Biurowiec Nowa Fabryczna w Łodzi

2019-10-29 14:57
Nowa Fabryczna
Autor: Aluprof Powierzchnia całkowita biurowca Nowa Fabryczna wynosi 21 500 m²

Biurowiec Nowa Fabryczna na terenie Nowego Centrum Łodzi stanął w swoistym sercu miasta, łączącym biznes z kulturą. Nową Fabryczną, zaprojektowaną w duchu zrównoważonego budownictwa, wyróżniono certyfikatem LEED na poziomie Gold. Generalnym wykonawcą realizacji jest Skanska. Autorem projektu architektonicznego jest śląska pracownia medusa group.

Nowa Fabryczna powstała na skrzyżowaniu ulic Knychalskiego i Składowej, na terenie Nowego Centrum Łodzi. Biurowiec składa się z siedmiu kondygnacji naziemnych oraz dwóch podziemnych, z 210 miejscami parkingowymi. Biurowiec zapewnia ok. 21 500 m² nowoczesnej powierzchni biurowo-usługowej.

Obiekt wpisuje się w przestrzeń Nowego Centrum Łodzi. W budynku są m.in. przestronne, zielone patio z kaskadą schodów, postoje dla jednośladów, w tym stacje rowerów miejskich oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych. Na każdym piętrze zaprojektowano loggie. Nowa Fabryczna jest jednym z pierwszych budynków wzniesionych w oparciu o napisany dla tego obszaru Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu. Autorami projektu biurowca są Łukasz Zagała i Przemo Łukasik, architekci z pracowni medusa group.

Nowa Fabryczna - rozwiązania architektoniczne

Obiekt stał się symbolem nowoczesnej architektury, która czerpie z bogatej historii regionu, kreując jednocześnie nowoczesną tkankę miejską. Nowa Fabryczna jest miejscem przyjaznym dla prowadzenia biznesu, pracy i spędzania wolnego czasu.

Przemyślana koncepcja oraz użycie najlepszych jakościowo materiałów budowlanych umożliwiło stworzenie wyjątkowego budynku, nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności i dbałości o środowisko. Do jego budowy wykorzystano m.in. architektoniczne systemy aluminiowe firmy Aluprof. Rozwiązania marki posiadają karty EPD, czyli deklaracje środowiskowe, które potwierdzają wpływ produktu na środowisko naturalne, wpisując się w nurt działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jednym z głównych kryteriów oceny współczesnych ścian osłonowych w budynkach jest ograniczenie energochłonności obiektów. W przypadku biurowca Nowa Fabryczna do ich wzniesienia wykorzystano w znacznej części system słupowo-ryglowy MB-SR50N. Występuje on w tym obiekcie w dwóch wariantach. Większość elewacji aluminiowo-szklanych jest zabudowanych fasadą w wersji podstawowej z użyciem tzw. płaskich listew maskujących. Cechuje się ona estetycznym widokiem, uzyskanym przy zastosowaniu tradycyjnej konstrukcji fasady. Zespół listew dociskowych i maskujących zastąpiony został w niej jednym kształtownikiem, pełniącym jednocześnie funkcję listwy utrzymującej szkło i nadającej ostateczny wygląd fasadzie. Dzięki swej niewielkiej wysokości i ciemnej kolorystyce obecność tzw. „płaskiej listwy” na liniach łączących poszczególne tafle szkła jest bardzo mało widoczna.

Drugi wariant fasady MB-SR50N funkcjonujący w budynku Nowa Fabryczna to ściana „półstrukturalna” MB-SR50N EFEKT, która została zastosowana w przeszkleniach na poziomie parteru. Tym, co ją wyróżnia, jest specjalny sposób mocowania szyb do słupów i rygli, który tworzy efekt gładkiej szklanej ściany podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości jedynie 2 centymetrów. Szczeliny te wypełnione są specjalnym spoiwem silikonowym, zapewniającym wysoką szczelność konstrukcji i podwyższającym właściwości izolacyjne.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-70HI, gwarantująca dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz wysoką szczelność na przenikanie wody i powietrza. To produkt bardzo często stosowany zarówno w kraju, jak i zagranicą, posiadający dużą gamę kształtowników i umożliwiający szeroki zakres szklenia. Do zalet tego systemu należy również różnorodność w zakresie funkcjonalności konstrukcji oraz jej wyglądu zewnętrznego: na bazie MB-70 dostępne są m.in. okna z tzw. ukrytym skrzydłem (US lub SG), okna obrotowe (Pivot), okna otwierane na zewnątrz (Casement), konstrukcje do budynków zabytkowych (Industrial), drzwi z tzw. bezpiecznym przymykiem a także cały szereg rozwiązań antywłamaniowych w klasach od RC1 do RC3, z ciekawostką w postaci okien w klasie RC4 włącznie.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań architektonicznych oraz certyfikowanych materiałów, w połączeniu z inteligentnymi systemami sterowania oświetleniem, klimatyzacji czy technologii odzysku ciepła, biurowiec zużywa minimum 25% mniej energii w porównaniu z obiektami o podobnym przeznaczeniu.

Biura w budynku Nowa Fabryczna

Do dyspozycji najemców budynku Nowa Fabryczna oddano 21400 m² powierzchni handlowo-usługowej, zielone tarasy na dwóch ostatnich piętrach, na których można zaczerpnąć świeżego powietrza w ciągu dnia pracy, oraz garaż podziemny. Z kolei otwarte patio, stworzone również z myślą o mieszkańcach Łodzi, wyposażono w gniazda elektryczne i WIFI. Wraz z restauracją umiejscowioną na parterze stanowi idealną przestrzeń do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a także tych o charakterze biznesowym. Budynek spełnia także wymagania certyfikatu „Obiekt bez barier”, co oznacza, że jest on w pełni dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych i seniorów.

Ulokowanie siedmiokondygnacyjnego budynku w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna pozwala na szybką i łatwą komunikację i dostęp do bogatej infrastruktury miasta. W niedalekiej odległości znajdują się m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Uniwersytet i Filharmonia.

Biurowiec Nowa Fabryczna
Autor: Aluprof Nowa Fabryczna. Przemyślana koncepcja oraz użycie najlepszych jakościowo materiałów budowlanych umożliwiło stworzenie wyjątkowego budynku, nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności i dbałości o środowisko

Nazwa inwestycji: Nowa FabrycznaLokalizacja: skrzyżowanie ulic Knychalskiego i Składowej, ŁódźFunkcja: biurowo-usługowaInwestor: Skanska Property PolandGeneralny wykonawca: Skanska S.A. Projektant: Łukasz Zagała i Przemo Łukasik, architekci z pracowni medusa groupPowierzchnia całkowita: 21 500 m²Liczba kondygnacji: 7Zakończenie budowy: III kwartał 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej