Dom bez pozwolenia za 100 tys. zł. Całoroczny i samowystarczalny dom w 1 dzień

2018-09-28 17:57
Dom Solace
Autor: materiały prasowe Całoroczny dom Solace - gotowy do zamieszkania w miesiąc od zakupu

Dom bez pozwolenia na budowę, który w fabryce powstaje miesiąc, a na placu budowy składany jest w zaledwie 24 godziny. W dodatku jest pełnowartościowym domem całorocznym, a jego właściciele mogą zapomnieć o rachunkach za ogrzewanie i prąd. Ten dom to Solace, projekt polskich inżynierów, którego produkcja właśnie rusza. Czy powstał dom przyszłości?

Spis treści

  1. Dom bez pozwolenia i bez rachunków
  2. Optymalna powierzchnia do mieszkania
  3. Ile kosztuje dom Solace?
  4. Założenia projektu Solace

Dom bez pozwolenia i bez rachunków

Dom Solace, a właściwie mikrodom, bo ma zaledwie 46 m², nie wymaga pozwolenia na budowę, jest domem zeroenergetycznym, a nawet, jak zapewniają jego twórcy, plusenergetycznym. To dom idealny dla singli czy młodych par. Rodzinie trzyosobowej mogłoby już pewnie być za ciasno i mało komfortowo. Na pewno jednak przeznaczony jest dla osób świadomych potrzeby zrównoważonego rozwoju i symbiozy z otoczeniem. 

Dom Solace wydaje się mieć same korzyści. Nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie. Jego produkcja w fabryce trwa zaledwie miesiąc. Tak szybka budowa domu możliwa jest dzięki technologii prefabrykowanej - konstrukcję oparto na płytach drewnopochodnych, wypelnionych materiałem izolacyjnym - pianką poliuretanową, która jest dobrym izolatorem ciepła, a przy okazji usztywnia całą konstrukcję.

Budynek jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje: elektryczną, fotowoltaiczną, wodno-kanalizacyjną, system HVAC wraz z rekuperatorem realizującym funkcje wentylacji z odzyskiem ciepła, ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Energia uzyskana z modułów fotowoltaicznych - domowej elektrowni słonecznej - pozwala na zasilenie urządzeń instalacyjnych oraz gospodarstwa domowego w 100%. Dom jest dodatkowo wyposażony w system zarządzania produkcją i konsumpcją energii elektrycznej. Dzięki tym rozwiązaniom jest on samowystarczalny, a jego bilans energetyczny może być nawet dodatni.

Inwestycja realizowana jest błyskawicznie, tym bardziej że istnieje możliwość budowy domu bez pozwolenia. Produkcja domu trwa około miesiąca. Budynek w częściach, spakowany w jeden kontener, przywożony jest na plac budowy jednym transportem, co również jest oszczędnością czasu i kosztów. Dom w stanie deweloperskim montowany jest na miejscu w ciągu 24 godzin, ale docelowo montaż ma być jeszcze skrócony o połowę.

Dom bez pozwolenia z prefabrykatów
Autor: materiały prasowe Prefabrykacja domu Solace z nowoczesnych płyt drewnopochodnych PremiumBoard MFP P5 oraz LivingBoard P5
Prefabrykacja
Autor: materiały prasowe Montaż elementów prefabrykowanych w zakładzie produkcyjnym
Montaż domu na placu budowy
Autor: materiały prasowe Montaż domu na placu budowy - budynek nie ma tradycyjnych fundamentów, posadowiony jest na ramie stalowej
Budowa domu z prefabrykatów
Autor: materiały prasowe Wszystkie elementy budynku przyjeżdzają na plac budowy jednym transportem
Dom Solace w budowie
Autor: materiały prasowe Montaż domu Solace na placu budowy trwa zaledwie 24 godziny

Optymalna powierzchnia do mieszkania

W budynku wszystko jest zoptymalizowane - od materiałów, przez proces produkcji, składania na działce inwestora do wieloletniego użytkowania. Również starannie przemyślano tu wnętrze. Powierzchnia użytkowa to 46 m², powierzchnia zabudowy: 34,98 m² (5,30 m x 6,60 m). Zdaniem twórców mikrodomu minimalna wielkość działki, na kórej można zbudować Solace to 195 m². Projektanci już pracują nad większą wersją budynku, z metrażem podwójnym (92 m²) i dwuspadowym dachem.

Salon
Autor: materiały prasowe Propozycja aranżacji salonu o powierzchni 20,15 m²
Aneks kuchenny
Autor: materiały prasowe Aneks kuchenny o powierzchni 3,69 m²
Sypialnia na antresoli
Autor: materiały prasowe Sypialnia na antresoli - powierzchnia 9,93 m². Na antresoli mieści się jeszcze garderoba o powierzchni 5,22 m²

Ile kosztuje dom Solace?

Zestw powtarzalnych elementów sprawia, że dom jest tani w budowie, dzięki temu może być ciekawą alternatywą dla młodych osób, które stoją przed decyzją zakupu swojego pierwszego mieszkania bez wikłania się w wieloletni kredyt. Warunkiem jest tylko, a może aż tylko, posiadanie uzbrojonej działki, bo o pozwolenie na budowę nie trzeba się martwić.

Podstawowa wersja domu – Solace Pasywny w standardzie energetycznym NF15 - kosztuje - 100 tys. netto. Natomiast za Solace Plusenergetyczny, także w standardzie energetycznym NF15, za to z kompleksowym wyposażeniem w fotowoltaikę oraz urządzenia grzewcze i wentylacyjne trzeba zapłacić 150 tys. zł netto. W cenę wliczone są też schody. Wykończenie elewacji może być tak naprawdę dowolne i zależy od decyzji klienta. Trzeba też dodać, że są to koszty budowy domu w stanie deweloperskim, bez wykończenia. Za mieszkanie w bloku o podobnym metrażu trzeba zapłacić średnio dwa razy tyle.

Założenia projektu Solace

Solace to polski startup, którego ideą było stworzenie najtańszego domu mieszkalnego, ale wysokiej jakości, szybkiego w budowie, bezemisyjnego, neutralnego węglowo, plusenergetycznego i samowystarczalnego. W 80% możliwego do recyklingu. Również domu o minimalnych kosztach utrzymania. Jednym słowem dostępnego dla wszystkich. Produkcja Solace właśnie ruszyła, wpływają już pierwsze zamówienia.

Startup Solace House wspiera Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Projekt zdobył też patronat Miasta Stołecznego Warszawy.

Dom ekspozycyjny Solace można oglądać przy ul. Rektorskiej 4 w Warszawie.

Twórcy Solace
Autor: materiały prasowe Twórcy projektu Solace: Piotr Pokorski, architekt, technology officer; Paweł Kryński, architekt, digital fabrication; Bart Głowacki, finance, business; Natalia Struzik, communication, customer experience
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej