Domy z kontenerów - projekty. Ile kosztuje dom z kontenerów? Zdjęcia realizacji

2023-05-26 15:45

Domy z kontenerów to ciekawa alternatywa dla budownictwa tradycyjnego. Budowa domów z kontenerów, a właściwie adaptacja kontenerów morskich na cele usługowe czy mieszkalne, to już specjalność wielu firm projektowych i wykonawczych. Warto bliżej przyjrzeć się projektom domów z kontenerów, tym bardziej że powstają one w ok. 3 miesiące. Ile trzeba zapłacić za dom z kontenerów morskich?

Spis treści

  1. Co można budować z kontenerów morskich?
  2. Domy z kontenerów - projekt
  3. Domy z kontenerów morskich - instalacje
  4. Dom z kontenerów - ile kosztuje?
  5. Dom z kontenerów - zdjęcia z gotowej realizacji

Co można budować z kontenerów morskich?

Budownictwo kontenerowe jest rodzajem budownictwa modułowego o różnorodnym przeznaczeniu. Sprawdza się przede wszystkim w inwestycjach, które wymagają krótkiego czasu realizacji. Z kontenerów buduje się obiekty przemysłowe, jak np. hale, magazyny, budynki gastronomiczne, także w wersji mobilnej. Postawienie nowoczesnego, funkcjonalnego i estetycznego biura o kilkusetmetrowej powierzchni można sfinalizować w zaledwie kilkanaście dni. Z kontenerów buduje się również szkoły i przedszkola. Ciekawą propozycją tej technologii budowy są domy kontenerowe mieszkalne, i to nie tylko letniskowe (budynki rekreacji indywidualnej), ale także całoroczne. Okazuje się bowiem, że dom z kontenerów może być pełnowartościowym domem mieszkalnym, spełniającym surowe wymagania energooszczędności.

Budownictwo modułowe vs kontenerowe

moduły kontenery
wymiary zewnętrzne modułu dowolne, dopasowane do projektu ustandaryzowane
długość modułu do 20 m do 12 m
szerokość modułu do 5,5 m do 3 m
wysokość modułu do 4,2 m do 2,8 m
ciężar szkieletu do 15 t do 3 t
Domy z kontenerów
Autor: Flexicube Kontenery morskie, nowe lub używane, można z powodzeniem zaadaptować na oryginalny, nowoczesny dom mieszkalny

Domy z kontenerów - projekt

Do budowy wykorzystuje się kontenery morskie, nowe lub używane. Konstrukcja kontenera to samonośna rama stalowa (pełniąca funkcję szkieletu) wykonana z profili zamkniętych, walcowanych. Profile są piaskowane i zabezpieczone antykorozyjną powłoką lakierniczą.

Ściany zewnętrzne, sufit i podłoga wykonane są z ocynkowanej blachy, usztywnionej bocznymi wzmocnieniami i wypełnione materiałem izolacyjnym. Jest to przeważnie wełna mineralna lub izolacja poliuretanowa w formie sztywnych płyt PUR. Warto podkreślić, że kontenery ociepla się w ten sam sposób i tymi samymi materiałami co budynki tradycyjne. Od wewnętrznej strony przegród stosuje się płyty wiórowe, laminowane lub płyty gipsowo-kartonowe.

Jeśli chodzi o wykończenie domu z kontenerów od zewnątrz, możliwości jest wiele - stosuje się te same materiały jak przy elewacjach budynków wznoszonych tradycyjnie.

Wymiary typowego kontenera morskiego to: długość 12,2 m; szerokość 2,4 m; wysokość 2,9 m.

Patrz też:

Przygotowanie posadowienia dla domu z kontenerów zależy od warunków lokalizacji i na ogół wystarcza wypoziomowanie na betonowych bloczkach na stabilnym gruncie (wcześniej ustabilizowanym). W przypadku większego obiektu, np. domu mieszkalnego, wykonuje się stopy fundamentowe. W punktach podparcia wylewa się beton zbrojony (do poziomu przemarzania), niwelując w ten sposób wpływ pracy gruntu na właściwe posadowienie budynku. Możliwość rezygnacji z tradycyjnych fundamentów jest sporą oszczędnością kosztów.

