Stropy Kleina

2018-03-06 8:26
Strop Kleina
Autor: Andrzej Szandomirski Strop Kleina - obecnie praktycznie się go nie stosuje

Strop belkowy Kleina wynaleziono na początku XX w. Konstrukcja stropu Kleina to belki stalowe dwuteowe - mogą one mieć stopki skośne albo w kształcie prostokąta (kiedyś stosowano również zużyte szyny kolejowe), płyty płaskie międzybelkowe wykonywane z cegły, zbrojone prętami stalowymi lub płaskownikami. Zastosowanie stropów Kleina w budownictwie należy już do rzadkości.

Strop Kleina - budowa

Dwuteowe belki stalowe dostępne są w różnych wysokościach od 80 do 550 mm oraz długościach od 3 do 15 m. Płyty ceramiczne w stropie Kleina opiera się na dolnych stopkach belek stalowych. Sposób oparcia belek na murze zależny jest od konstrukcji ściany i wytrzymałości materiałów użytych do jej wykonania.

Belki stropowe można opierać:

  • bezpośrednio na murze wyrównanym zaprawą cementową (1:3), gdy ściana wykonana jest z cegły lub kamienia;
  • na poduszce betonowej lub czterech warstwach cegły wyrównanych zaprawą cementową (1:3), w przypadku gdy ściana wykonana jest z pustaków betonowych, cegły kratówki lub dziurawki;
  • na wieńcu żelbetowym, gdy ściana została wykonana z materiałów o niskiej wytrzymałości na ściskanie lub gdy jest wykonana jako ściana szczelinowa lub wielowarstwowa z materiałów o różnej wytrzymałości na ściskanie. W takim przypadku wieniec żelbetowy wzmacnia konstrukcję ścian i umożliwia przeniesienie siły skupionej od parcia końca belki na większą płaszczyznę muru.

Strop Kleina - płyta stropowa

Płytę stropową wykonuje się na deskowaniach podwieszonych do dolnej stopki belek. Cegły w płycie powinny być układane (długością) prostopadle do belek - spoiny poprzeczne, w stosunku do warstw sąsiednich, muszą być przesunięte o pół długości. Płyty stropowe można zbroić bednarką o przekroju poprzecznym od 1/20 do 2/30 mm lub prętami stalowymi. Średnice i rozstaw zbrojenia w płycie zależne są od obciążenia stropu i rozpiętości płyty między dwiema belkami. Szerokość spoin powinna wynosić: 2 cm - gdy w spoinie znajduje się zbrojenie, 1,5 cm - dla spoin podłużnych niezbrojonych i 1 cm - dla spoin poprzecznych. Cegły w płycie powinny być ułożone na zaprawie cementowej (1:3) - uplastycznionej. Na wierzch stropu należy wylać rzadką zaprawę cementową (1:3) - starannie wypełniając spoiny i nierówności. Spód płyty ceglanej powinien być obniżony o 1 cm od spodu belek. Taki efekt można uzyskać przez obniżenie deskowania i przycięcie końców cegieł opartych na stopce belki.

Strop Kleina
Autor: Mariusz Sawicki Stalowo-ceramiczny strop Kleina w remontowanym budynku

Długość oparcia belki na murze powinna wynosić połowę wysokości belki powiększonej o 15 cm, jednak nie powinna być mniejsza niż 15 cm.
Przy oparciu obu końców belek na wewnętrznej ścianie grubości 1 cegły (25 cm), ich oparcie może wynosić 12 cm pod warunkiem ułożenia ich na podkładce stalowej o wymiarach 25/25 cm (grubości 8-10 mm) oraz wymurowania i wyrównania powierzchni ostatnich 4 warstw cegły zaprawą cementową (1:3). Końce belek obsadzone w murze i ich część wystająca ponad płytę stropową powinny być zabezpieczone przed rdzewieniem. Dolną stopkę każdej belki należy owinąć siatką drucianą i obrzucić zaprawą cementową (1:3). Końce belek muszą być zakotwione w murze.

Do wypełniania pól pomiędzy belkami można przystąpić dopiero po zakotwieniu i omurowaniu końców belek oraz podparciu ich (na środku długości) stemplami. W stropach płaskich przestrzenie pomiędzy belkami wypełnia się z cegłą pełną lub dziurawką. W stropach tego typu występują naprężenia zginające w dolnej warstwie płyty stropowej, którą należy dodatkowo wzmocnić prętami stalowymi lub bednarką.

W zależności od rozstawu belek i wielkości obciążeń, można wykonać płyty międzybelkowe typu:
- lekkiego (1/4 cegły) - ciężar 117 kg/m²,
- półciężkiego (grubość 1/4 cegły plus żeberka wzmacniające z cegieł ustawionych na rąb) - ciężar 194 kg/m² lub
- ciężkiego (1/2 cegły) - ciężar 216 kg/m². W stropie Kleina rozstaw belek wynosi 1,0-1,6 m.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej