Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje komercyjne

Varso Tower – najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie

Tagi:
HB Rewis
,
Hermanowicz Rewski Architekci
,
nowe inwestycje warszawa
,
PKiN
,
Wieżowiec

Rekord wysokości pokonany. Słowacki deweloper, firma HB Reavis, zaprezentował makietę 310-metrowego wieżowca, który powstanie w centrum Warszawy. Budowa kompleksu już ruszyła. Wieża będzie nie tylko wyższa od legendarnego Pałacu Kultury i Nauki (PKiN), będzie też najwyższa w krajach Unii Europejskiej. Koszt budowy to 0,5 mld euro.

Varso Tower
Varso Tower
Fot.: HB Reavis - materiały prasowe

Drapacz chmur powstanie na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Jego projekt stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners pod kierownictwem jednego z najsłynniejszych światowych architektów – Normana Fostera. W Warszawie powstał już jeden budynek projektu Fostera i jest to biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego.

Pięć lat temu HB Reavis wykupił działkę od PKP, trzy lata trwały prace nad opracowaniem właściwego projektu, a teraz ruszyła budowa.To dobra wiadomość, że w końcu ten zaniedbany kawałek Warszawy zostanie zagospodarowany. Na działce ma powstać kompleks trzech budynków. Najwyższy osiągnie wysokość 310 m, wraz z 80-metrową iglicą. Wieżowiec będzie miał 53 piętra i szklaną elewację. Obok wybudowane zostaną dwa niższe obiekty – 81- i 90-metrowy, których projekt powstał w pracowni Hermanowicz Rewski Architekci. Według założeń inwestora 310-metrowy wieżowiec ma być gotowy w 2020 roku, a jego budowa ma ruszyć za około 5 miesięcy czyli na przełomie maja i czerwaca 2017. Jako pierwszy powstanie jeden z niższych biurowców, którego budowa właśnie trwa i ma się zakończyć już w 2018 roku.

Cały projekt składa się z trzech oddzielnych etapów, które stworzą jednorodny kompleks. Całkowita powierzchnia biurowa i usługowa w budynkach wyniesie około 140 tys. m². Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso wyniesie ok. 1500 m², a w niższych budynkach od średnio 950-1250 m² nawet do 4000 m².

Budowa rozpoczęła się od części podziemnej, wspólnej dla wszystkich obiektów. Będą to cztery kondygnacje, na których znajdą się miejsca postojowe dla najemców oraz klientów części usługowej. Wszystkie trzy wjazdy do części podziemnej zaprojektowano od strony ul. Chmielnej. Z tej strony znajdzie się również strefa rozładunkowa dla części usługowej. Zastanawiamy czy nie zakłóci to przepływu ruchu. Naszym zdaniem w przyszłości dojazd do kompleksu może być problematyczny.

W części podziemnej zaplanowano też pomieszczenia techniczne. Oznacza to, że wszystkie urządzenia, które zazwyczaj są montowane na dachach budynków, znajdą sie na poziomie garaży. Dzięki temu na dachach biurowców można było zaprojektować tarasy dla najemców.

Varso to nie tylko biurowce

Wszystkie trzy budynki połączone będą wewnętrznym, ogólnodostępnym pasażem. Każdy będzie mógł spacerować około 200 metrowym krytym ciągiem, od przejścia podziemnego przy Dworcu Centralnym do ul. Chmielnej. Ponadto Warszawiacy i turyści będą mogli wjechać jedną z dwóch wind panoramicznych na górny taras wieży Varso. Znajdzie się on na wysokości 230 m i będzie najwyższym punktem widokowym w Warszawie. Atrakcja ma być płatna. Zarówno na najwyższym tarasie jak i w pasażu zaplanowano powstanie kawiarni i restauracji. Na parterze powstaną również nieduże sklepy spożywcze oraz praktyczne punkty usługowe tj. apteka, pralnia, drogeria, kwiaciarnia czy kiosk.

Kaskadowe biurowce

Budynki zostały zaprojektowane w sposób kaskadowy. Taki zabieg był konieczny, aby nie odciąć dostępu światła do budynków mieszkalnych istniejących po przeciwnej stronie ul. Chmielnej. Dodatkowo pomiędzy dwoma niższymi biurowcami zachowano odstęp, który również ma doświetlać.

Finansowanie inwestycji

Finansowane będzie na razie z equity, oczekujemy na też finansowanie bankowe, obligacje" - powiedział prezes HB Reavis w Polsce Stanislav Frnka podczas konferencji prasowej.

Komercjalizacja budynków trwa. Zajmuje się nią HB Reavis. Inwestor poinformował, że nie ma jeszcze wiążących umów najmu, za to podpisano jeden list intencyjny. Zdementował też pogłoski o tym, że w wieży Varso część powierzchni małby zająć hotel.

Galeria
Pokaz slajdów:

Makieta kompleksu Varso Tower
Makieta kompleksu Varso Tower
Fot.: Marzena Sarniewicz
Kompleks biurowy którego inwestorem jest HB Reavis powstanie u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie
Kompleks biurowy którego inwestorem jest HB Reavis powstanie u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie
Fot.: Marzena Sarniewicz

Nazwa inwestycji: Chmielna Business Center (nazwa nieoficjalna)
Lokalizacja: Warszawa, zbieg ulic Chmielnej i Jana Pawła II
Funkcja: biurowa
Generalny wykonawca: HB Reavis
Projektant: Foster and Partners – Norman Foster, Hermanowicz Rewski Architekci
Całkowita powierzchnia: ponad 140 tys m²
Wysokość Varso Tower (do ostatniej kondygnacji): 230 m
Całkowita wysokość Varso Tower: 310 m
Wysokość dwóch pozostałych budynków: 90 i 81 m
Rozpoczęcie budowy: listopad/grudzień 2016
Zakończenie budowy: 2018 (I etap), 2020 (cały kompleks)
Koszt inwestycji: 0,5 mld euro

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: