Biurowiec Nowa Fabryczna w Łodzi

2019-10-29 14:57
Nowa Fabryczna
Autor: Aluprof Powierzchnia całkowita biurowca Nowa Fabryczna wynosi 21 500 m²

Biurowiec Nowa Fabryczna na terenie Nowego Centrum Łodzi stanął w swoistym sercu miasta, łączącym biznes z kulturą. Nową Fabryczną, zaprojektowaną w duchu zrównoważonego budownictwa, wyróżniono certyfikatem LEED na poziomie Gold. Generalnym wykonawcą realizacji jest Skanska. Autorem projektu architektonicznego jest śląska pracownia medusa group.

Nowa Fabryczna powstała na skrzyżowaniu ulic Knychalskiego i Składowej, na terenie Nowego Centrum Łodzi. Biurowiec składa się z siedmiu kondygnacji naziemnych oraz dwóch podziemnych, z 210 miejscami parkingowymi. Biurowiec zapewnia ok. 21 500 m² nowoczesnej powierzchni biurowo-usługowej.

Obiekt wpisuje się w przestrzeń Nowego Centrum Łodzi. W budynku są m.in. przestronne, zielone patio z kaskadą schodów, postoje dla jednośladów, w tym stacje rowerów miejskich oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych. Na każdym piętrze zaprojektowano loggie. Nowa Fabryczna jest jednym z pierwszych budynków wzniesionych w oparciu o napisany dla tego obszaru Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu. Autorami projektu biurowca są Łukasz Zagała i Przemo Łukasik, architekci z pracowni medusa group.

Nowa Fabryczna - rozwiązania architektoniczne

Obiekt stał się symbolem nowoczesnej architektury, która czerpie z bogatej historii regionu, kreując jednocześnie nowoczesną tkankę miejską. Nowa Fabryczna jest miejscem przyjaznym dla prowadzenia biznesu, pracy i spędzania wolnego czasu.

Przemyślana koncepcja oraz użycie najlepszych jakościowo materiałów budowlanych umożliwiło stworzenie wyjątkowego budynku, nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności i dbałości o środowisko. Do jego budowy wykorzystano m.in. architektoniczne systemy aluminiowe firmy Aluprof. Rozwiązania marki posiadają karty EPD, czyli deklaracje środowiskowe, które potwierdzają wpływ produktu na środowisko naturalne, wpisując się w nurt działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jednym z głównych kryteriów oceny współczesnych ścian osłonowych w budynkach jest ograniczenie energochłonności obiektów. W przypadku biurowca Nowa Fabryczna do ich wzniesienia wykorzystano w znacznej części system słupowo-ryglowy MB-SR50N. Występuje on w tym obiekcie w dwóch wariantach. Większość elewacji aluminiowo-szklanych jest zabudowanych fasadą w wersji podstawowej z użyciem tzw. płaskich listew maskujących. Cechuje się ona estetycznym widokiem, uzyskanym przy zastosowaniu tradycyjnej konstrukcji fasady. Zespół listew dociskowych i maskujących zastąpiony został w niej jednym kształtownikiem, pełniącym jednocześnie funkcję listwy utrzymującej szkło i nadającej ostateczny wygląd fasadzie. Dzięki swej niewielkiej wysokości i ciemnej kolorystyce obecność tzw. „płaskiej listwy” na liniach łączących poszczególne tafle szkła jest bardzo mało widoczna.

Drugi wariant fasady MB-SR50N funkcjonujący w budynku Nowa Fabryczna to ściana „półstrukturalna” MB-SR50N EFEKT, która została zastosowana w przeszkleniach na poziomie parteru. Tym, co ją wyróżnia, jest specjalny sposób mocowania szyb do słupów i rygli, który tworzy efekt gładkiej szklanej ściany podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości jedynie 2 centymetrów. Szczeliny te wypełnione są specjalnym spoiwem silikonowym, zapewniającym wysoką szczelność konstrukcji i podwyższającym właściwości izolacyjne.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-70HI, gwarantująca dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz wysoką szczelność na przenikanie wody i powietrza. To produkt bardzo często stosowany zarówno w kraju, jak i zagranicą, posiadający dużą gamę kształtowników i umożliwiający szeroki zakres szklenia. Do zalet tego systemu należy również różnorodność w zakresie funkcjonalności konstrukcji oraz jej wyglądu zewnętrznego: na bazie MB-70 dostępne są m.in. okna z tzw. ukrytym skrzydłem (US lub SG), okna obrotowe (Pivot), okna otwierane na zewnątrz (Casement), konstrukcje do budynków zabytkowych (Industrial), drzwi z tzw. bezpiecznym przymykiem a także cały szereg rozwiązań antywłamaniowych w klasach od RC1 do RC3, z ciekawostką w postaci okien w klasie RC4 włącznie.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań architektonicznych oraz certyfikowanych materiałów, w połączeniu z inteligentnymi systemami sterowania oświetleniem, klimatyzacji czy technologii odzysku ciepła, biurowiec zużywa minimum 25% mniej energii w porównaniu z obiektami o podobnym przeznaczeniu.

Biura w budynku Nowa Fabryczna

Do dyspozycji najemców budynku Nowa Fabryczna oddano 21400 m² powierzchni handlowo-usługowej, zielone tarasy na dwóch ostatnich piętrach, na których można zaczerpnąć świeżego powietrza w ciągu dnia pracy, oraz garaż podziemny. Z kolei otwarte patio, stworzone również z myślą o mieszkańcach Łodzi, wyposażono w gniazda elektryczne i WIFI. Wraz z restauracją umiejscowioną na parterze stanowi idealną przestrzeń do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a także tych o charakterze biznesowym. Budynek spełnia także wymagania certyfikatu „Obiekt bez barier”, co oznacza, że jest on w pełni dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych i seniorów.

Ulokowanie siedmiokondygnacyjnego budynku w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna pozwala na szybką i łatwą komunikację i dostęp do bogatej infrastruktury miasta. W niedalekiej odległości znajdują się m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Uniwersytet i Filharmonia.

Biurowiec Nowa Fabryczna
Autor: Aluprof Nowa Fabryczna. Przemyślana koncepcja oraz użycie najlepszych jakościowo materiałów budowlanych umożliwiło stworzenie wyjątkowego budynku, nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności i dbałości o środowisko

Nazwa inwestycji: Nowa FabrycznaLokalizacja: skrzyżowanie ulic Knychalskiego i Składowej, ŁódźFunkcja: biurowo-usługowaInwestor: Skanska Property PolandGeneralny wykonawca: Skanska S.A. Projektant: Łukasz Zagała i Przemo Łukasik, architekci z pracowni medusa groupPowierzchnia całkowita: 21 500 m²Liczba kondygnacji: 7Zakończenie budowy: III kwartał 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej