- Czytaj też: Hydroizolacja łazienki. Rozwiązanie systemowe do hydroizolacji łazienki z wykonaniem krok po kroku
1. Prace rozpoczynamy od wyrównania (np. szpachelką) i oczyszczenia powierzchni balkonu. Na powierzchni balkonu nie może być żadnych luźnych części, a także kurzu i pyłu. Do oczyszczenia balkonu można użyć zwykłej szczotki do zamiatania lub odkurzacza.
Żywica poliuretanowa charakteryzuje się dużą elastycznością, większą niż np. żywica epoksydowa. Ta elastyczność nadaje posadzce z żywicy poliuretanowej większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, mikropęknięcia, przetarcia, zarysowanie. Żywica poliuretanowa jest odporna również na środki chemiczne oraz promieniowanie UV.
2. Następnie uszczelniamy wszystkie połączenia, np. ściany z płytą balkonową. Używamy do tego trwale elastycznego uszczelniacza poliuretanowego.
3. Gruntowanie podłoża. Prace zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, czyli połączeń posadzki balkonu ze ścianą, krawędzi. Gruntujemy, używając pędzla.
4. Kolejnym etapem prac jest również gruntowanie, ale powierzchni balkonu. Najlepiej robić to wałkiem. Używa się tego samego gruntu.
5. Następnie odkurzamy zagruntowaną powierzchnię i odtłuszczamy acetonem.
6. Taśmą papierową wyznaczamy granice balkonu, miejsce nakładania hydroizolacji w postaci żywicy poliuretanowej.
7. Następnym etapem jest kolejne naniesienie membrany. Membranę nanosi się pędzlem - miejsca trudno dostępne i wałkiem - większe powierzchnie.
8. Po naniesieniu membrany usuwa się taśmy odcinające.
9. Po całkowitym wyschnięciu membrany hydroizolacyjnej, czyli najlepiej następnego dnia, trzeba nanieść drugą jej warstwę. Odkurzamy powierzchnię balkonu, ponownie przyklejamy taśmy zabezpieczające i nakładamy membranę.
10. Zaraz po nałożeniu drugiej warstwy membrany hydroizolacyjnej wykonujemy posypkę z piasku kwarcowego - piasek rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni. Piasek dobieramy w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Może to być np. piasek kwarcowy barwiony (nawet w kilkunastu kolorach do wyboru) lub też płatki dekoracyjne (również dostępnych w bogatej gamie kolorystycznej). Czekamy aż membrana całkowicie wyschnie, do następnego dnia.
11. Odrywamy ostrożnie taśmy zabezpieczające.
12. Kolejny krok to uprzątnięcie miotłą luźnego piasku.
13. Ostatnim etapem prac jest nałożenie wierzchniej warstwy hydroizolacji balkonu z żywicy poliuretanowej.