Domy z kontenerów morskich - instalacje

Instalacje w domach-kontenerach nie różnią się od tych, montowanych w innego typu budynkach. Rozprowadzeniem wszystkich instalacji i przyłączy (elektrycznej z montażem gniazd i włączników, grzewczej - tutaj rekomendowane jest ogrzewanie elektryczne (zazwyczaj ogrzewanie podłogowe), wod-kan, także klimatyzacji czy rekuperatora) zajmuje się firma wykonawcza. Zresztą najczęściej jednej firmie, specjalizującej się właśnie w budownictwie kontenerowym, można zlecić zarówno projekt budowlany, przygotowanie dokumentacji, również, w razie potrzeby, pozwolenia na budowę, jak i jego kompleksową realizację, z wykończeniem wnętrza włącznie.

Dom kontenerowy - wnętrze
Autor: Flexicube Dom-kontener (model F30 - najmniejszy z dostępnych) z przykładowym rozkładem pomieszczeń. Powierzchnia użytkowa to około 30 m2. Nie wymaga pozwolenia na budowę ani fundamentów. Montaż takiego domu zajmuje kilka godzin. Cena: 64 000 zł
Dom z jednorodzinny - kontenery
Autor: Flexicube Dom jednorodzinny z kontenerów (w wersji całorocznej lub letniskowej). Powierzchnia użytkowa: ok. 66 m2. Zbudowany z 3 kontenerów. Wymaga projektu i dokumentacji do pozwolenia na budowę. Montaż trwa 4-5 dni. Cena takiego domu to 180 000 zł

Dom z kontenerów - ile kosztuje?

Do przygotowania wstępnej wyceny domu z kontenerów firmie wykonawczej wystarczy zazwyczaj szkic budynku i sprecyzowanie oczekiwań inwestora. Na tej podstawie przygotowuje się projekt domu z kontenerów i wizualizacje. Czas realizacji inwestycji zależy oczywiście od wielkości i standardu wykończenia - dom z jednego kontenera można zrealizować nawet w 4 tygodnie.

Cena całorocznych domów z kontenerów wynosi w przybliżeniu 3000 zł/m² (pod klucz). Transport jednego kontenera kosztuje od 1000 do 3000 zł, w zależności od lokalizacji. Do tego należy doliczyć montaż - montaż dwóch modułów to koszt 2000-3000 zł.

Przykładowo, za dom parterowy o powierzchni użytkowej 108 m², składający się z 4 kontenerów trzeba zapłacić około 290 000 zł. Realizowane są również większe domy, parterowe oraz dwukondygnacyjne. Co ważne, taki budynek można w razie potrzeby rozbudować o dodatkowe kontenery, zwiększając powierzchnię mieszkania.

wnętrze domu z kontenerów
Autor: Flexicube Przykładowa aranżacja wnętrza domu z kontenerów

Dom z kontenerów - zdjęcia z gotowej realizacji

To przykład realizacji całorocznego domu z kontenerów o powierzchni 51 m². Tworzą go dwa połączone dłuższymi bokami kontenery. Wymiary zewnętrzne kontenera morskiego 40-stopowiego to: dł. 12,2 m, szer. 2,4 m, wys. 2,9 m. W mieszkaniu zaprojektowano salon z aneksem kuchennym (pow. 31,80 m²), sypialnię (pow. 13,95 m²) oraz łazienkę (pow. 5,25 m²).

Dom wykończony jest pod klucz - wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje, przyłącza, także klimatyzację, z meblami włącznie. Jedyne, co można wykonać dodatkowo we własnym zakresie, to wykończyć elewację (kontenery są pomalowane i zabezpieczone farbą antykorozyjną) oraz zamontować taras.Budynek spełnia wymagania izolacyjności cieplnej warunków technicznych, obowiązujące od 2021 r.

Cena domu z kontenerów wraz z montażem - w pełni wykończonego i wyposażonego, gotowego do zamieszkania - 246 000 zł. Kontener dostarczany jest na działkę dwoma tirami. Jego montaż trwa 2 dni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej